Haber
15 Mayıs 2018 - Salı 16:30
 
CHP İzmit bütçesine şerh koydu: Bu Belediye borçludur!
İzmit Belediye bütçesinin görüşüldüğü toplantıda 2017 bütçesine CHP grubu şerh koydu. CHP adına konuşan meclis üyesi Birol Sağlam, “Toplam borç tutarı 2017 yılı itibariyle 216 Milyon TL’dir. Bunun anlamı belediye varlıklarının yüzde 47’si borçlarla finanse edilmektedir, bu belediye borçludur” dedi
KOCAELİ Haberi
CHP İzmit bütçesine şerh koydu: Bu Belediye borçludur!

İzmit Belediye meclisi Mayıs ayı 2’inci oturumu, Belsa Plaza’da bulunan Belediye Binası meclis toplantı salonunda Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. 2017 yılı kesin hesabının görüşüldüğü toplantıda, CHP grubu 2017 bütçesine şerh koyarken, İzmit Belediyesinin 2017 yılı kesin hesabına göre İzmit Belediyesi gelirleri 214.057.978,42 TL şeklinde giderler ise 219 Milyon TL şeklinde CHP şerh koymasına rağmen oy çokluğu ile onaylandı. CHP grubu adına konuşan meclis üyesi Birol Sağlam, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı, vergi toplama konusunda çok düşük seviyelerde olmakla suçlarken, 2014 yılında belediyenin borcunun 207 Milyon TL’den, 2017 yılında 216 Milyon’a çıktığını söyledi.

 

MECLİSTE KÜRSÜ KAVGASI

İzmit Belediye meclisinde 2017 yılı kesin hesabı oy çokluğu ile onaylandıktan sonra, mecliste CHP grubu ile AK Parti grubu arasında söz alma tartışması çıktı. CHP grubu adına grup başkanvekili Veli Beyaztaş ile İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut arasında yaşanan tartışmada ise CHP grubunun mecliste okunan muhalefet şerhinden farklı olarak kürsü istemesine AK Parti grubu karşı çıktı. Daha sonrasında Nevzat Doğan gelene kadar meclis başkanlığını yapan İbrahim Elgin ortamı sakinleştirirken, İbrahim Bulut’un kürsüde söz alan Birol Sağlam’a İYİ Parti’ye geçen ve tekrar CHP’ye geri gelen 15 milletvekili hatırlatması yapması mecliste gerginliğe neden oldu.

 

BORÇLA FİNANSE EDİLİYOR

CHP grubu adına konuşan meclis ve Palan Bütçe Komisyon üyesi Birol Sağlam Belediyenin büyük bir borçlanma içinde olduğunu söyleyerek, “Belediyenin borçlanma açısından mali durumu son derece bozuktur. Zira toplam borç tutarı 2017 yılı itibariyle 216.259.100 TL’dir. Bunun anlamı belediye varlıklarının 47’si borçlarla finanse edilmektedir. 2017 yılının kesin hesapları incelendiğinde Belediyenin tahsilat işlemlerinde alacak kaleminde sıkıntılar olduğu görünmektedir. 2017 yılı vergi tahsilatı oranı 70,24 olarak gerçekleşmiştir. Gelecek yıla devreden vergi tahakkuku 27.933.131.77 TL’dir. Alacakların tahsilinden birinci derecede belediye başkanı sorumludur.

 

BELEDİYE DOĞRU YÖNETİLMİYOR

Bu tablo bizlere gösteriyor ki belediyenin tahsilat ve borçlanmalar yönünden doğru yönetilmediğinin ve olumsuz bir performans çizdiğinin göstergesidir. Her yıl gelecek yıla devreden tahakkuk önceki yıllara göre artarak devam etmektedir. 2018 yılına devreden tahakkuk artığı 35.099.738.92 TL’dir. Bir önceki yıla göre her yıl olduğu bir artış söz konusudur. Bu artış bütçe disiplini açısından da sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenlerle 2017 Yılı Kesin Hesap Cetveli görüşmelerinde komisyon kararına red oyu veriyor, muhalefet şerhi koyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

CHP ÜYELERİ AGRESİF DAVRANIYOR

Birol Sağlam’ın Belediye bütçesi ile ilgili sözlerine cevap veren İzmit Belediye Plan Bütçe Komisyon Başkanı Hayrettin Ünlü, “CHP’nin agresif tutumunu anlayamadım. Meclis üyeleri agresif şekilde konuşmaya devam ediyorlar. Tahmini bütçeyi yaparken gider 220 milyon demişiz. 219 Milyon TL gerçekleşme oranı var. Personel giderlerinin gelir içinde payı yüzde 18’dir. Vergi tahsilatında 66 Milyon TL tahsilat yapıldı. Önümüzde yine bir yapılandırma var. Tahsilat oranları daha da yukarı çıkacak. Vergi dışı gelirlerde yüzde yüz on beş bir vergi geliri var. 2017 yılında bankalardan kredi çekilmemiş, kamuya olan borçlarımız İller Bankası’ndan kesilmektedir.

 

 

CHP GERÇEKLERİ SAPTIRIYOR

CHP grubunun hakkında sözlerine cevap veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “CHP’liler söylediği her şey yanlış ama bu kadar yanlış olmaz gerçekler saptırılmaz. Biz burada rakamlarla konuşuyoruz. Eleştiri yapalım ama, alenen bariz bir şekilde yanlış olmaz. 2014 yılında ki borç yükü ile şu andaki borç yükünü yan yana koyduğumuzda gerçek bir şekilde görürüz. Gerçeklerin çok fazla saptırılarak iş yapılması yanlış ve bunların düzeltilmesi lazım. Hiçbir yönetim kusursuz değildir. İnsanla yapılan her işte bu tip şeyler olabilir. Göreve geldiğim günden itibaren burada taşeron işçilerimiz de dahil geçmişteki yorgan döşek işçilerin yattığı tabloyu bu şehre yaşatmadık, kuruşu kuruşuna tazminatlarına kadar paralarını ödedik. Yönetimin belli kuralları ve ekseni vardır.

 

İZMİT BELEDİYESİ ÖRNEK BELEDİYE

Personel harcamalarınızı yüzde 40’lardaydı. Ankara yüzde 38’den sonra yaptırım uyguluyor. Borç meselesine siz girmeyin. Siz yönetirken durum çok kötüydü. Ve Mali yönetim konusunda İzmit Belediyesi örnek belediye. 2014 yılı öncesi borçları dahil tüm borçları yapılandırdık. Sizin dönemden kalanlar dahil, yapılandırmadan kalan borçları ödüyoruz. 4 yıla borçsuz belediye oluyor. Tazminatları, takaslardan kalan miktarı, ihale teminatlarını siz hesaba katıp borç çıkarıyorsunuz. Muhasebede doğru olabilir ama belediyeler için bunlar borç değildir. 2 şirketimiz var bir kuruş vergi borcu yok” dedi.

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı