Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 09:54
 
CHP’nin gündeminde taşeron var
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya düzenledikleri açıklamada taşeron yasasını değerlendirdiler
- Haberi
CHP’nin gündeminde taşeron var

İlçe binasında gerçekleşen basın açıklamasında ilk olarak sözü alan Mehmet Ümit Küçükkaya, “İzmit halkına ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. 14 ya da 15'lere tekabül eden su zammına karşıyız. Karın yağmamasından kaynaklı bir su sıkıntısı da var. Yuvacık Barajı geri ödemeleri bitirmiş ve su zammını yapmaması gereken bir noktada. AKP'nin operayon yaptığı illerde ilk iş su fiyatlarını düşürmek oldu ama Kocaeli'ye gelince böyle bir durum söz konusu değil” dedi.


'MUĞLAK NOKTALAR VAR'
Taşeron işçilerden istenen feragatname ve sulh sözleşmeleri ile ilgili konuşan Hürriyet, “Biliyorsunuz taşeron uzun dönemdir bizim gündemimizde olan bir konu. Türkiye gündemine biz taşımıştık. Geçtiğimiz hafta KHK ile taşerona kadro adı altında düzenleme yaptılar. Düzenlemede eksik yetersiz, muğlak noktalar var. Neden eksik olduğunu geçen hafta açıklamaştık. KHK tam anlamıyla kadro sağlamıyor. Eşit işe, eşit ücret anlayışıyla düzenlenmemiş. İçerisinde belirsiz konular var. Bir sınavdan bahsediliyor. Sınavı geçemeyen ne olacak bundan bahsedilmemiş. Örneğin işçi başvurdu ve başvurusu kabul edilmedi o zaman ne olacak. Bunlar çok belirsiz. Bakan 1 milyon kişiden bahsediyor yani ailelerle 5 milyon kişiden bahsediliyor” ifadelerini kullandı.


'İŞÇİLER İMZALAMAK ZORUNDA DEĞİL'
“Kurumlar ne yapacaklarını bilmiyor” diyen Hürriyet, “Sürekli soru soruyorlar bakanlığa. Meclisten kaçırarak KHK ile düzenledikleri bu uygulamalar bize sıkıntı olarak geriye dönüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine feragatname ulaştı. Kadroya sulh sözleşme içinde kadroya geçtiği taktirde geçmişten gelen feragat edeceğini belirten bir sulh sözleşmesinden bahsediyoruz. Lütuf değil haktır taşerona kadro. Hiçbir işçimiz feragatname adı altında bir ibraname imzalamak zorunda değildir. Önlerine ne şekilde konuşursa konulsun hiçbir şekilde imzalamasınlar. İmzalarlarsa hem haklarını alamazlar hem de karşılarına vekalet ücreti çıkmış olur” şeklinde konuştu. Fatma Kaplan Hürriyet konuşmasının sonunda yarın POSCO işçilerinin Ankara'ya gideceğini ve mecliste onlarla birlikte toplantı gerçekleştireceklerini söyledi.

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı