HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

300 milyar dolarlık pazarlık başlıyor

 Tarih: 03-06-2017 10:20:00  -   Güncelleme: 03-06-2017 13:00:00
Türkiye, Avrupa ile Gümrük Birliği’ni güncellemek için 13 Haziran’da masaya oturuyor. Revize anlaşma ile beklenti ticareti ikiye katlamak.

Türkiye, Avrupa Birliği'yle 22 yıl önce imzalanan Gümrük Birliği (GB) anlaşmasının yeniden düzenlenmesi konusunda önemli bir eşiği atlamaya hazırlanıyor. AB-Türkiye arasındaki ticaret hacmini 300 milyar dolara çıkarma potansiyeli olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için taraflar 13 Haziran'da Brüksel'de masaya oturuyor. Türkiye, GB'nin hizmetler, gıda-tarım, kamu alımları ve üçüncü ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarını kapsayacak şekilde güncellenmesini istiyor. Türkiye'nin AB'nin üçüncü taraflarla yapacağı ticaret anlaşmalarından kaynaklanan dezavantajlarının da ortadan kaldırılması hedefleniyor. Tarım ürünlerinden ülkeye giren ikinci el otomobile kadar birçok sektöre ilişkin başlığın masaya yatırılacağı görüşmelerde, yapılacak güncellemelerle Türkiye'nin ihracatta eli güçlenecek. Anlaşmanın Türkiye'nin talepleri doğrultusunda revize edilmesi durumunda olası yansımaları şöyle olacak:

GÜMRÜK KORUMASI KALKACAK: Tarım ve hizmet sektörlerinde de koruma kaldırılacak.

TARIMDA KISITLAMALAR BİTECEK: Özellikle tarım, süt ve sanayi ürünlerinde AB'ye ihracatta bazı kısıtlamalar kalkacak.

KAMU İHALALERİNE KATILIM: Türk şirketleri Avrupa'da, Avrupalı şirketler de Türkiye'de hizmetler sektörünün her alanında hizmet verebilecek.

YATIRIMLARI ARTIRACAK: AB menşeli firmalar Türkiye'deki yatırımlarının hacmini genişletecek. Buradan AB ve üçüncü ülkelere ihracatta bulunabilecek.

İHRACATTA ELİMİZ GÜÇLENECEK: Türkiye'nin ihracatta eli güçlenecek. Türk ihraç ürünlerinin taşınmasında serbest dolaşım engeli kaldırılacak.

VERGİ ALINMAYACAK: Türkiye yabancı ülkelerden gelen tarım ürünlerinden vergi almayacak.

STA'LARA TARAF OLACAK: Gümrük Birliği anlaşmasına imza atan bir ülke olduğu için AB'nin imzaladığı her serbest ticaret anlaşması Türkiye'yi de bağlıyor. Güncelleme ile Türkiye mallarını üçüncü ülkelere vergisiz satabilecek.

İNGİLTERE ÖRNEĞİ: Brexit sonrası İngiltere'nin AB ile ilişkilerinin bir benzeri model oluşturulacak.

İLAÇ SEKTÖRÜ KRİTİK: Fikri ve Sanai Mülkiyet hakları alanının özel yasalarla korunması öngörülüyor. İlaç endüstrisinde orijinal ilaçların patent koruma sürelerinin uzatılması, yerli jenerik ilaçlara ilişkin de yeni düzenlemeler bekleniyor.

İKİNCİ EL OTOMOBİL SATIŞLARI: AB'nin Türkiye'nin ikinci el pazarında da gümrük vergilerini kaldırması talebi en çok ikinci el otomobil pazarını etkileyecek.


ARTILARI

Türkiye sanayisi yeniden yapılandı, rekabetçiliği arttı, verimlilik artışı sağlandı.

AB üyeliğinin gerektirdiği müktesebat Gümrük Birliği ile kurumsal alanda gerçekleşti.

Avrupa Birliği'ne ihracat istikrarlı hale geldi, sanayicide dış piyasaya yatkınlık oluştu.

Türkiye'ye yabancı yatırımda Avrupa Birliği'nin ağırlığı arttı.

Son 10 yılda özellikle AB'ye ihracatın yüzde 50'sini AB menşeli şirketler yaptı.

AB Türkiye'nin en büyük ve en önemli ticari ortağı haline geldi.

Türkiye ekonomisi dış şoklara karşı daha dayanıklı oldu.

EKSİLERİ

AB'nin Türkiye'ye ithalatı arttı, dış ticaret açığı daha da yükseldi.

AB'de 1995'te 15 üye varken üye sayısı 28'e çıktı ve hepsine aynı ayrıcalıklar verildi.

1995'te AB'nin ticaretinde payımız yüzde 1.7 iken 2004'te yüzde 2.7'ye çıktı, ancak daha sonra yüzde 2.2'ye kadar indi.

AB'nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarına taraf olamadık.
Üçüncü ülkelerin malları Türkiye'ye serbest girdi ancak Türkiye o ülkelerde korumalarla karşılaştı.

Sadece sanayiyi kapsadığı için tarım ve hizmet ihracatında kayıp yaşandı. .

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA…..
Fikri Işık Cengiz Topel için talimatı verdi Fikri Işık Cengiz Topel için talimatı verdi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Cengiz Topel ile ilgili taleplerini ileten KSO B..
17 Ağustos Depremi'nin 18.yılı 17 Ağustos Depremi'nin 18.yılı Türkiye bugün 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 18. yılında kaybettiklerini anıyor...
İş Cinayetinde şok iddialar, “Hesap soracak firma bile yok” İş Cinayetinde şok iddialar, “Hesap soracak firma bile yok” Cumhuriyet Halk Partisi Gebze Çevre ve Sağlıktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı,..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi İzmit'te devriye gezen Yunus timleri plakası olmayan otomobili durdurdu. Otomobi..
Dilovası'nda kaza: 2 yaralı Dilovası'nda kaza: 2 yaralı Dilovası'nda trafik kazasında 2 kişi yaralandı
FETÖ operasyonu: 27 gözaltı FETÖ operasyonu: 27 gözaltı Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri yapıla..
Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var! Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var! Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var!
  SİYASET HABERLERİ
Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Engin Taşdemir, meclis üyeleri Orha..
Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Bugün bir internet sitesinin özel haber olarak yayınladığı ve aralarında AK Part..
Hürriyet, “Geciken her dakika bir cana mal olabilir” Hürriyet, “Geciken her dakika bir cana mal olabilir” CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, daha önce de sık sık meclise taş..
Fikri Işık, Akar’ı mahkemeye verdi Fikri Işık, Akar’ı mahkemeye verdi CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, sosyal medya hesabı üzerinden Başbakan Yar..
  SPOR HABERLERİ
Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya, ilimizin köklü spor kulüplerinden Bekirderespor’a yeni sezonda d..
Depremin yıkamadığı takım Kocaelispor Depremin yıkamadığı takım Kocaelispor Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos depremi Kocaeli halkının üzerind..
Özgür sakatlığı atlattı Özgür sakatlığı atlattı Kocaelispor’da bu sezon daha fazla öne çıkması beklenen Özgür Sürekçi, sakatlığı..
Gölcük kadroyu netleştiriyor Gölcük kadroyu netleştiriyor Yeni bir ekip ve kadro ile lige hazırlanan Gölcükspor’da, son etap çalışmaları b..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Bu sene önceki senelerden farklı olarak aynı zamanda “En iyi Haber” kategorisiyl..
  İZMİT HABERLERİ
İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit'te, altyapı çalışması sırasında kanalın kenarına konulan toprak çöktü. Top..
Veliahmet’te psikolojik baskı mı var? Kentsel Dönüşümü kim istiyor? Veliahmet’te psikolojik baskı mı var? Kentsel Dönüşümü kim istiyor? Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesi’ne Veliahmet Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ..
Beton Tepesi tehlike saçıyor! Beton Tepesi tehlike saçıyor! İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru projesi, kapsamında yaptığı Kültür Tepesi Na..
  KÖRFEZ HABERLERİ
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
Tehlike saçan bina koruma altında Tehlike saçan bina koruma altında Körfez ilçesi Hereke mahallesinde yıkılma tehlikesi bulunan binanın çevresini ko..
Vatandaş istedi belediye yaptı Vatandaş istedi belediye yaptı Körfez Belediyesi, cadde ve sokaklardaki altyapı çalışmalarının yanı sıra imar u..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti'de temayül öncesi başkanlık adaylarının isimleri netlik kazanmaya başla..
Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
  KANDIRA HABERLERİ
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Kocaeli’de Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajlara denetim yapıldı, vatandaşın p..
Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Gölcük’te bulunan bir tesisin telefon hatları yaklaşık 1 haftadır kopuk. Telekom..
  GÜNCEL HABERLERİ
Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı
2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı 2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı 2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı
SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme! SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme! SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme!
Yukarı