Haber Detayı
07 Ocak 2018 - Pazar 19:40
 
Cengiz Sarıbay yeniden CHP Kocaeli İl Başkanı oldu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl kongresinde salon gerildi, blok liste- çarşaf liste oylamasında delegeler birbirine girdi. Seçimin Blok liste şeklinde yapılmasına karar verildi. Delegelerin oylamasıyla Cengiz Sarıbay yeniden il başkanı seçildi
GÜNCEL Haberi
Cengiz Sarıbay yeniden CHP Kocaeli İl Başkanı oldu

CHP Kocaeli İl Örgütü 36’ıncı Olağan İl Kongresini Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.  636 delegenin oy kullanma hakkının olduğu kongre sonrasında 25 il yöneticisi 9 disiplin kurulu üyesi ve 22 kişilik kurultay delegesi belirlendi.  Kongrede mevcut başkan Cengiz Sarıbay ve parti içi muhalefetin adayı olan Bekir Yurdagül yarıştı. Kongrede taraflar arasında ortam gerildi. Çarşaf liste isteyen Bekir Yurdagül ve ekibi ile blok liste isteyenler birbirine girdiler. Divan başkanlığının yaptığı oylama sonrası seçimin blok liste şeklinde yapılmasına karar verildi. Kongreye CHP Kocaeli milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, Haydar Akar,  Parti Meclis Üyesi Berhan Şimşek, CHP ilçe başkanları, CHP eski milletvekilleri Hurşit Güneş, Hikmet Erenkaya ve Mehmet Hilal Kaplan, CHP Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar, CHP eski ilçe başkanı Selman Yıldırım, STK başkanları ve çok sayıda partili katıldı.  Divan Başkanlığını CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç yaparken yardımcılıklarını ise eski İl Yöneticisi Fehmi Timur ve eski İl Başkanı Nadir Birok yaptı.


İŞTE SONUÇLAR:
Oy kullanma hakkı olan degele sayısı: 636
Oy kullanmayan delege sayısı: 70
Cengiz Sarıbay: 386 oy
Bekir Yurdagül: 170 oy
Geçersiz oy: 10 oy


GECE BOYU ÇALIŞTILAR 
CHP Kocaeli il kongresinin gerçekleştirileceği salonun hazırlıklarını yapan İl Gençlik Kurulu tüm gece Sabancı Kültür Merkezi’nin hazırlanması için çalıştılar. Binanın dışının giydirilmesi ve salon içi hazırlıkları için uğraşan gençler sabahın ilk saatleri ile tüm hazırlıkları bitirdiler. Saat 10.00’da başlayan kongre öncesi polis ekipleri salonun girişine yerleştirdikleri X-Ray cihazları ile salona gelen herkesi tek tek ararken,  delege yeter sayısına ulaşılmasının ardından kongre heyecanı başladı.  

 


ÇARŞAF LİSTE İSTEDİ
Kongrede ilk olarak konuşan İl Başkan adayı Bekir Yurdagül, “Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan seçildikten sonra tabandan gelen yoğun talepler nedeniyle blok listeden çarşaf listeye geçildi. Amaç ise parti içi demokrasiyi sağlamak ve partililere seçim şansı fırsatı sunmaktı.  Blok isteyenler diyorlar ki biz kendi aramızda konuştuk anlaştık, gidin bu pusulayı sandığa atın. Bu partinin sahibi CHP üyeleri ve delegeleridir. Siz beni il başkanı seçer veya seçmezsiniz o sizin iradeniz.  Ama sizin bu partiye hizmet etmiş kişiler olarak neden seçim şansınız olmasın. Tüzüğümüz zaten çarşaf liste. Siz göreve uygun görüp görmediklerinizi seçin. Siz kendi yönetiminizi kendiniz sunun. 

 


ÇARŞAF LİSTE KAVGASI 
Divan Başkanı Engin Özkoç’un yaptığı oylama sonrası blok liste kararı çıkması sonrası çarşaf liste yapılmasını destekleyen Bekir Yurdagül ve diğer muhalifler divan başkanlığına itiraz ettiler. İtirazların devam etmesi sonrası Özkoç delege olmayanları salondan çıkardı. Delege olmayanların salondan çıktığı sırada kürsü önünde tekrar kavga çıkarken Milletvekili Hürriyet ve Sarıbay’ın eşi kavganın çıktığı yerden uzaklaştırıldı. Salonda delegelerin kalmasının ardından yapılan oylama sonrası seçimin blok liste şeklinde yapılması kararlaştırıldı. 459 delege oylamaya katılırken blok liste 327 çarşaf liste ise 130 oy aldı. 2 delege çekimser oy kullandı.

 


BÜYÜKŞEHİR, KAMPLARDA GENÇLERİ DÖNÜŞTÜRÜYOR
Oylama sonrası söz alan eski il başkanı Fahri Örengül, “Kocaeli 2002’den beri başarısız durumda. Şu anda söylediklerim mevcut başkan adaylarım için değil. 2009’da bir rüzgar esti iyi bir oy oranı yakaladık.  Partimiz Kocaeli’de 2002 sürecinden beri başarısız bir şekilde devam etti. Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybedersek hepimiz bu işleri bırakalım. Artık iç çatışmaları bitirip ne yapmalıyız diye çalışmamız lazım. Kocaeli’de gençlik kampları var. Ne yapılıyor diye gidip bakıldı mı? Diriliş kampına girdiniz mi.  Büyükşehir eliyle gençler ve kadınlar kendi siyasi yapılarına göre dönüştürülüyor” şeklinde konuştu. 

 


SEÇİM ÇALIŞMASI YAPMIYORUZ
Örengül’ün ardından konuşmasını yapan il delegesi Fikret Toker, “Tüzük maddesi olan çarşaf listeyi istemek haktır. Arkadaşlar kongreyi 2 yılda bir yapıyoruz. Uzun uzun yapmak bizi neden sıkıntıya düşürüyor. Nerelerde hatalar yapıyoruz konuşsak ne olur. Ama konuşamıyoruz.  Cengiz başkanı il başkanı olarak eleştireceğim. Cengiz Sarıbay olarak eleştirmem. Hepimizin abisidir. Ancak kongrede 2 yıllık il başkanlığını eleştirmek bizim hakkımızdır. İl Başkanları masasına katılmadı. Kendisi geç olsa da anladı. Çok güzel oldu. Bizler CHP’liler olarak seçim çalışması yapmıyoruz. 365 gün çalışan bir iktidar partisi var” diye konuştu. Daha sonrasında söz alan Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, “Bizim bir tüzük değişikliğine ihtiyacımız var.” İfadelerini kullandı.

 


ADAYLAR KONUŞTU
Oy kullanma başlamadan önce son kez açıklamalarda bulunan aday Bekir Yurdagül, “Olağanüstü koşullarda kongre sürecini sonlandırıyoruz. Keşke vaktimiz olsa da neler yapabileceğimizi anlatabilseydik. Bu kongre sürecinde başta sayın başkanım Cengiz Sarıbay olmak üzere istemeyerek kırdığım kişilerden özür diliyorum. Önemli olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazanmasıdır. Kongremizin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Yurdagül’ün ardından konuşan Cengiz Sarıbay ise, “Değerli rakibim, arkadaşıma bu centilmen tavrından dolayı teşekkür ediyorum. Önemli olan CHP’nin kazanmasıdır. Seçim hangi şekilde biterse bitsin önümüzde çok önemli seçimler var. Partili arkadaşlarımız da elini taşın altına soksunlar” dedi.

 


SARIBAY, KENDİ İSMİNİ 
KURULTAY LİSTESİNE YAZMADI
CENGİZ SARIBAY’IN LİSTESİ 

İl Yönetim Kurulu: Hüseyin Acurman, Hasan Akar, Berna Çetin, Bilgi Dehmen, Metin Düzgün, Gökhan Ercan, Muhip Kanko, Demet Karaman, Naim Keskin, Seyfettin Kılınç, Berna Kurt, Nilay Mert Türk, Mehmet Miroğlu, Suca Omurca, Seda Oral, Hüsamettin Polat, İsmail Sancak, Bülent Sarı, Sabriye Şahin, Didem Turan, Ali Yapa, Selim Yıldız, Özgür Yıldızlı, Şahin Yılmazer.
İl Disiplin Kurulu: Ömer Akın, Cumhur Arıkan, Sadık Atuk, Gürsel Güzel, Hüseyin Karaca, Cemal Polat, Kemal Taş, Tahir Toksoy
Kurultay Delegeleri:  Türkan Çimen, Nihat Değer, Turan Dumlu, Nilgün Düzen, Gülay Eyisabuncular, Yaprak Fidancı, Mehmet Kaçar, Mehmet Hilal Kaplan, Ali Kara, Durmuş Karaboğa, Nezire Karakadılar,  Selahattin Kaya, İrfan Keskin, Sinem Koç, Mehmet Ümit Küçükkaya, Nuri Paşa, Birol Sağlam, Alpaslan Seymen, Yakup Törk, Yılmaz Uçak, Selman Yıldırım, Musa Yılmaz

 


BEKİR YURDAGÜL’ÜN LİSTESİ 
İl Yönetim Kurulu: Cihat Altınyuva, Gürsel Araz, Aziz Ateş, İbrahim Yılmaz, Ercan Balseçen, Tuncay Başol, Rana Tunç Berkdemir, Kardelen Beydaş, Ahmet Yılmaz, Kemal Doğan, Ali Doğan, Necdet Doğan, Filiz Kandemir Duman, Fetih Güven, Ümit Karaduman, Ersin Karagöz, Şemsettin Karagöz, Gökhan Korkmaz, Yelda Pişkin, Tayfun Sarıkaya, Savaş Şengeç, Ahmet Uzun, Hasan Yener, Hakan Yeşil.
İl Disiplin Kurulu: Celal Balkaya, Özlem Çalık, Beyhan Korkmaz, İsmail İşçi, Serdar Nilhan, Cihat Öcal, Türkan Tuncer, Serkan Yıldırım, İlhami Yoldadurmaz
Kurultay Delegeleri: Yeşim Akpınar, Tamer Aktaş, Rıtvan Alkan, Necati Altınkaynak, Kerem Akdemir, Gazi Aydoğdu, Kardelen Beydaş, Dilber Boz, Hasan Çelik, Suna Çınar, Nazım Gençtürk, Gülay Eyisabuncular, Tolga Karanfil, Zeki Kural, Asude Fırat Özkan, Fikret Toker, Adnan Usta, Buket Yavuz, Sabri Yıldız, Bekir Yurdagül, Şevket Yorulmaz, Kenan Üner

 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: Cengiz, Sarıbay, yeniden, CHP, Kocaeli, İl, Başkanı, oldu,
Yorumlar
Diğer Haberler
Ankara Kulislerini Hareketlendiren Dedikodu: Gül ve Davutoğlu Gizlice Görüştü!
Ankara Kulislerini Hareketlendiren Dedikodu: Gül ve Davutoğlu Gizlice Görüştü!
Başbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım'dan 'Tünele saklandı' açıklamasına çok sert tepki
Başbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım'dan 'Tünele saklandı' açıklamasına çok sert tepki
Tek kelimeyle korkunç! İş adamı sevgilisine işkence yapıp Facebook’tan canlı yayınladı
Tek kelimeyle korkunç! İş adamı sevgilisine işkence yapıp Facebook’tan canlı yayınladı
En son sıradaydı.. 8 kişi gelmedi 1 kişi elendi AKP
En son sıradaydı.. 8 kişi gelmedi 1 kişi elendi AKP'li başkanın kızı öğretim görevlisi oldu
Erdoğan
Erdoğan 'Güneş Motel vakasıdır' dedi: Güneş Motel olayı ne demek?
Erdoğan
Erdoğan'dan CHP - İYİ Parti İşbirliği ve Gül'ün Adaylığına İlk Yorum
Alişan
Alişan'dan Akşener'e: İktidara Gelirseniz Beni Vatandaşlıktan Çıkarın
Erdoğan
Erdoğan'dan Özgür Özel'e tepki: Aşağıda olsam ağzının payını verirdim
Bahçeli
Bahçeli'den Akşener'in Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorusuna cevap
Başbakan Yıldırım: Yalana tahammül edemem
Başbakan Yıldırım: Yalana tahammül edemem
İYİ Parti
İYİ Parti'den yazılı açıklama: Akşener, her durumda Cumhurbaşkanı adayı olacaktır
Çiftlik Bank
Çiftlik Bank'ın beynine operasyon... Cudi yakalandı
AK Parti Kocaeli, 23 Nisan
AK Parti Kocaeli, 23 Nisan'da Türk Bayrağı asmadı
Elini kürsüye vura vura konuştu!
Elini kürsüye vura vura konuştu!
Binali Yıldırım çok sinirlendi!
Binali Yıldırım çok sinirlendi!
Ayağı tahtalara sıkışan ineği, itfaiye kurtardı
Ayağı tahtalara sıkışan ineği, itfaiye kurtardı
Tek kelimeyle rezalet!
Tek kelimeyle rezalet!
Yengeleriyle hırsızlık yaparken yakalandı
Yengeleriyle hırsızlık yaparken yakalandı
Metropoll
Metropoll'ün anketi: AKP'nin oyları yüzde 50, İYİ Parti yüzde 9,7'de kalıyor
Berat Albayrak ve Süleyman Soylu gidiyor mu?
Berat Albayrak ve Süleyman Soylu gidiyor mu?
İsrail gazetesi: Erdoğan kazanacaktı, şimdi zafer garanti
İsrail gazetesi: Erdoğan kazanacaktı, şimdi zafer garanti
İstifa eden CHP
İstifa eden CHP'li 15 milletvekilini kim seçti? İlk tepkileri ne oldu?
Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! Erdoğan 43.5, Gül...
Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! Erdoğan 43.5, Gül...
Bir tarihin değiştiği gün.. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Bir tarihin değiştiği gün.. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması Meclis'te tansiyonu yükseltti
5 MHP
5 MHP'li milletvekili İYİ Parti'ye geçecek mi? MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay yanıtladı
MHP ile İYİ Parti arasında Meclis’te yer tartışması çıktı
MHP ile İYİ Parti arasında Meclis’te yer tartışması çıktı
Müge Anlı: Taraftarın katilini ben buldum
Müge Anlı: Taraftarın katilini ben buldum
Meral Akşener ortak aday mı?
Meral Akşener ortak aday mı?
Koltuğa oturdu, ilk icratının ne olacağını anlattı
Koltuğa oturdu, ilk icratının ne olacağını anlattı
Facebook Türkiye
Facebook Türkiye'yi uyardı!
Ankara
Ankara'da kritik saatler
Güzel haber geldi
Güzel haber geldi
İkna edilmeye çalışılıyor
İkna edilmeye çalışılıyor
Son çocuk başbakan koltuğa oturdu
Son çocuk başbakan koltuğa oturdu
Haber Yazılımı kocaeli escort escort kocaeli şirinevler escort beylikdüzü escort şişli escort