Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 13:42
 
Burçin Şahin’den müjde: ‘1 milyar TL’lik yatırımla geliyoruz’
Adından sıkça söz ettiren 262 Towers projesinin ortaklarından Burçin Şahin, yeni yatırımların müjdesini verdi. Burçin Şahin; durmadan çalıştıklarını ve yeni projeler ürettiklerini; İzmit’e önümüzdeki dönemde 1 milyar TL’yi bulan yatırım yapacaklarını söyledi
- Haberi
Burçin Şahin’den müjde: ‘1 milyar TL’lik yatırımla geliyoruz’

D-100 Karayolu üzerinde, Yahya Kaptan Mahallesi’nin yanında, Symbol Yaşam Merkezi’nin karşısında 13 dönümlük alana inşa edilecek 262 Towers projesi hızla ilerliyor. Otopark katları ve binalar yükselmeye başladı. 262 Towers, ofislerin yer alacağı iki adet business center ve bir adet konut residence binasından oluşacak. Üç blok da 14’er katlı olacak. 1 milyar TL’lik dev yatırımın proje ortaklarından Burçin Şahin ile 262 Towers’a dair her şeyi konuştuk. Sorularımızı samimiyetle yanıtlayan Şahin, gerçekleştirecekleri projeler ile aynı zamanda ciddi bir turizm elçiliği üstlendiklerini de vurguladı.

 

PROJE 150 MİLYON DOLAR

Proje ne durumda. Yüzde kaçı bitti?

İnşaatlar hızla ilerliyor ancak. Henüz bitmiş bir şey yok.

 

262 Towers bitiş süresinde ileri tarihe sarkmalar olur mu?

Bitiş vadesinde sarkma yok erken tarihe almaya alışıyoruz. Sözleşme tarihimizden 6 ay daha erken bitireceğiz. 2019 şubat ayında açmak üzere planlarımızı yaptık. 24 ay süresimizi 18 ayda bitirmeyi planlıyoruz.

 

Yatırımın toplam maliyeti ne kadar?

Toplam bedeli yaklaşık 150 milyon dolar.

 

 

TÜRKİYE’NİN EN İYİ MARKALARI GELİYOR

150 milyon dolarlık yatırımı doğru zamanda yaptığınıza inanıyor musunuz? Yatırımdan memnun musunuz?

Türkiye’de doğru zaman yok. Çünkü yurtdışına bağlıyız dolar dengesini sağlama şansımız yok. Biz bu arsayı aldığımızda demir bin 400 TL idi. Şu anda demir iki bin 400 TL neredeyse iki katı. Arsayı satın aldığımızda dolar 2.60 liraydı şimdi ise 3.85 lira. Türkiye’nin bu şartlarını kabul ederek işe girilmeli. Bizim için doğru zamandı, ihtiyacın olduğu bir dönemdi. Yüksek standartlı, depreme dayanıklı, prestijli ofislerin, rezidansların olduğu ve Türkiye’nin en iyi markaların geldiği kafe ve restoranların olduğu kent meydanı gibi bir şey yaptık.

 

Bu markalardan bahseder misiniz?

Suchico, Big Chefs, Hayal Perest, Mikanos, Jolly Joker, Gloria Jeans, Paşa Fırını, Big Cake, Roberts Kafe, Kasabın Mutfağı gibi markalar var. Çatı katına çok prestijli herkesin misafirini ağırlayabileceği, Lübnan mutfağının olduğu denizi gören bir mecra yapacağız. Onun dışında bankalar, eczaneler, bayan erkek kuaförü bulunuyor. Ayrıca içinde havuzu olan bin 600 metre karelik fitness salonu da var.

 

 

262 TOWERS MAHALLESİ” OLACAK

Ofislerin ve rezidansların yüzde kaçını sattınız?

Ofislerin yüzde 70’ini, rezidansların da yüzde 40’ını sattık. Fakat konutların daha az satılmasının sebebi insanların İzmit’te rezidans kültürünü bilmemesinden kaynaklanıyor. Eskiden insanlar mahallerde yaşardı kasabından tuhafiyecisine kadar her şey mahallelerdeydi. Mahalleler yatay mahallelerden dikey mahalleler haline geldi. Bunun da adı rezidans oldu. Burası “262 Towers Mahallesi” olacak bütün Kocaeli buraya gelecek. Üç binanın ortasına 6 metre çapında aynadan bir çelik küre yapıyoruz. Burada firmaların lansmanları yapılacak. Herkesin misafirini ağırlayacağı, selfie çekileceği bir meydan olacak. Türkiye’de ilk defa böyle bir şey yapılıyor. Herkesin muhakkak dikkatini çekecek.

 

Ofis ve rezidansların fiyatlarının son zamanlar arttığı konuşuluyor. Doğru mu?

Doğru. Bizim fiyatlarımız metre kare bazlı. Ofislerimiz şu anda brüt metre kare olarak 9 bin TL. Yüzde 18 KDV dahil. 40 metre karelik en düşük fiyatlı ofisimiz 360 bin TL’den başlıyor. Rezidansların metre karesi 8 bin TL. Stüdyo daireler, 1 artı 1 daireler, 2 artı 1 ve 3 artı 1 dairelerimiz var. Stüdyo ve 1 artı 1 dairelerimiz otel gibi full eşyalı.

 

Daha çok kimler tercih ediyor?

Yeni adliyenin buraya 800 metre uzaklıkta olmasıyla ofislere avukatların talebi yoğun oldu. Hemen önümüze yeni tramvay geliyor. Karşımıza metro istasyonu yapılacak dolayısıyla Kocaeli’den herkesin kolaylıkla ulaşım sağlayacağı bir yer. Beyaz yakalılar, villalarda oturanlar, hafta sonu otel konforunda konaklamak isteyenler. İstanbul’da oturup burada çalışanlar ise konutlarımızı tercih ediyor.

 

 

LÜKS VİLLALAR YAPIYORUZ

Yakın zamanda Kuruçeşme’de Lamar Longue adında güzel bir mekan açıp farklı bir sektöre girdiniz. Bu yatırımdan memnun musunuz? Burada da bir şube açılacak mı?

Evet burada da açılacak. Kuzey Afrika ülkelerinde olan kafeler zincirimiz aynı zamanda kendi markamız. Biz hizmet amaçlı Kuruçeşme’ye açtık. Oradaki halkın faydalanabilmesi için bir konsept deneme yaptık.

 

262 Towers dışındaki inşaatlarınıza devam ediyor musunuz?

Tabii ki. Tüysüzler Mahallesi’nde çok özel ve lüks villalar yapıyoruz. Aynı zamanda Kandıra yolunda bir rezidans yapıyoruz. 1 milyon bandında havuzu ve otoparkı olan merkezi akıllı ev sistemi olan villalar yapacağız. Buraya göre fiyatları daha ulaşılabilir olacak.

 

Teşekkür ederiz. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kocaeli halkı bizi coşku ve beğeni ile karşıladı. Satışlarımız bu yüzden hızlı oldu. Örnek satış ofisimiz var standartlarımız ortada. Gelen markalarla beraber 262 Towers’a giren bir insan otoparkından itibaren kaliteyi algılamaya başlayacak. Şehre farklı bir konseptle farklı bir değer kattık. Burayı yabancı yatırımcılarla birlikte yapıyoruz. Her gün bir veya iki tane yabancı yatırımcımız geliyor. Burada yatırım yapmayı düşünenlere yaptığımız işle yaşadığımız problemlerin ne kadar hızlı çözüldüğünü göstererek aynı zamanda turizm elçiliği yapıyoruz. 

 

 

ŞEHİR YIKILSA BİLE BURASI YIKILMAZ

262 Towers inşaatının izinsiz başlatıldığı söylentileri ile ilgili neler söylersiniz?

Burayı normal temel atılan bir inşaat gibi değerlendiriyorlar. Bulunduğumuz zemin bütün Türkiye’de aynı. Zemin iyileştirilmeden, inşaat yapılacak alanı kazıklarla güvenli hale getirmeden inşaata başlama şansımız yok. Yaptığımız zemine yaklaşık 900 tane kazık çaktık. 22 metre boyunda 1 metre çapında etrafına ise 500 tane kazık çaktık. Bir de zemin iyileştirme kazıkları var. Zemin iyileştirmeleri yaptıktan sonra belediye onay veriyor. Nitekim zeminimizi iyileştirdik kazıklarımızı çaktık ondan sonra kat çıkmaya başladık. Çok ciddi zemin iyileştirmesi yaptık 9.5 şiddetinde depreme dayanıklı. Bütün şehir yıkılsa bile burası asla yıkılmaz.

 

 

262 TOWERS BİR KOCAELİ MARKASI

-Yabancı yatırımcılarınız genelde Araplar mı oluyor?

Amerikalı, Katarlı yatırımcılarımız var. Şu anda yabancı yatırımcılar bizimle proje yapmak istiyor. Konut satmadık onlar bizimle çalışmak istiyor. Biz Kocaeli halkını baz alıyoruz. Aynı konsepti 10 ilde daha yapıyoruz. Aydın, Balıkesir, Samsun, Bolu, Konya gibi gelişmekte olan yerler bina mimarisi aynı değil ama içeriği ve hizmetleri aynı. 262 Towers bir Kocaeli Markası. Bir İzmitli’ den çıkmış bütün Türkiye’ye yayılmış bir proje olacak. İzmit’i kendi şehrimiz olduğu için demo aldık.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı