HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

CHP Emek Bürosu Toplu Sözleşme bu şartlarda imzalanmaz

 Tarih: 09-08-2017 13:08:46
CHP İl Emek Bürosu Başkanlığı, kamu emekçilerinin toplu sözleşmeleri ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

CHP İl Emek Bürosu Başkanlığı, kamu emekçilerinin toplu sözleşmeleri ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. İl binasında gerçekleşen açıklamayı İl Emek Bürosu Başkanı Adnan Tok yaptı. Tok,  15 milyonluk kitleyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinin OHAL kıskacında yapılmasının anlamsız olduğunu ve bu görüşmelerin orta oyuna dönüştüğünü söyledi. Basın açıklamasında İl Emek Bürosu üyeleri Suca Omurca ve Ömer Akın da yer aldı.

15 MİLYONLUK KİTLEYİ İLGİLENDİRİYOR

Kamu sendikaları ve hükümet arasında, 2018/2019 4. Dönem toplu görüşmelerinin  1 Ağustos 2017 itibariyle başladığını belirterek açıklamaya başlayan CHP İl Emek Bürosu Başkanı Adnan Tok, “3 milyon kamu çalışanı, 2 milyon kamu emeklisi ve aileleriyle birlikte 15 milyonluk bir kitleyi ilgilendiren toplu görüşmelerin olağanüstü hal kıskacında yapılması anlamsızdır. Kamu görevlilerinin toplu iş sözleşmesi hakkı uluslar arası sözleşmelerde, anayasanın ilgili maddelerinde belirtilenin aksine gerçek bir toplu iş sözleşmesinden uzak, AKP hükümeti ve yarattığı kendine yakın sendika arasında tamamen orta oyuna dönüşmüştür “ dedi.

SİYASİ İKTİDAR ENGEL ÇIKARIP TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİYOR

Siyasi iktidarın toplu iş sözleşmelerinde engeller çıkardığını ve talepleri görmezden geldiğini dile getiren Tok, “Siyasi İktidar, OHAL hukuksuzluğuna dayanarak kamu sendikalarının yaratıcısı ve önemli temsilcilerinden biri olan KESK’in  (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) Toplu iş sözleşmesi masasına oturmasına engel çıkarmış, yine kamu alanında önemli örgütlülüğü bulunan Türkiye Kamu-Sen’i ve taleplerini görmezden gelmeye çalışmıştır” dedi. Kamu görevlilerinin birçok bedeller ödeyerek elde ettikleri sendikal örgütlenme hakkı ve toplu iş sözleşme hakkı AKP hükümeti ve OHAL sürecinde uygulanan hukuksuzluklarla neredeyse yok edilmiştir diyerek sözlerine devam eden Tok, “OHAL sürecinde çıkarılan KHK’larla 150.000’den fazla kamu görevlisi işinden ekmeğinden yoksun bırakılmış, 50.000’den fazla kamu görevlisi ya hapse atılmış ya da yargılanmıştır. Bu uygulamalar mahkeme kararı olmadan tamamen tek yanlı, hukuksuz, idari kararlarla gerçekleşmiştir “ diye konuştu.

İNANÇ SÖMÜRÜSÜ ÜZERİNDEN SİYASET

Toplu İş görüşmelerinde hükümete yakınlığıyla bilinen sendikanın kendi üyelerine ayrıcalık tanınmasını istediklerini dile getiren Tok,” 1 Ağustos 2017 TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmelerinde yaşanan garabetlerden biri de hükümete yakınlığıyla bilinen sendikanın kendi üyeleri için farklı ücretlendirme istemesi yani hükümet nezlinde kendilerine yakınlığın bedeli olarak ayrıcalık tanınmasını istemeleridir. Bu ayrıcalığı yeterli bulmuyorlar ki; yine her üyesine bedava hacca gitme talebinde bulunmuşlardır. Bu talep, sosyal hakmış gibi gösterilse de aslında inanç sömürüsü üzerinden siyaset yapmanın bir yöntemidir” dedi.

BU KOŞULLARDA GERÇEK BİR TOPLU SÖZLEŞME OLMAZ

Bu koşullarda gerçek bir toplu sözleşmenin mümkün olmadığının altını çizen Tok, “ CHP olarak çok iyi biliyoruz ki, AKP genel başkanı ve cumhurbaşkanı tarafından OHAL’in işçilerin-emekçilerin hak alma mücadelesine set çekmek için sürdürüldüğünün tüm açıklığı ile itiraf edildiği koşullarda gerçek bir toplu sözleşmeden söz etmek mümkün değildir” dedi. Tok son olarak gerçek bir toplu sözleşmenin olması için; “ OHAL’in kaldırılması, KHK’ların geri çekilmesi, haksız hukuksuz mağduriyetlere son verilmesi, soruşturmaların tarafsız mahkemeler tarafından yapılması, sözleşmeli taşeron sisteme son verilmesi, iş güvenceli istihdam sağlanması, bütün çalışanlara fakirlik sınırının altında olmamak üzere insanca yaşanır ücret verilmesi ve tüm çalışanlara grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınmasıyla olacağını ifade etti.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: NEDİR BU FINDIK ÜRETİCİSİNİN ÇEKTİĞİ? SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: NEDİR BU FINDIK ÜRETİCİSİNİN ÇEKTİĞİ? SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: NEDİR BU FINDIK ÜRETİCİSİNİN ÇEKTİĞİ?..
İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: BÖREK SATARAK, İLK 50’YE GİRMEK… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: BÖREK SATARAK, İLK 50’YE GİRMEK… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: BÖREK SATARAK, İLK 50’YE GİRMEK…
Donanma Komutanı Kösele veda etti Donanma Komutanı Kösele veda etti Emekliye ayrılan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Kocaeli Valisi Hüseyi..
Devlet Baba köylünün yanında Devlet Baba köylünün yanında Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Kocaeli’de süt sığırcılığı, güneş enerjisi, sera..
  ASAYİŞ HABERLERİ
İnşaattan düştü, başına demir saplandı İnşaattan düştü, başına demir saplandı İzmit'te dengesini kaybederek inşaatın 3. katından zemine düşen işçinin başına d..
Uyuşturucuya geçit yok! Uyuşturucuya geçit yok! Jandarma ve emniyet güçlerinden uyuşturucu tacirliği yapanlara yönelik dev opera..
Kediyi kurtarmak için denize atladı Kediyi kurtarmak için denize atladı Gölcük İlçesi'nde köpeğin kovaladığı kedi denize düştü. İtfaiyenin kurtarmaya ça..
Sıkışan kediyi, kedi sesiyle çıkarmaya çalıştılar Sıkışan kediyi, kedi sesiyle çıkarmaya çalıştılar İzmit ilçesi Leyla Atakan Caddesi üzerindeki bir binanın dış kaplamasına sıkışan..
  SİYASET HABERLERİ
 “Toprağın altına gömdüğünüz milyonlar nerede?” “Toprağın altına gömdüğünüz milyonlar nerede?” CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet ve beraberindeki partilileri İzmit Turan Güneş..
Belediyelere neşter yolda Belediyelere neşter yolda İktidar Partisi, il yönetimlerinde başlattığı değişimin bir benzerini belediyele..
Esnaflar, dertlerini Sarıbay’a anlattı Esnaflar, dertlerini Sarıbay’a anlattı CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, il yöneticileri ile birlikte İzmit sokakların..
Akşener isim isim açıkladı! Akşener isim isim açıkladı! Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan, son günlerde yeni parti kuracağı ile gündemde olan ..
  SPOR HABERLERİ
Miniklerin mücadelesinde kazanan dostluk oldu Miniklerin mücadelesinde kazanan dostluk oldu İzmit Gençlerbirliği ile Yahya Kaptan Spor Kulübü altyapı kategorileri arasında ..
Doğantepespor umut verdi Doğantepespor umut verdi Kamp çalışmalarını sürdüren BAL Ligi temsilcimiz Başiskele Doğantepespor, önceki..
Burak’tan tepki Burak’tan tepki Gölcük maçının 39.dakikasında oyundan alınan Burak Özbakır, oyundan çıkarken kar..
Batuhan: Üstesinden geleceğiz Batuhan: Üstesinden geleceğiz Sakaryaspor karşısında Kocaeli Birlikspor’un etkili isimlerinden biri olan başar..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
  İZMİT HABERLERİ
İzmit’teki hurda araçlar toplanıyor İzmit’teki hurda araçlar toplanıyor Yenişehir Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Sokak’ta bulunan ve trafik akışını engell..
SEKA Tüneli trafiğe kapanıyor! SEKA Tüneli trafiğe kapanıyor! Büyükşehir, Seka Tüneli’nin ışıklandırma sistemini komple yeniliyor ..
Eski Sine Kafe yaşlıları sevindirdi Eski Sine Kafe yaşlıları sevindirdi Eski Sine Kafe sahibi ve çalışanları örnek bir projeyle huzurevinde kalan kişile..
İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit Belediyesi’nin Karadenizliler Mahallesi Çarşıbaşı Caddesi, Solaklar Yolu ü..
  KÖRFEZ HABERLERİ
KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Moralı, BirleşiK arap Emirlikl..
Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Körfez’in Kuzey Mahallesi’nde oturanlar camlarını balkonlarını açamıyor ..
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepeli turizmcinin yüzü güldü Kartepeli turizmcinin yüzü güldü Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasının ardından rezervasyonlarda yoğunluk yaşana..
Kartepe’de hareket var Kartepe’de hareket var Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karamürsel’deki sağlıklı yaşam yürüyüşüne Kart..
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
  KANDIRA HABERLERİ
Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Nuriye ve Semih için destek için açlık grevine çıkan Kandıra 2 No’lu F Tipi Ceza..
Kandıra sınıf atladı! Kandıra sınıf atladı! Kandıra, Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğe göre 3. sınıf ilçe konumundan 2. s..
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
  GÜNCEL HABERLERİ
SON DAKİKA... Kadıköy'de tuvaletteki tecavüz dehşetinde flaş gelişme! SON DAKİKA... Kadıköy'de tuvaletteki tecavüz dehşetinde flaş gelişme! SON DAKİKA... Kadıköy'de tuvaletteki tecavüz dehşetinde flaş gelişme!
SON DAKİKA... Şanlıurfa'da İHA düştü! SON DAKİKA... Şanlıurfa'da İHA düştü! SON DAKİKA... Şanlıurfa'da İHA düştü!
SON DAKİKA! ÜNLÜ İSİM HAYATINI KAYBETTİ! SON DAKİKA! ÜNLÜ İSİM HAYATINI KAYBETTİ! SON DAKİKA! ÜNLÜ İSİM HAYATINI KAYBETTİ!
ACI GÖRÜNTÜ... 7 TABUT DA YANYANA ACI GÖRÜNTÜ... 7 TABUT DA YANYANA ACI GÖRÜNTÜ... 7 TABUT DA YANYANA
Yukarı