Haber Detayı
29 Ekim 2017 - Pazar 09:59
 
Belediye İş’te 2 adaylı kongre
Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 6. olağan genel kurul kongresinde mevcut başkan Osman Şar’ın karşısına Atakan Yavuz çıktı. Genel Başkan Nihat Yurdakul’un katılımıyla gerçekleşen kongrede adaylar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
KOCAELİ Haberi
Belediye İş’te 2 adaylı kongre

Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 6. olağan genel kurulu, önceki gün saat 10.30’da Emex Otel’de Genel Başkan Nihat Yurdakul’un katılımıyla gerçekleştirildi. Kongrede tekrar aday olan mevcut başkan Osman Şar’ın karşısına ise Atakan Yavuz aday olarak çıktı. Kongrede konuşmaların yapıldığı sırada adaylar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Genel Başkan Nihat Yurdakul araya girerek mevcut başkan Osman Şar’a “Osman detaylara girme harika bir salon ve harika bir kongre bunu bozmayalım. İkili diyologlara girme. Teşekkür et ve bitir” dedi.

158 DELEGENİN OY KULLANMA HAKKI VAR

Düzce, Bilecik, Yalova, Sakarya ve Kocaeli illerinden oluşan toplam 158 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu genel kurulda sandıklar ise 17.30’da açıldı. Divan Başkanlığını Belediye İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek yaptığı kongrede Divan üyeleri Ali Çelenk, Sezai Akyürek, Erol Özdemir ve İlhami Yılmaz oldu. Toplam 3 bin 800 üyesi bulunan Belediye İş Kocaeli Şubesi, ilimizde Kartepe ve Körfez belediyelerindeki taşeronlarda örgütlü.

YOĞUN KATILIM

Düzenlenen kongreye Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul’un yanı sıra Genel sekreter Nihat Ayçiçek, Genel Örgütlenme Sekreteri Ali Çelenk, Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli, Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, Türk İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Türk İş İl temsilcisi Yakup Yıldız, Demiryol İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Türk İş Sakarya Temsilcisi Cemal Yaman, Belediye İş Şube Başkanı Koop İş Sakarya Şube Başkanı Şevket Ulusinan, Selüloz İş Kocaeli Şube Başkanı Murat Yürük, Petrol İş Şube Başkanı Salih Akduman, Yol İş İstanbul 1 Nolu Eğitim Sekreteri Yaşar Güleryüz, Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Osman Şar, Disiplin Kurulu Üyesi Sedat Küçük, Belediye İş Sendikası Kocaeli Şubesi başkan adayı Atakan Yavuz ve çok sayıda sendika üyeleri katılım gösterdi.

CUMHURİYET OLMADAN TOPLU SÖZLEŞME OLMAZ

Kongrede açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye İş Sendikası Genel Başkan Nihat Yurdakul, “Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Türkiye Cumhuriyetinin varoluşunun taçlandırıldığı gün. Bir sürür kazanımların elde edildiği gün. Laik Cumhuriyet olmadan demokrasi olmaz, toplu sözleşme olmaz. Eğitimde kadın erkek eşitliği, medeni kanun, kadınların iş hayatına girişinin düzenlenmesi  adına yapılanlar kolay olmadı ve kolay da kaybedilmemeli. Ülkede konuşulacak çok şey var. Burası emek örgütü ben siyasetçi değilim. Biz politika yapmayalım itiraz eden bir siyasetçi varsa çıkar toplumun önünde bu böyle değil der. Siyaset ve politika çok farklıdır. Emek örgütü olarak, sendikacılar olarak siyaset yapmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

HEDEFİMİZ BARIŞ İÇİNDE ÇALIŞMAK

Biz emekçiler olarak politika yapmalıyız diyen Yurdakul, “Siz işçisininiz işinize bakın niye politika yapıyorsunuz diyorlar. Ee niye patronlar yapıyor? Patronlar iyi politika yapıyor. Bizim de iyi politika yapmamız gerekiyor. Yapmadığımız için iki yakamız bir araya gelmiyor. Kimse demogoji yapmasın. Politika belirlenen bir hedefe kırmadan, dökmeden ulaşabilme sanatıdır. Hedefimiz barış içinde çalışmak. İş korkusu, ölüm korkusu yaşamadan barış içinde çalışmak. Hedefimiz ailemizi ve çocuklarımızı namerte muhtaç etmeden üretmek ve hizmet etmek” ifadelerini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI İLE HAYALLERİMİZİ ALIRLAR

Patronlar, kıdem tazminatı üzerimize yük dediler diyen Yurdakul, “Kıdem tazminatı alın terimizden kesiliyor. Üreten biziz, çocuklarımızın geleceği. Bir insan işe girdikten 1 sene sonra emekli olup kıdem tazminatının hesabını yapıyor. Bunu ben de yaptım. Çalışanlar bu hayallerle yıllarını geçiriyor. Kıdem tazminatını ısıtıp ısıtıp geri çekiyorlar. Bunu da alırlarsa, bizim hayallerimizi almış olurlar. Arabulucu yasası çıktı. İşçi arkadaşların kamuda alacağı varsa mahkemeye gidip dava açamayacak arabulucuya başvuracak ve anlaşma sağlanacak. Bunların hepsini 3 hafta içinde yapacak. İş mahkemelerinde yük çokmuş. İnsan kıtlığı mı var? Cezaevi açıyorsun ya mahkeme de aç” diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİ 3 MİLYONA YAKLAŞTI

Bir diğer sorunun taşeronluk olduğunu dile getiren Yurdakul, “Çağdaş dünyada böyle taşeron işçi, kadrolu, kadrosuz işçi böyle bir şey yok. Bizim anayasamızda da yok. Bizi öyle bir hale getirdiler ki herkes taşeron işçi, geçici işçi konuşuyor. Sizin düzenlemeniz batsın. İnsanların hayalleriyle, ekmeğiyle niye oynuyorsunuz? Bu düzenlemeleri yapan herkesin ailesi, çocukları kıymetlidir ama en az onların ki kadar bizim çocuklarımız da kıymetlidir. Bırakın bu seçenekleri. İnsanlarla dalga mı geçiyorsunuz? Hangi kurumda çalışırsa çalışsın o iş yerinin kadrolu işçisidir. Bunu söylerseniz daha rahat olur ve bizden alkış alırsınız. Yüzünüzü emekçilere dönün. Türkiye taşeron cehennemine gitti. Türkiye’de 3 milyona yaklaştı taşeron işçi. Bu bir köleliktir. Gelin hep birlikte bu köleliği ortadan kaldıralım” dedi.

HİZMET İŞ SENDİKA MIDIR?

Sendikalar özgür olmalı. Sendikalar gücünü işçi ve emekçi sınıftan almalı. Bu anlamda ne DİSK ne HAKİŞ sendikadır. Türk İş büyük bir camiadır. Kocaeli gücünü sizden alıyor. Kocaeli’de çok mücadele verdik. O sendika değildir dediğin sendikalar işverenin eteğine tutundu. Ben Kocaeli’de aylardır çalıştım. Arkadaşlarımızı ekmeği ile korkuttular. Bir parça vicdanı olan, demokrasiye inanan gelin özgürce iradelerini sandığa getirsinler. Hizmet İş sendika mıdır? Zorla arkadaşlarımız Hizmet İşe geçti. Haksızlığa karşı direnmeyenler hiçbir zaman özgür olamazlar” açıklamalarında bulundu.

KAYBEDİLEN HAKLARI GERİ ALACAĞIZ

Atakan Yavuz, “Sendikal mücadelede mevcut şube başkanı ve yönetimi çalışan arkadaşlarımızı temsil noktasında heyecan ve vizyonunu kaybetmiştir. Bizlerin kazanılmış hakları olan fazla çalışma saatleri yıllık izinlerimizi, resmi tatillerde yapılan mesai ücretleri gibi birçok hakkımızı toplu iş sözleşmelerinde kendi elleriyle işverene teslim ederek tüm üye arkadaşlarımızı mağdur etmiştir. Eğer bize yetki verirseniz toplu iş sözleşmelerinde kaybedilen haklarımızı tekrar kazanmak için sonuna kadar sizlerle birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

MAAŞIMIN YÜZDE 50’SİNİ VERECEĞİM

Sözleşme taslağını hep birlikte hazırlayacağız diyen Yavuz, “Tüm delege seçimlerinde sandık koyup imza ile delegeliği kaldıracağız. Sendika olarak kimseye taraf olmayacağız. Sandıktan korkmayacağız. Sendika temsilciliği seçimlerinde sandıktan kim çıkarsa çıksın sonuna kadar yanında olacağız. Osman Başkan’ın bana yaptığını ben seçilen arkadaşlara ne pahasına olursa olsun yapmayacağımın sözünü veriyorum. Herkese eşit ve tarafsız bakacağız. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Belediye İş ailesinin, aile bireylerinin birbirinden haberi yok. Üyelerimiz arasında 4 yıllık üniversite okuyan öğrencilerimize burs vereceğiz. Maaşımın yüzde 50’sini burs için vereceğim. Sadece gazete kupürleri ile yapılan faaliyet raporları olmayacak” diye konuştu.

MEVCUT YÖNETİM NEDEN KORKTU?

Yavuz konuşmasının devamında, “Hastanede çalışan personel arkadaşlarımın katılımıyla bayan üye sayımız artmıştır. Kocaeli Üniversitesi rektörlüğünde görev yapan Güler Umur’u başkan yardımcısı kadromuza dahil ettik. 4 sene önce yapılan şube başkanlık seçiminde delege listesinde tüm arkadaşların TC kimlik numarası ve telefon numaraları mevcut fakat şimdiki seçimde telefon numaraları yok. Sizce, size ulaşmamam için verilmeyen telefon numaralarının amacı nedir? Mevcut yönetim neden korkmuştur? Osman Başkan’a birkaç soru sormak istiyorum. 48 ay önce bu dönem benim son dönemim bir sonraki seçimde aday olmayacağım diyerek söz verdiniz. Sözü verdiğiniz halde bugün neden adaysınız?” diye sordu.

ATAKAN KARDEŞİMİZİ DE KAZANACAĞIZ

Belediye İş Sendikası Kocaeli Şubesi mevcut Başkanı Osman Şar, “Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 6. Olağan kongreyi gerçekleştirmenin gururunu yaşayacağız. Bir başarı varsa genel başkan ve ekibinden dolayı bir başarı vardır. Osman Şar, tek başına hiçbir şeydir. Biz aileyiz arkadaşlar. Atakan kardeşim bana güzel sorular sordu. Onu da kazanacağız ve onu da hayatın içine sokacağız. Atakan kardeşime saygı duyuyorum. Atakan kardeşimin sorularına cevap vereyim. Telefon numaraları üyelerimiz bayan olduğu için telefon numaralarının verilmesini istemediler” dedi.

ÜYE SAYISINI 5 BİNE ÇIKARACAĞIZ

Seçim kurulundan alınan liste TC ve soyisim ile birlikte 3 gün askıya çıktı diyen Şar, “ TC numarasıyla ilgili bir sıkıntı varsa e devlet denen bir şey var. Heyecan ve vizyonumuz kalmamış. Bu şube sayımızı genel merkez desteği ile arttırdık. Atakan kardeşim doğru söylüyor önceden Kocaeli ve Sakarya bizdeydi. Bu işi genişlettik Düzce ve Yalova’yı da kattık. 51 yaşındayım Atakan bey yaşlı olduğumu söylüyor teşekkür ederim. Üye sayımız 3 bin 800. Üye sayımızı 5 bine çıkartacağız. Daha iyi hizmetler edeceğiz. Yapmış olduğumu hizmetlerden yana bir sıkıntımız yok. Heyecanımız ve vizyonumuz ortada. Ulaşamadığımız, elimi sıkmadı dediğiniz bir arkadaşım var mı içinizde? Atakan bey kardeşim heyecanımızı biraz daha arttırdı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SALONDA GERGİNLİK YAŞANDI

Konuşmasının devamında Bayram mesaileri dendi arkadaşlara soruyorum, bir kişinin bile bayram mesailerini alamayan oldu mu? Diye soran Şar’a katılımcılar olmadı diye seslenirken birkaç katılımcının biz alamadık demesi üzerine Şar’ın karşısına aday olarak çıkan Atakan Yavuz, tekrar söz istedi ve divan ile genel başkan izin vermedi. Salonda kısa süreli bir gerginlik yaşanmasının ardından Belediye İş Sendikası Genel Başkan Nihat Yurdakul, önce Atakan Yavuz’u uyararak sakin olmasını söyledi. Yurdakul ardından ise mevcut başkan Osman Şar’a, “Osman detaylara girme harika bir salon ve harika bir kongre bunu bozmayalım. İkili diyologlara girme. Teşekkür et ve bitir” dedi. Mevcut başkan Osman Şar uyarının ardından konuşmasını teşekkür ederek bitirdi.

 Oğuzhan AKTAŞ

Osman Şar’ın listesi:

Şube Başkanı Osman Şar, Başkan Yardımcısı Ertuğrul Çınar, Mali Sekreter Mehmet Er, Ergün Tanrıver ve Osman Çömlekçioğlu

Denetim Kurulu: Yusuf Aybar, Yücel Aybek, Ahmet Adıgüzel

Disiplin Kurulu: Yasin Esgin, Sait Erdem, Nursel Örgüç

Üst Kurul Delegeleri: Osman Şar, Ertuğrul Çınar, Mehmet Er, ErgünTanrıver, Ferit Aydemir, Kemal Demirtaş, Yusuf Aybar, Yücel Aybek, Ahmet Adıgüzel, Yasin Esgin, İsa Kandaz, Mesut Işık, Musa Yumuşak, Bülent Aytaç, Serdar Yaran, Yahya Furuncu, Ali Ünlütürk, Sait Özkan, Mürsel Ögüç, Zafer Şahin, Recep Şen, Murat Çakır, Murat Şeker

Atakan Yavuz’un listesi:

Şube Başkanı Atakan Yavuz, Başkan Yardımcısı Güler Umur, Mali Sekreter Mesut Nişancı, Murat Keskin, Tuncay Kemahlı,

Denetim Kurulu: Şaban Demirci, Mesut Dizbay, Erdoğan Gülcağ

Disiplin Kurulu: Telat Akıncı, Tahsin Aksakallı, Nazım Kerdiğe

Üst Kurul: Atakan Yavuz, Güler Umur, Çetin Bulut, Muhsin Yıldırım, Nazım Kerdiğe, Şaban Demirci, Telat Akıncı, Şaban Uludoğan, İrfan Duman, Muhammet İkbal Topçu, Tahsin Aksakallı, Kemal Gür, Ali Rıza Örgüç, Zülfikar Telli, Zeki Yuca, Kahraman Aydın, İlhan Şipka, Gülbahar Öngelen, Muhammet Özer, Ahmet Al, Muhammet Emin Yeten, Mustafa Serdar Özkılıç, Bilal Şekeroğlu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, İş’te, 2, adaylı, kongre,
Yorumlar
Diğer Haberler
Ak Parti İzmit Gençlik Kolları çalışmalarına son hızıyla devam ediyor
Ak Parti İzmit Gençlik Kolları çalışmalarına son hızıyla devam ediyor
Körfez Belediyesi, Suriye Azez’de 550 öğrenci için yeni eğitim yuvası yaptı
Körfez Belediyesi, Suriye Azez’de 550 öğrenci için yeni eğitim yuvası yaptı
KOCAELİ
KOCAELİ'YE YENİ BİR TAŞ OCAĞI GELİYOR!
Nevzat Doğan: Ahilik; vatanı, devleti, namusu uğruna canını, malını verebilmektir
Nevzat Doğan: Ahilik; vatanı, devleti, namusu uğruna canını, malını verebilmektir
Bu işletmede kriz yok! Ücretsiz döner ayran var!
Bu işletmede kriz yok! Ücretsiz döner ayran var!
3. havalimanı işçilerinin avukatları: Deliller gerçek dışı
3. havalimanı işçilerinin avukatları: Deliller gerçek dışı
Sırtında taşıyarak veterinere götürdüğü köpek tedavi ediliyor
Sırtında taşıyarak veterinere götürdüğü köpek tedavi ediliyor
Kocaeli
Kocaeli'de bir ilk daha Başiskele'de gerçekleşecek!
Eski Başkan Ruhi Çavdar, Haldız firması ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ticari ilişkilerini sorguladı
Eski Başkan Ruhi Çavdar, Haldız firması ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ticari ilişkilerini sorguladı
Başkan Emre Andız: Kocaeli’de gençlik hareketi başlatacağız
Başkan Emre Andız: Kocaeli’de gençlik hareketi başlatacağız
Düğün Sabahı Eşini Öldüren Cani Koca Konuştu
Düğün Sabahı Eşini Öldüren Cani Koca Konuştu
Gebze-Halkalı hattında deneme sürüşleri başladı
Gebze-Halkalı hattında deneme sürüşleri başladı
İlimizde bir ayda 53 şirket battı
İlimizde bir ayda 53 şirket battı
Sağlık ve Sosyal Hizmetler personeline THY’den eğitim
Sağlık ve Sosyal Hizmetler personeline THY’den eğitim
Başkan Nevzat Doğan’dan Başsavcı Habip Korkmaz’a ziyaret
Başkan Nevzat Doğan’dan Başsavcı Habip Korkmaz’a ziyaret
İbrahim Karaosmanoğlu, bereket duasına katıldı
İbrahim Karaosmanoğlu, bereket duasına katıldı
Anti İzaydaş, eylemlerine devam edecek
Anti İzaydaş, eylemlerine devam edecek
Eğitim-Sen: Ağır tablonun altında ezilmeyeceğiz
Eğitim-Sen: Ağır tablonun altında ezilmeyeceğiz
Mucit Dünyası’nda öğretmen eğitimleri başladı
Mucit Dünyası’nda öğretmen eğitimleri başladı
KO-MEK’in dev eğitim ordusundan davet var
KO-MEK’in dev eğitim ordusundan davet var
Büyükşehir ile hazırlandılar BESYO’yu kazandılar
Büyükşehir ile hazırlandılar BESYO’yu kazandılar
Emine Zeybek: Taş betondan kurtulmalıyız!
Emine Zeybek: Taş betondan kurtulmalıyız!
Perşembe Pazarı son kez kuruldu
Perşembe Pazarı son kez kuruldu
Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin projelerini Erdoğan’a sundu
Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin projelerini Erdoğan’a sundu
İKM kongresinde Coşkun Kırtasiye’nin sahibi Murat Öztürk aday
İKM kongresinde Coşkun Kırtasiye’nin sahibi Murat Öztürk aday
Rona Yırcalı: Kocaeli’de 10 bin kişiye burs verdik
Rona Yırcalı: Kocaeli’de 10 bin kişiye burs verdik
Elimsan
Elimsan'da işçi kıyımına işçiler tepki gösterdi
Türk Eğitim Vakfı’ndan, Vali Aksoy’a ziyaret
Türk Eğitim Vakfı’ndan, Vali Aksoy’a ziyaret
Hasta köpeği sırtlayıp veterinere götürdü
Hasta köpeği sırtlayıp veterinere götürdü
Valilik açıkladı: Kocaeli
Valilik açıkladı: Kocaeli'de zam fırsatçısı 7 firmaya para cezası!
Haber Yazılımı