Haber Detayı
03 Ekim 2017 - Salı 13:34
 
Derince’nin en büyük sorunu kentsel dönüşüm
Derince Belediye Başkan Ali Haydar Bulut’un 3.5 yıldır mecliste beklettiği ve hakkında herhangi bir resmi karar olmayan Kentsel Dönüşüm isteği Derince’yi geride bıraktı. Vatandaş, ne istediği tadilatı yapabiliyor ne de boş arazisine inşaat ruhsatı alabiliyor
KOCAELİ Haberi
Derince’nin en büyük sorunu kentsel dönüşüm

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut 3.5 yıldır Kentsel dönüşüm vaadi veriyor fakat herhangi bir gelişme kaydedilebilmiş değil. Dumlupınar Mahallesinin bir kısmı ve Deniz Mahallesi bu kısımda yer alıyor. Derince’nin önemli yerleşim yelerinden olan Dumlupınar Mahallesi ve Deniz Mahallesi’nde oturan vatandaşların oturdukları evler 1999 depreminden beri tadilat ve yenileme çalışması görmemiş. Boş arazilere ise inşaat ruhsatı verilmiyor vatandaşlar adeta buradan gitmeye zorlanıyor. Deniz Mahallesine yapılması planlanan otopark ise limana otoparkı olacak gibi duruyor.


BELEDİYE İSTESE YIKAR 
Görüşlerini aldığımız mahalle sakinleri, Belediye Başkanının burası için resmi bir Kentsel Dönüşüm kararı almadığını fakat Kentsel Dönüşüm vaadiyle kendilerini 3.5 yıldır oyaladığını söylüyorlar. Belediyenin istese hasarlı binaları yıkabileceğini fakat burada herhangi bir adım atmayarak insanları buradan gitmeye zorladığını söyleyen mahalle sakinleri 1999 depreminden beri evlerini yenileyemiyorlar. Belediyenin istese bir kararla hasarlı binalar için yıkım kararı çıkarabileceğini söyleyen mahalleli kentsel dönüşüm için 2019 seçimlerine kadar bir adın atılmasını ise beklemiyor. 


LİMANA ARKA BAHÇE YAPACAK
Deniz Mahallesi’nde oturan vatandaşlar ise Belediye Başkanının ilk göreve geldiği gün şov yaptığını herkese vaatlerde bulunduğunu fakat sözlerin tutulmadığını söylüyorlar.   Derince limanına dolgu yapılmasıyla birlikte konteynırlar ve TIR’lar için depolama alanına ihtiyaç duyulduğunu belirten vatandaşlar Ali Haydar Bulut’un Deniz Mahallesi’nin sonunu otopark için ayıracağı vaadi verdiğini fakat vatandaşların oraya kadar araba park etmeyeceğini o alanı TIR’lar için kullanmayı planladığını iddia ediyorlar. 

 


MECLİSTEN KARAR ÇIKMALI
Deniz Mahallesi’nde oturan vatandaşlar Belediye Başkanının daha meclisten bile kentsel dönüşüm kararı çıkarmadığını belirterek,  Başkan öncelikle bu mahalleyle ilgili yapılacak çalışmalar önce Derince Belediye Meclisi’ne gelmeli. Buradan alınacak kararlar Büyükşehir Meclisi’ne gönderilmeli. Büyükşehir de aldığı kararı Bakanlar Kurulu’na göndermeli. Bakanlar Kurulu da projeyi onaylarsa, Büyükşehir 1000’lik ve 5000’lik planlar yapmalı. Vatandaşlar ayrıca mühendislerin de buraya gelmek ve iş yapmak istemediğini belirtiyorlar.

 


ŞEHRİN ORTASINDA UCUBE
Derince’de şehrin ortasında adeta bir ucube gibi duran büyük bir inşaat var. Bu inşaat 1999 depremi öncesi Baki Küçük tarafından yapılmaya başlanmış fakat kaba inşaatı bittikten sonra inşaat ruhsatı verilmemiş. Bu alan artık ne satılabiliyor ne de inşaat tamamlanabiliyor. Aziz Alemdar döneminde bir girişim olmuş fakat Ali Haydar Bulut’un gelmesi ile birlikte o da sonucuz kalmış. Şehrin tam ortasında duran bu inşaat Derince’nin siluetini bozuyor, ucube gibi şehrin ortasında yükseliyor. 

Kaynak: Editör: Oğuzhan AKTAŞ
Etiketler: Derince’nin, en, büyük, sorunu, kentsel, dönüşüm, ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Yuvacık Barajı alarm veriyor… Kuraklık kapıda!
UEFA'nın 2024 yılındaki maçları Kocaeli'de oynanabilir
Sabiha Gökçen otobüsleri değişti
Başkan tramvayda
Dikkat Kocaeli'de elektrikler kesilecek!
Körfez’in liman isyanı
Dikkat Kocaeli'de elektrikler kesilecek!
BBP’nin kongresi başladı
Canlar sevgide buluştu “O canları yakan zihniyet inancım değil”
Genç Akademi, Kocaeli'de yeni dönemi açtı
Motorize ekipler eğitimde
Kocaeli’de duvarlar sanatla renkleniyor
Kamuya 30 Bin personel alınacak
Ercan Keleş kongreye katılmıyor “Hukuksuzluklar var”
İSU yetkilileri uyardı: Musluk sularını kullanmayın!
Reis’ten büyük bir iyilik Derince'li Gülşah’a ev
ACİLİN DURUMU, TAM ACİLLİK
11 Milyonluk ihtisas merkezi
Bu düğün küskünleri buluşturdu
Fazla çalıştırtılan sağlıkçı kanser oldu
CHP’li Hürriyet’ten Gebze’ye tam destek
Pazar günü hava nasıl olacak
Marmara için büyük deprem uyarısı
Kamu hastaneleri dijital döneme geçiyor
Türkiye'nin ilk gündüz kliniği KOÜ'de
Büyükşehir’den Milyonluk akaryakıt ihalesi
Gebzeli tapularını istiyor
Beş Divanlı Rıza Bey Konağı yenilenecek
Kocaeli’ye rekor atama..!
Osmangazi'den 1 yılda geçen araç sayısı açıklandı!
ÇAYI BIRAKIN, BİRAZ KAHVE İÇİN AĞALAR
YAHYA KAPTAN DİYOR Kİ; HABERİNİZ DOĞRU ÇIKMADI
Kocaeli'de 20 bin işçiyi ilgilendiriyor
KOTO’nun komite başkanları İstişare toplantısında buluştular
Genel Sekreter Bayram Turan Güneş’te çalışmaları inceledi
CHP’li Hürriyet, “Kadınların gücü bu karanlığı yırtacak güçtedir”
Haber Yazılımı