HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

CHP taşınmazların satışına şerh koydu: O yerler daha da değerlenecek

 Tarih: 01-08-2017 16:39:57
İzmit Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında 6 yıldır İzmit Belediyesi 23 adet taşınmazın satışı ile ilgili maddeye şerh koydu. CHP adına konuşan Birol Sağlam, “Söz konusu arsalar İzmit’in önemli alanlarında olması orta ve uzun vadede bu yerler çok daha değerli bir hale gelecektir. Bizim desteğimiz halkın yanındadır”dedi

 

 

 

İzmit Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 14 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında, Bıçkıdere Göleti’nde bulunan yaklaşık 60.000 m2’lik su kayağı (Gölkay Park) tesislerinin işletmesinin 6 yıl süre ile kiraya verilmesi ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifi meclis üyelerinin görüşüne sunuldu. Madde oy birliği ile kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısının ise 6 Eylül Çarşamba saat 15.00’te yapılmasına karar verildi.

 

MAKEDONYA’DA AÇILIŞ

İzmit Belediyesi’nin TİKA işbirliği ile Makedonya'daki kardeş şehirlerden Üsküp Çayır Belediyesindeki park ve Merkez Jupa Belediyesi Pralenik Köyü okul binasının 22-23-24 Eylül 2017 tarihlerinde açılması ve açılış için İzmit’ten bir heyetin gitmesiyle ilgili teklif de karara bağlandı. Madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

KOÜ İLE ORTAK PAZAR PROJESİ

Mecliste, İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Üniversitesi ile gençlere yönelik mesleki kurs, barınma, eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ilgili ortak proje yapılması için Belediye Başkanına rektörlük ile protokol imza yetkisi verilmesi maddesi de görüşüldü. Doğan konuyla ilgili, “Proje içerisinde sosyal etkinlik alanı var. Burası bir Pazar şeklinde tasarlandı. KOÜ Store var. Bunu da bu projenin içerisinde dahil ettik” dedi. CHP Grup Başkan Vekili Veli Beyaztaş konuya ilişkin “Önümüze net bir protokol getirilmeli. Net olarak görmeden bir oy kullanılacaksa bir ret oyu kullanacağız” diye konuştu. Madde plan bütçe komisyonuna havale edildi.

 

KARDEŞ BELEDİYE SELÇUK

İzmit Belediyesi ile İzmir Selçuk Belediyesi’nin kardeş şehir olması teklifinin de görüşüldüğü mecliste 23 adet taşınmazın satışının yapılması hususunda Belediye Başkanına ve Encümene yetki verilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu da görüşüldü. Madde ilgili komisyona havale edildi.

 

 

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

İzmit-Yenişehir Mahallesi’ndeki Belediye Hizmet Kültür ve Sağlık Tesisi Alanı” kullanımındaki alan, Doğan Mahallesi’ndeki  “Belediye Hizmet Alanı” kullanımındaki 2105 ada 12 nolu parsellerin “İkincil Ticaret Alanı (T3)”, kaldırılan donatı alanlarının ise Gündoğdu Mahallesi “Park Alanı” kullanımındaki 807 ada 1 nolu parselin güneyinde “Belediye Hizmet Alanı” ve “Kültürel Tesis Alanı” olarak düzenlenmesi ile kaldırılan park alanının Yenidoğan Mahallesi “Ağaçlandırılacak Alan” kullanımına sahip 997 ada 144 nolu parselde planlanmasını içeren 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili İmar Komisyonu’nun 20.07.2017 tarihli raporu da toplantıda görüşüldü. Madde CHP’nin muhalefet şerhine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

 

PLANLAMA KARARLARI SİYASİ

9. Gündem maddesine CHP grubu tarafından muhalefet şerhi koyuldu. Madde ile ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Veli Beyaztaş, “İmar planlama faaliyetlerinde kamu yararı amacı güdülmesi planlama faaliyetlerinde siyasi tercihlerin etkin olmasının önlenmesini zorunlu kılar. İmar planlama faaliyetlerinin siyasi yaşamla yakın ilişki içerisinde olması imar değişikliğinde siyasi etkinin bulunduğu algısına yol açmaktadır. Bu nedenle planlama sürecinde de teknik veriler hukuki gereklilikler doğrultusunda hareket edilmesi yoluna gidilerek planlama kararlarının siyasi kararlar olduğu düşüncesinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu nedenle söz konusu imar değişikliği hizmet gereklerine uygun olmadığı gibi kamu yararı ilkesine uygun bir değişiklik olmaması nedeniyle söz konusu maddeye karşı oy kullanıyoruz” dedi.

 

100 MİLYON ÜZERİNDE TAKAS

Nevzat Doğan maddeyle ilgili olarak, “Bizler belediyelerin sadece mali durumlarını değil, sonraki dönemleri de içerisinde alacak bir anlayışla hareket etmeye çalışıyoruz. Belediyemiz zaten borçsuz bir belediye. SGK ve vergi borçlarımız vardı. Buna yönelik ciddi bir hazırlık yaptık. Belediyemizi Türkiye’deki nadir devlete de borcu olmayan bir belediye haline getirmek isteyerek belediyenin mallarına sahip çıkmak istedik. Yıllardır bizim malımızı devletin kuruluşlarını kullanıyor ama faizi işletiyor bir taraftan. Biz bu sarmaldan kurtardık belediyemizi. 100 milyon üzerindeki takası gerçekleştirdik. Burada tabiî ki yine binalar mevcut fonksiyonlarında kullanılacak. Belediyemiz açısından çok avantajlı. Kamu kurumları yine aynı hizmeti mevcut yerlerinde sürdürecekler. Yeni belediye hizmet alanlarını da açmış olduk. Biz bu maddenin iyi olduğunu düşünüyoruz” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

ERKEN SATIŞ DOĞRU DEĞİL

Mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait olan 23 adet taşınmazın 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/ e maddesine istinaden, satışının yapılması hususunda Belediye Başkanına ve Encümene yetki verilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun 20.07.2017 tarihli raporu görüşüldü. Maddeye CHP muhalefet şerhi koydu. Konuyla ilgili konuşan CHP’li meclis üyesi Birol Sağlam, “Söz konusu arsalar İzmit’in önemli alanlarında olması orta ve uzun vadede bu yerler çok daha değerli bir hale gelecektir. Bizim desteğimiz halkın yanındadır. Bahse konu parseller, yeni oluşan hizmet alanlarıdır. Erken satışın doğru olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

 

8 YILDA DEĞERİ 5 KAT ARTTI

Sağlam’ın ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan belediyeye nasıl değer katabileceklerini bildiklerini ifade ederek, “Belediyeler zaman zaman yer de satarlar, yer de alırlar. Gölkay Park kimsenin uğramadığı bir yerdi. Belediyenin de bir metre kare yoktu. Şu anda 4 dönüm yerimiz var. Çevre düzenlemesi Avrupa’da da tanınan bir su kayağı merkezi. Biz mezbelelik alan prestij olarak önemli bir alana dönüştü. Bakın ihalesini yapıyoruz. İzmit Belediyesi bir satış yapıyorsa şehrin menfaatinedir. O yönden rahat olun. İzmit Belediyesi 2009’dan bu yana mal değer varlığını 5 kat arttırmıştır” şeklinde konuştu. Madde oy çokluğuyla kabul edildi. 

 

DEPREM MÜZESİ ÇALIŞMALARI

Doğan sözlerini, “17 Ağustos’ta bu tarz bir örneği olmayan bir deprem panaroma ve deprem müzesi projesini hep birlikte açacağız. Çalışmalar hızla devam ediyor. Şehrimize değer katacak bir proje. Aynı zamanda bir eğitim merkezi. Görselleriyle hepimizin gurur duyacağız bir proje. Yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunun dışında bir sonraki toplantımızı 6 Eylül Çarşamba günü saat 15.00’da yapacağız” ifadeleriyle sonlandırdı. 

 Kerim ÇELİK

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER İZMİT HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
Acele edin bunlar son biletler Acele edin bunlar son biletler TOFED Genel Başkanı Özcan, bayram tatilinin 10 güne çıkmasıyla otobüs biletlerin..
17 Ağustos Mezarlığı'nda hüzün ve dua 17 Ağustos Mezarlığı'nda hüzün ve dua 17 Ağustos 1999'daki büyük depremin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde, ..
CHP’li kadın Başkan üreticiyle fındık topluyor CHP’li kadın Başkan üreticiyle fındık topluyor CHP Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular Kandıra'da fındık üreticisine deste..
Kandilli açıkladı: 7 şiddetinde deprem bekliyoruz! Kandilli açıkladı: 7 şiddetinde deprem bekliyoruz! Kandilli açıkladı: 7 şiddetinde deprem bekliyoruz!
  ASAYİŞ HABERLERİ
İnşaat işçisi 3. kattan düştü! İnşaat işçisi 3. kattan düştü! 3. kattan düşen işçinin vücudu kırık içinde kaldı
6 kişiyi yaraladı, ortalıktan kayboldu 6 kişiyi yaraladı, ortalıktan kayboldu Kandıra’da hatalı sollama yapan otomobilin karşıdan gelen otomobille çarpışması ..
Başbakan’ın güzergahında zincirleme kaza Başbakan’ın güzergahında zincirleme kaza Yuvacık Sapağı dönüşü Gölcük istikametine giden yolda zincirleme kaza oldu. ..
Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi İzmit'te devriye gezen Yunus timleri plakası olmayan otomobili durdurdu. Otomobi..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti’de başkan adayı belli oldu! AK Parti’de başkan adayı belli oldu! AK Parti’de temayül yoklaması sonrası Ankara’ya giden 4 adayın mülakatları bitt..
Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Engin Taşdemir, meclis üyeleri Orha..
Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Bugün bir internet sitesinin özel haber olarak yayınladığı ve aralarında AK Part..
  SPOR HABERLERİ
Karamürsel’de hareketli günler Karamürsel’de hareketli günler Karamürselli Kocaelisporlular Derneği’nin lokal açılışının en kısa sürede gerçek..
Harb-İş sahaya çıkıyor Harb-İş sahaya çıkıyor Harb-İş Spor, Genç Kızlar Türkiye Futbol Şampiyonası’ndaki ilk maçında bugün Akd..
Gölcük’te 4 ayrılık Gölcük’te 4 ayrılık Yeni sezon hazırlıklarını kendi tesislerinde sürdüren Gölcükspor’da 30 kişilik k..
Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya, ilimizin köklü spor kulüplerinden Bekirderespor’a yeni sezonda d..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Bu sene önceki senelerden farklı olarak aynı zamanda “En iyi Haber” kategorisiyl..
  İZMİT HABERLERİ
Beklenen yağmur geldi! Beklenen yağmur geldi! Kocaeli’de beklenen yağmur sonunda geldi. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur s..
Binlerce kişi ölmüştü, Deprem müzesini böyle açtı Binlerce kişi ölmüştü, Deprem müzesini böyle açtı Binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği Gölcük Depremi’nin anısına açılan, d..
İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit'te, altyapı çalışması sırasında kanalın kenarına konulan toprak çöktü. Top..
  KÖRFEZ HABERLERİ
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
Tehlike saçan bina koruma altında Tehlike saçan bina koruma altında Körfez ilçesi Hereke mahallesinde yıkılma tehlikesi bulunan binanın çevresini ko..
Vatandaş istedi belediye yaptı Vatandaş istedi belediye yaptı Körfez Belediyesi, cadde ve sokaklardaki altyapı çalışmalarının yanı sıra imar u..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti'de temayül öncesi başkanlık adaylarının isimleri netlik kazanmaya başla..
Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
  KANDIRA HABERLERİ
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Kocaeli’de Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajlara denetim yapıldı, vatandaşın p..
Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Gölcük’te bulunan bir tesisin telefon hatları yaklaşık 1 haftadır kopuk. Telekom..
  GÜNCEL HABERLERİ
‘Namusum için yaptım’ demişti... Kızına tecavüz eden genci öldürdüğü için tutuklanmıştı! O davada şok gelişme ‘Namusum için yaptım’ demişti... Kızına tecavüz eden genci öldürdüğü için tutuklanmıştı! O davada şok gelişme ‘Namusum için yaptım’ demişti... Kızına tecavüz eden genci öldürdüğü için tutukl..
Tepki geldi, o heykel değiştiriliyor! Tepki geldi, o heykel değiştiriliyor! Tepki geldi, o heykel değiştiriliyor!
"Arsızlığın hafifliğin böylesi valla bravooo... Ortalıkta aslan gibi bekar adam dururken..." "Arsızlığın hafifliğin böylesi valla bravooo... Ortalıkta aslan gibi bekar adam ..
Yukarı