Haber
18 Nisan 2018 - Çarşamba 23:35
 
Dikkat! Baharda kalp nezlesi artıyor (Kalp sağlığı için 9 önemli kural)
Mevsim geçiş dönemlerinde sürekli değişen hava şartları insan sağlığı ve günlük hayat temposunu da etkiliyor. Özellikle kalp hastalığı bulunanlar mevsim geçişlerinden daha fazla etkileniyor. Öyle ki ani ısı değişimleri kalp krizine davetiye bile çıkarıyor
SAĞLIK Haberi
Dikkat! Baharda kalp nezlesi artıyor (Kalp sağlığı için 9 önemli kural)

9-15 Nisan Kalp Sağlığı Haftası’nda, Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nin kalp sağlığı ve hastalıklarına farkındalık yaratmak için geleneksel hale getirdiği ‘Kalbimizden Geçenler’ etkinliğinde konuşan Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, dondurucu kış aylarından bahara geçtiğimiz bugünlerde ani ısı değişimlerinin kalp krizine davetiye çıkardığına dikkat çekti.


KALP KRİZİ VE FELÇ RİSKİ ARTIYOR


Havadaki ani ısı değişikliklerinin kalp-damar hastalıkları için risk unsuru olduğunu belirten Dr. Hilal Gümüşel “Damarlar soğuk havalarda büzülmekte, sıcak havalarda ise genişlemektedir. Risk faktörü olan kişilerin kalbi bu değişime ayak uyduramayarak kalp krizine yol açabilmektedir” dedi. Sıcaklarla birlikte havadaki nem oranının da arttığını, bunun sonucunda da terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı meydana geldiğini belirten Dr. Gümüşel, vücutta sıvı kaybı yaşanması ile kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana gelebildiğini, bu durumun da kalp krizi ve felç riskini artırdığını söyledi.

Vücudumuza dakikada yaklaşık 5 buçuk litre kan pompalayan hayati organımıza karşı farkındalık yaratmanın ve bu farkındalık sayesinde erken tanının hayat kurtardığını vurgulayan Dr. Hilal Gümüşel, kalp hastalıklarının herkesin kapısını çalabileceğini, önemli olanın kapıyı çalmadan önlem almak olduğunu belirterek şu önerilerde bulundu: 


Baharda kalp sağlığı için 9 önemli kural


1. Risk faktörlerinden haberdar olun (Ailenizde kalp hastalığı olan var mı bilin)

2. Sigara ve alkolden kaçının

3. Kolesterolünüzü ölçtürün

4. Tansiyonunuzu özellikle 40 yaşından itibaren düzenli ölçün.

5. Tansiyon ölçerken mutlaka oturur vaziyette olun, yemekten bir saat sonra ya da aç karna ölçün. Tansiyonunuzu ölçerken bacak bacak üstüne atmayın ve kolunuzu göğsünüze yakın yükseklikte masaya koyun.

6. Kafeinli içecekler, yağlı yiyecekler ve kızartmaları fazla tüketmeyin.

7.  Hareket edin, haftada en az beş gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapın

8.  Günde 2 litre su için

9.  Erken tanı hayat kurtarıyor, düzenli check-up yaptırmayı ihmal etmeyin


KALBİNİZ FARK ETTİRMEDEN SİZ FARK EDİN


“Kalbiniz Fark Ettirmeden Siz Fark Edin” başlıklı konuşmasında A’dan Z’ye kalp sağlığını anlatan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, mevsim geçişlerinde belirgin olarak artan solunum yolu enfeksiyonlarının da kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayarak “Solunum yolu enfeksiyonları neticesinde oluşabilen kalp zarı enflamasyonu da (kalp nezlesi, perikardit) bahar aylarında artmaktadır. Kalp yetersizliği hastalarında akciğerde sıvı birikimi nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları daha ağır seyredebilmekte, sıklıkla zatürreye neden olabilmektedir” diye konuştu.  

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı