Gazi olmak için Ankara'ya yürüdüler

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in de daha önce defalarca sorunlarını TBMM’ye taşıdığı Terörle Mücadelede Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği üyeleri, Maltepe’den Ankara’ya yürüyüş başlattı. Dün başlayan yürüyüşün bugünkü durağı ise İzmit oldu. İzmit Anıtpark'ta toplanan terörle mücadelede yaralanıp gazi sayılmayan vatandaşlar, burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Fatma Kaplan Hürriyet de destek verdi. CHP’li Sefa Sözer de açıklamada yer aldı. 

 


TMSY Başkanı Atilla Polat, yaptığı açıklamada zorunlu askerlik görevlerini yaparken teröristlerle girdikleri silahlı çatışmada yaralandıklarını belirterek “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Yönetmeliğinin mağduru olduk. Yönetmeliğe göre yüzde 40'ın altındaki yaralanmaya gazilik unvanı verilmiyor. Polis, asker ve korucular dahil olmak üzere 19 bin kişi bu yönetmeliğin mağduru” dedi.

 

 

Polat, şunları kaydetti: “Bizler İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş başlatma kararı aldık. Dün Maltepe'den başlayıp Pendik çıkışına kadar yürüyüş yaptık. Bugün İzmit'te olacağız, yarın araçlarla Ankara'ya geçeceğiz. Ankara'da Ulus'ta basın açıklaması yapıp, yürüyüşümüze son vereceğiz. İnşallah Cumhurbaşkanımız sesimizi duyar ve bize sahip çıkar. Utanılacak bir şey yapmıyoruz. Vatan için vurulduk, yaralandık. Çocuklarımıza gazi olduğumuzu ispatlamak istiyoruz, öldüğümüzde ay yıldızlı bayrakla defnedilmek istiyoruz. Bunlar bizim hakkımız. Seçime kadar bu mağduriyet giderilsin ve bu insanlar gazi sayılsın.” Gruba destek vermek için Anıtpark’a gelen Fatma Kaplan Hürriyet ise terörle mücadelede yaralandığı halde söz konusu yönetmelik nedeniyle gazi unvanı alamayan gazilere haksızlık yapıldığını ifade ederek, bu kişilere gazilik madalyalarının bir an önce verilmesi gerektiğini savundu.