HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

CHP'li vekiller net konuştu, aday olmayacağız !

 Tarih: 31-07-2017 11:54:00  -   Güncelleme: 31-07-2017 13:29:53
CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan ortak basın toplantısı düzenledi. Üç vekil de yerel adaylık konusundaki dedikodulara yanıt verdi. Üç vekil de ortak bir şekilde yerel seçimlerde aday değiliz dedi

CHP Kocaeli Milletvekilleri 26. Dönem 2. Yasama Yılı Milletvekilleri Değerlendirme Toplantısında buluştu. Burada konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan 2 ay boyunca Kocaeli'de olarak çalışma yapacaklarını, startın ise bugün verildiğini duyurdu. Toplantıda CHP İl Başkan Vekili Gökhan Darcan, CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, Haydar Akar, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, il ve ilçe yönetiminden isimler yer aldı.

 

NE OLDUYSA OHAL'DEN SONRA OLDU

Toplantıda ilk konuşmayı yapan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, "Bizler 7 Haziran'da seçildik. Her zaman söylüyoruz. Milletvekili olduk, Türkiye'de her an, her hafta bir olayla karşı karşıya kaldık. 7 Haziran'dan sonra iktidarda olan parti seçimi kaybetti ama hükümet kurulmasın diye bütün yollara başvurdu, yeniden seçim kararı alındı. 1 Kasım'da yeniden seçime girerek TBMM'ye gittik. Bugüne kadar yaşanılmayan olayları yaşadık. Seçimden sonra Türkiye bir darbeyle karşı karşıya kaldı. 15 Temmuz'u yaşadık. Türkiye'de bugüne kadar darbeler oldu, ilk kez ordunun içindeki teröristler darbe girişiminde bulundu. Halkımızın büyük direnişiyle, sokağa çıkmasıyla, Parlamento'daki milletvekillerinin çalışmalarıyla darbe önlendi. 20 Temmuz'da da OHAL ilan edildi. Ne olduysa OHAL'den sonra oldu” dedi.

 

TÜRKİYE TARİHİNE GEÇECEK DEMOKRATİK YÜRÜYÜŞ

Gazetecilere baskı yapıldı, gazeteciler tutuklandı diyen Tarhan, “Suçlu suçsuz devlet memurundan tutun, orduda görev yapan öğrenciler suçlanarak hapse atıldı. Yüzlerce emniyet mensubu görevlerinden alındı hapislere atıldı. Yüzbinleri aştı ama bunun siyasi ayağı ortaya çıkarılmadı. Emniyete, kamuya kimler yerleştirdi bunları? Bugüne geldiğimiz zaman OHAL ile yönetilen Türkiye'de bir tane milletvekili bir tane belediye başkanı FETÖ ile ilişkilendirilip suçlanmadı. Bizler CHP milletvekilleri olarak mecliste büyük bir performans gösterdik. Anayasa değişikliğinde sabahlara kadar Kocaeli'yi temsil etmeye çalıştık. Zor komisyonlardayız. Bizler Türkiye'nin sorunlarıyla ilgili sabahlara kadar mücadelemizi sürdürdük. Genel Başkanımızın Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü'nde 3 milletvekili birlikte mücadelemizi sürdürdük ve her an her dakika organizasyonda görevimizi yerine getirerek hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadan, Türkiye tarihine geçecek bu demokratik yürüyüşte sonuna kadar görev aldık” şeklinde konuştu.

 

İZMİT TRAMVAYI LAY LAY LOM

Son olarak Tarhan, “TBMM ilk sefer 2 ay ara verdi. Bizler ilk olarak startı sizlerle verelim dedik. İki ay boyunca Kocaeli'de çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bugün OHAL ile yönetiliyoruz. Esnaf zorda, işçiler zorda, Kocaeli sanayi bölgesi ama fabrikalar kapanıyor. Kiralık, kapanan fabrikaların hesabı kayıp. Ben yerel yönetimlerin olduğunu fark edemiyorum. Çayırova'ya bir köprü yapılacak, 6 aydır bitiremediler. Biten projeler maliyetinin iki katına yapıldığı için, yap işlet devret olduğu için erken bitti. Geldiğiniz zaman İzmit'e bir tramvay var o da lay lay lom. Neye hizmet edeceği belli değil. Türkiye'de CHP varsa her zaman demokratik yoldan büyük bir mücadele gösterecek, direniş gösterecek, her zaman da var oarak sorunları çözecektir. Bir referandum yaşadık, sonuç ortada. Yerel seçimlere daha yoğun bir çalışmayla hazırlanmamız gerekiyor. Partimiz önce ilçe başkanlarını, ardından il yönetimlerini seçerek sonrasında kurultayını yapacak. Bizler de burada sizlerle birlikte ilçe  ilçe köy köy gezerek çalışmalarımızı yürüteceğiz" ifadelerine yer Verdi.

 

BAĞIMSIZ YARGININ KIRINTISI BİLE KALMADI

Tarhan’ın ardından konuşan Fatma Kaplan Hürriyet, “2 seneyi tamamladık. Önemli bir süreç yaşadık. Tam böyle seçildik Haziran’dan sonra vatandaşla bir araya geleceğiz derken yeni bir seçim geldi. Sonra ki seçimi de atlattık. Ülkenin gerçek sorunlarına hep birlikte çözüm üreteceğiz, derken ardından bir referandum süreci geldi. Biz de bu süreçte çok yoğun çalıştık. Haftanın en az 3 günü Ankara’da çalıştık. Sonraki günleri de Kocaeli’nin sorunları için çalıştık. Darbeler, iç tüzük çalışmaları derken öyle bir süreçte vekil olduk ki siyaset her zamankinden daha zor.  İktidar eliyle hukukun katledildiği bir süreçteyiz. Vatandaşı koruyan mekanizmalar iktidar eliyle yok edilmiş durumda. Siyasetçilerin elinde ki en büyük güç bağımsız yargıdır. Maalesef bu iktidar sayesinde bağımsız yargının kırıntısı bile kalmadı. Anayasa mahkemesi sürecini herkes görüyor. İktidara nasıl bir biat anlayışıyla yargının kelepçelendiği ortada. Bizler bu sıkıntılar içerisinde siyaset yapmaya, halka yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

ONLARDA FAŞİZM VARSA BİZ DE MÜCADELE

İnsanlar sesinin çıkartmaya korkar hale geldi diyen Hürriyet, “Bizler vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz fakat devletin her kurumunu kendi partizanlığıyla ele geçirmiş bir iktidardan bahsediyoruz. Çok zor şartlarda siyaset yapmaya çalışıyoruz. Onların fıtratında gericilik faşizm varsa bizim fıtratımızda mücadele var. Bir sürü mağduriyetler var. En son bıçağın kemiğe dayandığı an da ayrım yapmaksızın 25 günlük bir önemli yürüyüş gerçekleştirdik. Önemli de bir karşılık buldu bu yürüyüş. O yürüyüşün Türkiye’de bir şeyler değiştireceğine eminim. Aynı kararlılıkla aynı inançla devam ettik. Biz mücadeleyi bırakmayacağız. Türkiye’nin geleceği için mücadeleyi bırakmayacağız. En son mecliste bir iç tüzük geçti. Bu iç tüzüğün meclisten geçmemesi için ciddi bir mücadele yaptık ama ne yazık ki iktidarın her zaman ki anlayışıyla muhalefetin sesini nasıl kısarım anlayışıyla, 5 dakikalık konuşmamızı 3 dakikaya düşüren bir anlayışla bu iç tüzük geçti” şeklinde konuştu.

İÇ TÜZÜK OHAL KHK’SI GİBİ

Son olarak Hürriyet, “Bir nevi mecliste OHAL KHK’sı gibi bir iç tüzük geçirdi iktidar. Bunu da diğer muhalefet partisiyle beraber geçirdiler. Bunu da tarih kara sayfalarına yazmış oldu. O tüzük ne yazık ki haklarımızı elimizden alan vatandaşın sesini çıkan bir iç tüzük. Bundan sonra işimiz daha da zorlaştı. Meclisteki mücadelemiz daha da güçlenecek ancak bir o kadar da zorlaşacak. Bu dönemi iyisiyle kötüsüyle tamamladık. Meclis tatile girdi fakat meclisin tatile girmesi bizim için bir şey ifade etmiyor biz çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin iktidar eliyle karanlığa sürüklendiğini vatandaşa kırmadan dökmeden anlatmamız gerekiyor. Bu yüzden vatandaşa el uzatmaya çalışacağız. Yarından itibaren eskisinden daha fazla şekilde Kocaeli’nin sorunlarını çözmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE’NİN KANGRENİ DÖNÜŞMÜŞ KONULAR

Son olarak konuşan Haydar Akar, “Kocaeli'nin milletvekili değil, Türkiye'nin milletvekilleriydi. Milletvekilinin performansına bakarken, soru önergelerine, kürsüde aldığı süreye bakmanız gerekiyor. Bunlara baktığınızda Kocaeli milletvekillerinin parlamantoda en fazla çalışan vekiller olduğunu göreceksiniz. 2 yıl süre zarfında Fatma Hanım’ın 82 tane soru önergesi var. Tahsin Bey’in ona yakın. Ben de onlara yakınım. Bu arkadaşlarım beni geçtiler. Türkiye'de kangren haline dönüşmüş konular hakkında araştırma önergeleri vermişiz” dedi.

 

GECEMİZİ GÜNÜZÜMÜZE KATARAK ÇALIŞIYORUZ

Bir muhalefet milletvekilinin yapması gereken herşeyi yapmışız diyen Akar, “AKP Kocaeli milletvekillerine bakıyorum bir tane soru önergeleri, bir tane kanun teklifleri yok. Bizler haksızca eleştirilere maruz kalıyoruz. Onları da anlıyorum. Belediyeden beslendikleri için korkularını anlıyorum ama ne olursa olsun bu kadar haksızlık yapılmaz. Bizim elimizde devletin imkanları yok, bizim elimizde belediyeler yok. Buna rağmen gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İKİ GÜNDE DÜZCE’YE GİT VEKİLLİĞİ BIRAKIRIM

Akar, “Bu kentte 13 belediye var hiçbirinde yokuz ama yakında başlayacak olan delegasyon seçimi nedeniyle CHP haber kaynağı. Geçen hafta AKP delege seçimlerini yaptı kimse ilgilenmedi, neden çünkü onlarda demokrasi yok. Kim gelirse gelsin CHP'nin üyesi. Biz onlarla çalışmaya devam edeceğiz.Bizim biz Büyükşehir Belediye başkanımız var. Yürüyüş ya da protokol ağırlamak dışında gören varsa söylesin. Bizim yürüyüşümüzde "Onların 20 günde yürüdüğünü ben 2 günde yürürüm" demiş. Sen iki günde Düzce'ye git ben milletvekilliğini bırakırım, sen de belediye başkanlığını bırakırsın. Karaosmanoğlu atıcılık sporunda açık ara önde" ifadelerini kullandı.

KOCAELİ ELDEN GİDİYOR

İzmit’e yapılan tramvayla ilgili konuşan Akar, “Tramvayla ilgili eleştirimizi yaparken tramvay olmasın diye eleştiri yapmadık. Fakat bu kadar beceriksiz olacaklarını düşünemedik. Biz tramvayın yapılması gerektiğini söylüyorduk zaten. Hala da yapılıyor. İnşallah da kısa zamanda bitirirler. Biz tramvayın güzergahını eleştirdik. O güzergahtaki esnafı mağdur ettin, tedbirini almadın. Maliyeti de sormadık ama ilan ettiklerinin iki katına çıkmıştır herhalde. Bakın son 5 yılda Kocaeli’nin ihracatı 12 milyar dolardan 6 milyar dolara düştü. Kocaeli elden gidiyor. Bir kişi çıkmıyor buna dur diyecek. Biz çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ALDIKLARI ABDESTLERİ YUVACIK BARAJI’NIN SUYUYLA ALIYORLAR,

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Yuvacık Barajıyla ilgili yaptığı “CHP’nin işi gücü yolsuzluktur” sözlerine üzerine Akar, “Yuvacık Barajı faizleriyle beraber Kocaeli’ye 2,3 milyar dolara mal oldu. Yapım maliyetinin dört katı miktarı ödendi. Yuvacık Barajı’yla ilgili bize laf söyleyen herkes vatan hainidir. Çünkü gidin Osmangazi Köprüsü’ne bakın. Yapım maliyetinin 11 katı para ödenecek. Bir buçuk iki yılda köprünün maliyeti çıkıyor. Devletin 40 bin araç geçmezse ödeyeceği parayla her yıl bir Osmangazi Köprüsü yaparsın. Bu sebeple bunlar Yuvacık Barajı’nın adını ağzına alamaz. O konuşurken aldıkları abdestleri bile Yuvacık Barajı’nın suyuyla alıyorlar” dedi.

ADAY DEĞİLİZ

Milletvekili Tahsin Tarhan, “Biz Kocaeli milletvekilleri olarak yerel bir adaylıkta bulunmayacağız. Biz milletvekiliyiz. Önümüzde yapmamız gereken işlerimiz var. Bu tip dedikodulara sadece kızıyoruz. Öyle bir düşüncemiz yok. Hatta bizim çok önceden belediye adaylarımızı belirlememiz gerekiyor. Böylece çok daha rahat bir çalışma ortamı yakalarız” diye konuştu.

 

 

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN MİSAFİRLİĞİ BİTERKEN… İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN MİSAFİRLİĞİ BİTERKEN… İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN MİSAFİRLİĞİ BİTERKEN…..
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: GAZETECİLİĞİ SİZDEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: GAZETECİLİĞİ SİZDEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: GAZETECİLİĞİ SİZDEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ..
İlk 50’de tanıdık bir börekçi İlk 50’de tanıdık bir börekçi Kısa adı TOBB olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye’nin en hızlı büyü..
"Askeri alan halka açılsın" Gebze ilçesinde yaşayan vatandaşlar, boşalan askeri alanın halkının hizmetine ve..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Tüpraş’ta yangın paniği Tüpraş’ta yangın paniği Tüpraş’ta saat 14.00 civarında yangın çıktı.
Kocaeli’de 1 haftada Ne kadar uyuşturucu yakalandı? Kocaeli’de 1 haftada Ne kadar uyuşturucu yakalandı? Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekiplerince uyuşturucu satıcılarına yönelik son bir ha..
Kamyonlar tehlike saçıyor Kamyonlar tehlike saçıyor İzmit'te, hafriyat kamyonunun açılan kasası üst geçide çarparak yola düştü. ..
İdris Alp’in acı günü İdris Alp’in acı günü AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp’in amcası Ahmet Alp vefa etti. Merhum Ahm..
  SİYASET HABERLERİ
Belediyelere neşter yolda Belediyelere neşter yolda İktidar Partisi, il yönetimlerinde başlattığı değişimin bir benzerini belediyele..
Esnaflar, dertlerini Sarıbay’a anlattı Esnaflar, dertlerini Sarıbay’a anlattı CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, il yöneticileri ile birlikte İzmit sokakların..
Akşener isim isim açıkladı! Akşener isim isim açıkladı! Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan, son günlerde yeni parti kuracağı ile gündemde olan ..
CHP’de kongre takvimi değişti CHP’de kongre takvimi değişti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 26 Ağustos’ta Muhtarlık bölgesi delegeleri ve part..
  SPOR HABERLERİ
Kent derbisinde gol sesi çıkmadı Kent derbisinde gol sesi çıkmadı Önümüzdeki hafta başlayacak lig öncesi Kocaelispor son hazırlık maçında Gölcüksp..
Birlik’in rakibi Sakaryaspor Birlik’in rakibi Sakaryaspor Hazırlıklarını aralıksız sürdüren Kocaeli Birlikspor, bugün Alparslan Türkeş Sta..
Yıldız: Desteğe ihtiyacımız var Yıldız: Desteğe ihtiyacımız var Beyköy Belediyespor karşısında alınan 2-1’lik galibiyetin ardından konuşan Kocae..
Gölcük’te kent derbisi Gölcük’te kent derbisi Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren 3. Lig temsilcilerimizden Kocaelispor ile Göl..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
  İZMİT HABERLERİ
İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit Belediyesi’nin Karadenizliler Mahallesi Çarşıbaşı Caddesi, Solaklar Yolu ü..
Beklenen yağmur geldi! Beklenen yağmur geldi! Kocaeli’de beklenen yağmur sonunda geldi. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur s..
Binlerce kişi ölmüştü, Deprem müzesini böyle açtı Binlerce kişi ölmüştü, Deprem müzesini böyle açtı Binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği Gölcük Depremi’nin anısına açılan, d..
  KÖRFEZ HABERLERİ
KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Moralı, BirleşiK arap Emirlikl..
Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Körfez’in Kuzey Mahallesi’nde oturanlar camlarını balkonlarını açamıyor ..
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepe’de hareket var Kartepe’de hareket var Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karamürsel’deki sağlıklı yaşam yürüyüşüne Kart..
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti'de temayül öncesi başkanlık adaylarının isimleri netlik kazanmaya başla..
  KANDIRA HABERLERİ
Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Nuriye ve Semih için destek için açlık grevine çıkan Kandıra 2 No’lu F Tipi Ceza..
Kandıra sınıf atladı! Kandıra sınıf atladı! Kandıra, Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğe göre 3. sınıf ilçe konumundan 2. s..
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
  GÜNCEL HABERLERİ
Kentte bu işi yapan tek kadın o! Kimi çekinerek gidiyor, kimisi de... Kentte bu işi yapan tek kadın o! Kimi çekinerek gidiyor, kimisi de... Kentte bu işi yapan tek kadın o! Kimi çekinerek gidiyor, kimisi de...
Kalben'den samimi açıklamalar! Kalben'den samimi açıklamalar! "Yanlışlıkla içki içtim ve..." Kalben'den samimi açıklamalar! "Yanlışlıkla içki içtim ve..."
Bayrampaşa'da yangın! Çok sayıda yaralı var! Bayrampaşa'da yangın! Çok sayıda yaralı var! Bayrampaşa'da yangın! Çok sayıda yaralı var!
Yukarı