Haber Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 11:55
 
EMEP: ‘Savaşın faturası vergi zammı ile halka kesildi’
Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan, güncel siyasal gelişmelere, vergi zamları ve iş cinayetlerine dair açıklamada bulundu.
- Haberi
EMEP: ‘Savaşın faturası vergi zammı ile halka kesildi’

Açıklamada halkın soyulmasına göz yummayacaklarını belirten Erkan, “Siyasi iktidarın sömürü, yağma, soygun, savaş politikalarına karşı barışı, demokrasiyi kazanmak için mücadelemizi sürdürecek; bu politikaları hayata geçirme uğruna halkın soyulmasına göz yummayacağız” ifadelerini kullandı. 

Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan’ın açıklaması şöyle:

“Savaş kışkırtıcılarının Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen referandumu gerekçe yaparak dozunu artırdıkları milliyetçilik ve savaş söylemleri eşliğinde Hükümet, orta vadeli programıyla birlikte yeni zamları açıkladı. Bakan Naci Ağbal vergi zammının Savunma Sanayii Fonu’na yeni kaynaklar oluşturmak üzere yapıldığını söyledi.
 
Yoksulluk her geçen gün daha da artarken siyasi iktidar halkın elinde avucunda ne varsa onu da almaya çalışıyor.
 
Orta vadeli programdan; 5,5 büyüme hedefi (ne kadarı tutacak göreceğiz) ve 65 milyar dolar dış ticaret açığı beklentisi ile BES’in kapsamının genişlemesi ve üreticiye değil tekellere destek planı çıktı. Kamu mallarının satışına devam edilecek. Motorlu taşıt vergilerine yüzde 40, gelir vergisi dilimlerinin üçüncüsüne yüzde 3 zam getirilerek yüzde 27’den yüzden 30’a yükseldi. Kurumlar vergisine yüzde 2 olmak üzere şans oyunlarından, tütün kâğıdına kadar tüketim mallarına eklenecek vergi zamları da getirildi. Ücret zammı söz konusu olduğunda cimrileşen iktidar, halkın cebini boşaltma konusunda cevval davranmaktadır.
 
‘ACI FATURA İŞÇİ VE EMEKÇİLERE KESİLİYOR’
AKP hükümeti eğitimden sağlığa, dış politikadan ekonomiye uyguladığı politikalar duvara çarpmış ve iflas etmiştir. Bu politikalardan halkın payına düşen, çocuklarının sömürü çarklarında öğütülmesi, sağlık hizmetinin alınır satılır bir mal haline getirilmesidir. Hükümetin iş cinayetlerine karşı başlattığı ‘sıfır kaza’ kampanyasının 4 aylık bölümünde 753 işçi can verdi. Yani sıfır kaza hedefinde her gün 6 işçi iş cinayetinde hayatını yitirdi. Acı fatura zaten hep işçi ve emekçilere kesilmektedir.
 
Şimdi de bölgede tansiyonu yükseltip sınır boylarında operasyonlar düzenleyerek dış politikayı OHAL mantığıyla sürdürmenin bedeli halka ödetilmek isteniyor. Bu savaş kışkırtıcılığı kapsamında askeri harcamalar bütçe içinde bir hayli geniş yer tutmaktadır. Silah tekelleriyle yapılan ticarete aktarılacak para ise emekçilerin cebinden gidecektir.
 
Özetle; ekonomik programlar, istihdam ve ücret uygulamaları doğrudan doğruya ulusal ve uluslararası kapitalist tekellerin ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir.

Siyasi iktidarın sömürü, yağma, soygun, savaş politikalarına karşı barışı, demokrasiyi kazanmak için mücadelemizi sürdürecek; bu politikaları hayata geçirme uğruna halkın soyulmasına göz yummayacağız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMEP:, ‘Savaşın, faturası, vergi, zammı, ile, halka, kesildi’,
Yorumlar
Haber Yazılımı