Haber
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 15:32
 
Ayhan Zeytinoğlu cari açıktaki artışı değerlendirdi
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu cari açıktaki artış ile ilgili Martta aylık cari açık 4.8 milyar dolar oldu. Ocak-Mart döneminde 16.4 milyar dolar açık oluşurken yıllık cari işlemler açığı da 55.4 milyar dolar oldu” dedi
KOCAELİ Haberi
Ayhan Zeytinoğlu cari açıktaki artışı değerlendirdi

Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı açıklamada, “Martta aylık cari açık 4.8 milyar dolar oldu. Ocak-Mart döneminde 16.4 milyar dolar açık oluşurken yıllık cari işlemler açığı da 55.4 milyar dolar oldu” ifadelerini kullandı. Cari açıktaki artışta asıl etkinin mart ayında da yüksek dış ticaret açığı olduğunu belirten Zeytinoğlu, “Mart ayında dış ticaret açığı geçen yılın da üzerinde gerçekleşerek 4.6 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret açığındaki büyümenin cari açığı da yükselttiğini görüyoruz. Nisan ayında da artışa devam eden dış ticaret açığı, maalesef nisan ayı cari açığının da yüksek olacağının sinyalini veriyor” ifadelerini kullandı. 
 
 
AYNI DÖNEMİNİN GERİSİNDE KALIYOR
Martta rezervlerdeki azalışın oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “Mart ayında döviz rezervlerinde 4.8 milyar dolarlık azalış dikkat çekiyor. Bunun geçici olmasını umuyoruz” diye konuştu. Zeytinoğlu finansman kalitesinde de bozulmaların dikkat çektiğini belirterek, “Finansman tarafına baktığımızda mart ayında portföy yatırımlarında 2.4 milyar dolar net çıkış oldu. Bizim uzun dönemli finansman açısından önemsediğimiz doğrudan yatırımlarda Mart ayında 1.1 milyar dolar net giriş oldu. Ancak hala bir önceki yılın aynı döneminin gerisinde kalıyor” sözlerini kullandı.
 
 
HALA İSTEDİĞİMİZ BOYUTTA DEĞİL
Geçen yıldan bu yana hizmet gelirlerindeki toparlanmanın açığın frenlenmesinde yeteri kadar katkısı olmadığını belirten Zeytinoğlu, “Yıllıklandırılmış olarak baktığımızda, hizmetler ve turizm gelirinde geçen yıla göre artış olduğunu görüyoruz. Ancak hala istediğimiz boyutta değil. Umarız bahar ve yaz aylarının başlamasıyla, turizm gelirlerindeki artışla bu kalemin katkısı daha fazla olur” şeklinde konuştu.
Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı