Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 10:59
 
Fatma Kaplan Hürriyet: ‘Hangi taşı kaldırsak rant çıkıyor’
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri REAL AVM arazisi için belediyeyi uyardı. Hürriyet, “Bu kentin nefes almaya ihtiyaci var. Kocaeli'de hangi taşı kaldırsak altından rant çıkıyor. Buna dur demek lazım” diye belirtti.
- Haberi
Fatma Kaplan Hürriyet: ‘Hangi taşı kaldırsak rant çıkıyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri REAL AVM arazisi için belediyeyi uyardı. Mecliste arazisi Haldız’ın ortak olduğu Not Gayrimenkul’e ait olan Real AVM arazisinin imar değişikliği ve kat artışı ile ilgili konu geçtiğimiz gün meclis gündem maddelerinden çıkarılmıştı. Real arazinin bulunduğu alanı içeren ve imar değişikliği ile kat artışını içeren madde konunun tekrar incelenmesi için komisyona gönderilmişti. İl binasında gerçekleşen toplantıya meclis üyeleri dışında İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan katılım sağladı.


'KULLANILAMAZ DURUMA GELMEKTE'
Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Son birkaç gündür Kocaeli'de İzmit merkeziyle alakalı imar plan değişikliğiyle alakalı vatandaşlarımızı bilgilendirmek istedik. Biz CHP olarak Büyükşehir Belediyesini ve Karaosmanoğlu'nu ranta dayalı imara karşı uyardık. En son Dumankaya projesiyle ilgili uyarmıştık.  Kendisi bu projeden vazgeçmedi. Süreç içerisinde birçok imar planıyla ciddi anlamda plansız bir yapılanma yapmıştır. Bu kentte son yıllarda ticaret, rant has-t safaya ulaşmış durumda. Real'in olduğu alan 35 dönüm. Olağanüstü artışla 1 olan emsali 2 kata çıkararak ve 2 katı 10 kata çıkararak kullanılamaz duruma getirmekte” dedi.


'EMEKLİ MAAŞIYLA GEÇİNDİĞİNİ SÖYLEDİ'
Sözlerinin devamında Taşdemir, “Aynı hata 41 AVM'de de yapıldı. Vicdanlı AKP'li arkadaşların buna dur diyeceğine inanıyorum. Bu kentin parlementosu Büyükşehir Belediyesi. Karaosmanoğlu 1 ay sonraya ertelendi. Biz tamamen iptal olmasını istemiştik. Sayın Karaosmanoğlu dün mecliste itiraflarda bulundu. MİA projesinde başarısız olduklarını basının önünde itiraf etti. Dün kendisine kaldırılması için önerge gönderdiğimde kimsenin avukatı olamdığını, emekli maaşıyla geçindiğini söyledi” diye konuştu.


'BELLİ İLKELERİ VAR'
Orhan Tanış, “Sayın Karaosmanoğlu diyor ki vatandaşı ben mi savunacağım. Savunamayacağın şeyi neden gündeme getiriyorsun. Kartepe, Kabaoğlu ve Kullar'da vatandaş oğlumu evlendireceğim bir kat daha verin diye talepte bulunuyor. Reddediyorlar. Burada bir eşitsizlik var. Bu teklif müteahhit kafasıyla yapılan bir teklif. Planlamanın belli ilkeleri kanunları var” dedi.


'ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ'
Son olarak sözü alan Fatma Kaplan Hürriyet, “Kocaeli'de hangi taşı kaldırsak altından rant çıkıyor. Buna dur demek lazım. Seçim zamanı biz halkın savunucusuyuz diyenler şimdi ben vatandaşı mı savunacağım diyor. Bu kente ihanet ediliyor. Biz bunun peşini bırakmayacağız. Biz meclis grubumuzu destekliyoruz. Bu yüzden buradayız. Bu yandaş sermayeye, hukuksuzluğa karşı oalcağız. Bu kent boğuluyor. Bu kentin nefes almaya ihtiyaci var. Bu yüzden elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı