Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 08:31
 
Farkında mısınız?
Kocaeli Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uz.Dr. Fatih Teker Kadınları Uyardı: “Meme kanserinin farkında mıyız?“
SAĞLIK Haberi
Farkında mısınız?

Meme kanserinin son yıllarda daha genç yaşlarda görülmeye başlaması ve sıklığının artmasına dikkat çeken Kocaeli Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uz. Dr. Fatih Teker 1-31 ekim tarihleri arasında yer alan meme kanseri farkındalık ayı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Meme kanserinin her sekiz kadından birinde göründüğünü ve kadınlarda görülen en sık kanser türü olduğunu belirten Teker, “Genel olarak bu artık tanı yöntemlerindeki gelişmelere paralel endüstrileşme sonucu daha çok kanserojene maruz kalma gibi sebeplerle diğer kanserlerde görülen artışla benzerlik göstermektedir” dedi.


ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR
Erken teşhisin hayat kurtardığını ve üç önemli bileşeni olduğunu belirten Teker, “Birincisi, 20 yaşını geçen her kadının ayda bir kez kendi kendini evde muayene etmesidir. İkincisi, 40 yaşından sonra yılda bir kere yapılan doktor muayenesidir. Üçüncü yöntem ise 40 yaşını geçen kadınlarda iki yılda bir mamografi çekilmesidir. En güncel bilimsel veri sonuçlarına göre mamografi yapılmasının en az 20 yaşam katkısı sağladığı gösterilmiştir” dedi.


EN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ
Kanserde en sık görünen belirtinin ele gelen kitle olduğuna dikkat çeken Teker, “Ailesinde meme kanseri olan ve genetik hastalığı olan kişilerde bu taramaların daha erken yaşlarda başlaması gerekmektedir. Meme cildinde kızarıklık, soyulma, memeler arasında asimetri, meme başında çökme, çekilme veya akıntı olması kanser belirtisi olabilir. Kanser için uyarı belirtileri taşıyan ve nereden başlayacağını bilmeyen kadınlar genel cerrahi veya onkoloji polikliniklerine başvurabilirler” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı