HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

10 otele yeter, bir ömür bitmez

 Tarih: 04-08-2017 12:42:00  -   Güncelleme: 04-08-2017 15:26:40
Başiskele’de yaklaşık 3 ay süren çalışmalarla bin metre derinlikten fışkıran, ilçenin termal turizm alanında hızla büyümesini sağlayacak termal su ile ilgili Başiskele belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, “Burada 10 otel hatta daha fazlasına yetecek kadar su bulunuyor” dedi

Başiskele Belediyesi tarafından ilçenin Yeniköy Mahallesi’nde başlatılan ve uzun süredir devam eden jeotermal sondaj çalışmaları mutlu sonla tamamlandı. Daha önceden yapılan fizibilite çalışmaları ile belirlenen alanda yapılan sondaj çalışmaları bin metre derinlikte ortaya çıktı. Belediye ekiplerince yapılan sondaj çalışmalarında bin metre derinlikten 57 derece sıcaklıkta yüzeye çıkan termal su ile ilgili teknik bilgileri Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz Sırça Köşk Restaurant’ta düzenlenen basın açıklamasında kamuoyuyla paylaştı. Basın açıklamasında Başiskele Belediyesi Jeoloji Mühendisi Çiğdem Çakıroğlu ve Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez’de yer aldı.

İLK SU TABAKASINA ULAŞILDI

Basın açıklamasında kaynak suyu ile ilgili teknik detaylar veren Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez şu ifadeleri kullandı, “Yapılan araştırmalardan sonra sondaj yerinin tespiti ve 2017 Mart ayında sondaja başlanmıştır. Araştırma çalışması ve yeraltındaki sürprizlere hazırlıklı olarak başlatılan sondaj çalışmasında 470 metre derinliğe kadar beton ve kapalı boru ile tecrit işlemi yapılmıştır. Tecrit işlemi ile yüzeyden kuyu içine girecek soğuk suların girişi engellenmiştir. Delgi işleminin devamı sırasında sürekli çamur sıcaklığı ve yüzeye gelen kayaçların kontrol ve takibi yapılmıştır. Bu verilerin ışığında 840 metreye ulaşıldığında ilk su tabakasına ulaşılmıştır.

NİTELİKLİ BİR TERMAL SUYA SAHİP

Daha derinde çok daha kuvvetli olan su tabakasına ulaşmak amacıyla sondaj devam etmiş ve 930 metre derinlikte beklenen kuvvetli rezervuara ulaşılmıştır. Gerek kuyu takip bilgileri gerekse kuyuda belirli aralıklarda alınan loglar ile kuyunun bin metre olarak tamamlanmasına karar verilmiştir. Delgi işleminden sonra başarıyla gerçekleştirilen tecrit işlemi ile kuyu inşası tamamlanmıştır. Kuyu geliştirme ve inkişaf işlemleri için hazırlıklar yapılırken bir sürpriz olarak kuyu artezyen yapmaya başlamış ve kendiliğinden akışa geçmiştir. Yaklaşık 30lt/sn (2400 ton /gün) debi ile artezyen yapan Çiğdem kuyusu 57 derece sıcaklığa ve nitelikli bir termal suya sahiptir.

DERİN VE YAYGIN REZERVUAR YAPISI

Suyun ön analizleri sonucunda mikrobiyolojik olarak içilmesi uygun olan soda niteliğinde karbonatlı, gazlı ve derin mermer rezervuardan gelen termal su olduğu belirlenmiştir. İlk analiz sonuçlarına göre şifalı ve birçok hastalığa iyi gelebilecek bir özelliği olduğu öngörülmekte olan suyun detaylı inceleme ve analizleri İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etmektedir Bölgesel olarak Armutlu, termal jeotermal kaynakları ile benzer sisteme sahip olan Çiğdem kuyusu derin ve yaygın bir rezervuar yapısına sahiptir.

 

TERMAL SU BİN KONUTU ISITILABİLİR

Bu nedenle de rezervuar kontrolsüz kullanılmadığı takdirde tüketim dengesi kurularak kullanıldığında yüzyıllar ve kullanılmadığı takdirde beslenme kullanılabilecek bir kaynaktır.                       

Jeotermal kaynağın kullanımı termal turizmin yanı sıra konut ve sera 1 uygundur. Rezervuarın jeotermal potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 1000 konutun ısıtılmasını sağlayacak potansiyele sahip bir kaynak olduğu saptanmıştır. Belediyenin planlaması çerçevesinde en uygun ve etkin kullanım alternatifleri uygulanacaktır. Büyük bir ruhsat sahasına sahip olan Başiskele Belediyesinde başlangıç adımları atılmış olan bu çalışmadan sonra daha büyük hedefler ile araştırmaya devam edilecektir.”

 

EYLÜL AYINDA MECLİSE SUNULABİLİR

Ardından konuşan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, “Yapmış olduğumuz bu çalışmalar her hangi bir şekilde başka çalışmaların, başka belediyelerin bir alternatifi değil, her biri bir bütünü kapsıyor. Bu yüzden basınla da bir araya gelmek istedik. Çalışmalarla ilgili henüz bir takvim yok. Bu çalışmaların Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürümesi gerekiyor. Yapılan istişareler ile taslakları hazırlıyoruz. Önümüzdeki Eylül ayında Büyükşehir Belediyesi meclisinde sunulabilir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

GÜNÜ KURTARMAK İÇİN ÇALIŞMADIK

Konuşmasına devam eden Ayaz, “Şuan bilindiği gibi kuyu artezyen taşıyor. Ancak buraya pompa koyulduğu zaman 10 otele yetecek kadar su bulunabiliyor. Hatta 10 otelden fazla otelin ihtiyacını da karşılayabilir. Eğer düzgün bir şekilde kullanılabilirse bu suyun ömrü bizim ömrümüzün yetmeyeceği kadar uzun süre yetebilir. 2009’dan bu yana Başiskele’de çok şey değişti. Biz çalışmalarımızın hiçbirisini günü kurtarmak için yapmadık. Yaptığımız tüm çalışmalar geleceğe yöneliktir” dedi.

 

HER YATIRIMCIYA AÇIĞIZ

Ben ilk önce bunu The NESS Hotel’e söyledim diyen Ayaz, “Yerel yatırımcılara bunu teklif ettim. Sıcak su kaynağını kullanabilmeleri için teklifte bulundum. Yatırımcıların her birine açığız. Kimin olduğu önemli değil. Ancak bugün Arap yatırımcılar buraya gelecek ve biz bu kaynağı onlara tanıtacağız. Belediyeler bulunduğu yere değer katmak için vardır. Biz nesil yetiştirmeye katkıda bulunuyorsak ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

ARSA SAHİPLERİ KORUNACAK

Ayaz sözlerini, “Bu alanı biz kesinlikle konuta açmayacağız. Yeşil bu işin olmazsa olmazıdır. Yeşil alan çalışmaları orada yapılacak ve burası tamamen turizme açılacaktır. Biz belediye olarak işletmeyi düşünmüyoruz. Sadece belediyenin günübirlik tesisi olacak. Bununla ilgili hem imar planı hem de mimar arkadaşlarımız çalışmalarını başlattı. Yatırımcı yararlanacak diye biz asla arsa sahiplerini mağdur etmeyiz. Arsa sahiplerini koruyacağız” diyerek sonlandırdı.

Kerim ÇELİK

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BAŞİSKELE HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: NEDİR BU FINDIK ÜRETİCİSİNİN ÇEKTİĞİ? SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: NEDİR BU FINDIK ÜRETİCİSİNİN ÇEKTİĞİ? SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: NEDİR BU FINDIK ÜRETİCİSİNİN ÇEKTİĞİ?..
İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: BÖREK SATARAK, İLK 50’YE GİRMEK… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: BÖREK SATARAK, İLK 50’YE GİRMEK… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: BÖREK SATARAK, İLK 50’YE GİRMEK…
Donanma Komutanı Kösele veda etti Donanma Komutanı Kösele veda etti Emekliye ayrılan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Kocaeli Valisi Hüseyi..
Devlet Baba köylünün yanında Devlet Baba köylünün yanında Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Kocaeli’de süt sığırcılığı, güneş enerjisi, sera..
  ASAYİŞ HABERLERİ
İnşaattan düştü, başına demir saplandı İnşaattan düştü, başına demir saplandı İzmit'te dengesini kaybederek inşaatın 3. katından zemine düşen işçinin başına d..
Uyuşturucuya geçit yok! Uyuşturucuya geçit yok! Jandarma ve emniyet güçlerinden uyuşturucu tacirliği yapanlara yönelik dev opera..
Kediyi kurtarmak için denize atladı Kediyi kurtarmak için denize atladı Gölcük İlçesi'nde köpeğin kovaladığı kedi denize düştü. İtfaiyenin kurtarmaya ça..
Sıkışan kediyi, kedi sesiyle çıkarmaya çalıştılar Sıkışan kediyi, kedi sesiyle çıkarmaya çalıştılar İzmit ilçesi Leyla Atakan Caddesi üzerindeki bir binanın dış kaplamasına sıkışan..
  SİYASET HABERLERİ
 “Toprağın altına gömdüğünüz milyonlar nerede?” “Toprağın altına gömdüğünüz milyonlar nerede?” CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet ve beraberindeki partilileri İzmit Turan Güneş..
Belediyelere neşter yolda Belediyelere neşter yolda İktidar Partisi, il yönetimlerinde başlattığı değişimin bir benzerini belediyele..
Esnaflar, dertlerini Sarıbay’a anlattı Esnaflar, dertlerini Sarıbay’a anlattı CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, il yöneticileri ile birlikte İzmit sokakların..
Akşener isim isim açıkladı! Akşener isim isim açıkladı! Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan, son günlerde yeni parti kuracağı ile gündemde olan ..
  SPOR HABERLERİ
Miniklerin mücadelesinde kazanan dostluk oldu Miniklerin mücadelesinde kazanan dostluk oldu İzmit Gençlerbirliği ile Yahya Kaptan Spor Kulübü altyapı kategorileri arasında ..
Doğantepespor umut verdi Doğantepespor umut verdi Kamp çalışmalarını sürdüren BAL Ligi temsilcimiz Başiskele Doğantepespor, önceki..
Burak’tan tepki Burak’tan tepki Gölcük maçının 39.dakikasında oyundan alınan Burak Özbakır, oyundan çıkarken kar..
Batuhan: Üstesinden geleceğiz Batuhan: Üstesinden geleceğiz Sakaryaspor karşısında Kocaeli Birlikspor’un etkili isimlerinden biri olan başar..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
  İZMİT HABERLERİ
İzmit’teki hurda araçlar toplanıyor İzmit’teki hurda araçlar toplanıyor Yenişehir Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Sokak’ta bulunan ve trafik akışını engell..
SEKA Tüneli trafiğe kapanıyor! SEKA Tüneli trafiğe kapanıyor! Büyükşehir, Seka Tüneli’nin ışıklandırma sistemini komple yeniliyor ..
Eski Sine Kafe yaşlıları sevindirdi Eski Sine Kafe yaşlıları sevindirdi Eski Sine Kafe sahibi ve çalışanları örnek bir projeyle huzurevinde kalan kişile..
İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit Belediyesi’nin Karadenizliler Mahallesi Çarşıbaşı Caddesi, Solaklar Yolu ü..
  KÖRFEZ HABERLERİ
KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Moralı, BirleşiK arap Emirlikl..
Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Körfez’in Kuzey Mahallesi’nde oturanlar camlarını balkonlarını açamıyor ..
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepeli turizmcinin yüzü güldü Kartepeli turizmcinin yüzü güldü Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasının ardından rezervasyonlarda yoğunluk yaşana..
Kartepe’de hareket var Kartepe’de hareket var Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karamürsel’deki sağlıklı yaşam yürüyüşüne Kart..
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
  KANDIRA HABERLERİ
Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Nuriye ve Semih için destek için açlık grevine çıkan Kandıra 2 No’lu F Tipi Ceza..
Kandıra sınıf atladı! Kandıra sınıf atladı! Kandıra, Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğe göre 3. sınıf ilçe konumundan 2. s..
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
  GÜNCEL HABERLERİ
SON DAKİKA... Kadıköy'de tuvaletteki tecavüz dehşetinde flaş gelişme! SON DAKİKA... Kadıköy'de tuvaletteki tecavüz dehşetinde flaş gelişme! SON DAKİKA... Kadıköy'de tuvaletteki tecavüz dehşetinde flaş gelişme!
SON DAKİKA... Şanlıurfa'da İHA düştü! SON DAKİKA... Şanlıurfa'da İHA düştü! SON DAKİKA... Şanlıurfa'da İHA düştü!
SON DAKİKA! ÜNLÜ İSİM HAYATINI KAYBETTİ! SON DAKİKA! ÜNLÜ İSİM HAYATINI KAYBETTİ! SON DAKİKA! ÜNLÜ İSİM HAYATINI KAYBETTİ!
ACI GÖRÜNTÜ... 7 TABUT DA YANYANA ACI GÖRÜNTÜ... 7 TABUT DA YANYANA ACI GÖRÜNTÜ... 7 TABUT DA YANYANA
Yukarı