Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 12:51
 
DSP, 'Belediye kent turizmine sahip çıksın'
Demokratik Sol Parti Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu düzenlediği basın açıklamasında birçok tarihi olaya tanıklık etmiş İzmit’in turistlere yönelik çalışmalar yapılması ile bir cazibe merkezi haline gelebileceğini ve kent ekonomisinin canlanabileceğini söyledi
- Haberi
DSP, 'Belediye kent turizmine sahip çıksın'

DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu düzenlediği İl Yöneticileri ile düzenlediği basın açıklamasında, İzmit’in kent tarihinin çok eskilere dayandığını, tarih, kültür, sağlık ve doğa turizminde çok önemli bir yere gelebileceğini, Belediye’nin buna yönelik bir çalışma yapması gerektiğini ve İzmit’te tarihi yerleri restore ederken, turistlerin gezebileceği yerlerin yok edilmemesi gerektiğini belirtti.   


KÜLTÜR KENTİYİZ
Demokratik Sol Parti Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu açıklamasının devamında, “Kocaeli’nin doğası her geçen gün sanayileşme adına yok ediliyor. Gebze, Dilovası, Kartepe, Körfez kıyıları bu sanayileşme ile yok edildi ve ediliyor.  Bizlerde etrafımızı kuşatan bu kontrolsüz sanayileşmenin yarattığı, görsel bozukluklar ve sağlığımızı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. İzmit geçmişinde yaşanan çok önemli olayları bağrında taşıyor. Şehrimiz birçok önemli isimlere ev sahipliği yapmış, birçok tarihi olaya şahit olmuştur. İzmit’te inançları dolayısıyla öldürülen Hristiyan dünyasının önemli isimleri şehrimizde bulunmuştur. 


İZMİT ÖNEMLİ BİR TURİZM MERKEZİ OLABİLİR
Barbara adına her yıl İzmit’te anma töreni yapılmaktadır. Bu yıl yine 4 Aralık’ta Ortodoks Patrik Bartholomeas tarafından anma töreni düzenlenecektir. Cumhuriyetin kuruluşu Mustafa Kemal tarafından 16 Ocak 1923’te İzmit’ten müjdelenmiştir. Dünyanın en eski inanç, düşünce, hoşgörü ve tolerans fermaları İzmit’ten dünyaya açıklanmıştır.  Kocaeli’de Osmanlılar zamanındaki tarihi yerler turizm açısından çok büyük bir avantajdır. Ayrıca doğa turizmine de çok uygun olan kentimiz bir doğa sporu merkezi haline gelebilir. Sağlık turizmi için gerekli çalışmalar yapılırsa İzmit önemli bir merkez haline gelebilir.  Kent ekonomisine büyük bir katkı sağlanması için turistlere yönelik çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi. 

 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı