Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 12:45
 
Çocuk oyuncular sahne aldı
Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun geleneksel hale getirdiği, “8. Çocuk Oyuncular Sahnesiz Oyunlar” buluşması Dolphin Alışveriş Merkezi 2. katında hafta sonu gerçekleşen oyunlarla start aldı.
KOCAELİ Haberi
Çocuk oyuncular sahne aldı

Kısa adı KBT olan Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun geleneksel hale getirdiği ve tamamı çocuk oyunculardan oluşan “8. Çocuk Oyuncular Sahnesiz Oyunlar” festivali hafta sonu gerçekleşen gösterimlerle başladı. Açılışta; 11 ayrı grupla oyun sergileyeceğini belirten KBT Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, “Daha önce oyunlarımızı sokaklarda sergiliyorduk. 39 yıldır sokaklarda oynadığımız bir biçim. Ama artık sokaklarda kendimizi güvende hmediğimiz için 8 yıldan bu yana Dolphin’in üst katındayız. Eminim ki, Kocaeli bu eşiği geçecektir ve sokaklarının her köşesinden yine sanat fışkıracaktır” dedi.

PLAKET VERİLDİ

Öğrenci velilerinin de büyük ilgi gösterdiği festivalin ilk günü gösterilere ev sahipliği yapan Dolphin Center AVM Müdürü Emre Tezcan'a destekleri için teşekkür plaketini festivalin önemli konuklarından İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu ve yönetmeni olan Özer Tunca tarafından verildi. Öte yandan Dostluk Kulübü Başkanı Fazile Özkurt, Muzaffer Yavuz , Biz İzmit’iz Grubu Yöneticisi Hüseyin Erol, FİT Tasarım Sahibi İhsan Sönmez’de festivalin açılışına katılan isimler arasındaydı.

“ÖTEKİ YÜZÜMÜZ”

Festivalin ilk günü ‘Süreç’ adlı grup bir sıkıntıyı anlatan ‘Öteki Yüzümüz’ adlı gösteriyi başarıyla sergiledi. Bu oyunda; Dicle Zeynep Küçük, Tuana Gülbidi, Arif Önay Erker, Elif Bilgin, Ali Kerem Demir, Elif Kaya, Melis Öztürk, Beliz Balbal, Yağız Özgür Gökhan, Ahmet Emre Genç ve Yağmur Yıldız yer aldı.

“DUVARIN DIŞINDAKİLER”

Günün ikinci oyununda ise Grup ‘Şekil’ sahne aldı. Bir sanat atölyesinde geçen, “Duvarın Dışındakiler” adlı oyunda; Efe Türkoğlu, Berk Taha Boneri, Umut Otan, Ozan Öztürk, İsmail Talha Bilkay, Eymen Öz, Bahar Yıldız, Efe Sönmez, Yağız Kaan Pala, Asya Yavuz ve Irmak Özmenek oynadı.

“DOLAMBAÇLAYAN”

İlk günün son gösterisi ise ‘Barış’ adlı gruptan geldi. “Dolambaçlayan” adlı gösteride, ‘Oynamak istiyorum ve benimle oynar mısın?’ konusu işlendi. Bu oyunda da;  Mete Yünker, Burak Güneş, Eslem Beyza Çetin, Ayra Ela Altun, Sarp Ata Kaya, Deniz Durmuş, Ceren Solmaz, Ahmet Taha Ergun, Özgür Çınar Durgut ve Arhan Akdağ sahne aldı.

“OTOPORTRE”

Festivalin ikinci gününde ise bir müzik atölyesi oyunu olan “Otoportre”yi  grup ‘Norm’ sergiledi. Oyunda Mert Akturağlı, Mikail Cem Yalçınkaya, Zeynep Selin Özgirçek, Ilgın Gürbüzerol, Özlem Yıldız, Doğanberk Ercan, Bulut Yüksel, Güneş Büyükarman, Ece Kılcan, Ahmet Efe Aydoğdu, Nehir Özmenek, Deniz Yavaş, Mehmet Özer, İpek Emre, Sude Gizem Kanca ve Andaç Baran Erdoğan yer aldı.

A”RİSTOPLATO”N

Festivalin ilk haftasının son oyunu büyük Grup Anorm tarafından sergilendi. Klasik Tiyatro Oyunlarından alınan dize ve tirad parçacıklarından hareketler ile iç içe geçtiği bir felsefe oyununda; Ege Ceren Gacar, Doğa Hazal Karadeniz, Lara Hesna Kılınç, Yağmur Senem Özveri, İhya Kavadar, Zehra Uygun, İlbey Mertgenç, Beyza Kaymak, Elif Gürel, Ilgın Zerey, Elif Yağmur Çınar, Barış İncir, Irmak Özmenek, Begüm Erçevik, Dilay Öztürk, Cemal Yiğit Yüksel, Ayşe Öykü Türedi, Yağmur Açık, Eylül Yağmur Elter ve  Ömer Faruk Demirtaş performanslarıyla büyük alkış aldı. Festival önümüzdeki hafta sonu 13-14 Ocak Cumartesi ve Pazar günü üçer gruptan toplam 6 grubun gösterileriyle final yapacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı