Haber Detayı
18 Ekim 2017 - Çarşamba 08:08
 
Gayrimenkulde tercih lideri 'Başiskele'
Deniz manzarasıyla, yeşilin tüm tonlarıyla, havasıyla, lokasyonuyla, prestijli konut projeleriyle ve daha bir çok özeliğiyle tercih edilen Başiskele ilçemiz, yoğun gayrimenkul talepleri nedeniyle lider konumda. Peki Başiskele, emlak piyasasında nerede ve nereye gidiyor?
- Haberi
Gayrimenkulde tercih lideri 'Başiskele'

BAŞİSKELE BAŞI ÇEKİYOR
Gayrimenkul piyasası çok farklıdır. Bir çok tercihler ön plana çıkar ama bazı yerler vardır ki, tüm özellikleri içinde barındırır. Son dönemde de bu tüm özellikleri içinde barındıran bir tek ilçe var o da Başiskele.  Bu özellikleri bilen konut üreticileri de Başiskele ilçesine yatırım yapmaktan çekinmiyorlar. Neden çekinsinler ki, konutları yapıyor ve satabiliyorlar. Bir de proje prestijli ise diğer bölgelerden bir adım önde oluyor.


KİM İSTEMEZ Kİ...?
Herkes evinde bir deniz manzarası olsun ister. Hele hele Bir taraf yemyeşil bir dağ manzarası, diğer tarafta masmavi deniz manzarası, gece ışıl ışıl İzmit, Derince, Körfez manzarası, bir de buna site içerisinde, kapalı-açık yüzme havuzu, sosyal alanlar, otopark, çocuklarımıza oyun alanları ve buna benzer özellikler. Soruyoruz kim istemez ki? Başiskele de bu özelliklere sahip bir çok konut projesi mevcut.

 


"PANORAMA TEPESİ" OLDU ÇIKTI
Bölgede üç beş ev varken, Rengin İnşaat'ın patronları Metin Alan ve Erhan Güleryüz Yuvacık'da Panorama'yı yapmaya başladı. Başlayış o başlayış. Bir, iki, üç bitti. Dört inşaatı devam ediyor. Panorama 5'in yeri belirlendi. Altı için arayışlar devam ediyor. Zaten artık o bölge "Panorama Tepesi" olarak adlandırılmaya başladı bile. Kim ne derse desin, Alan ve Güleryüz çifti bölgeye büyük değer kattı. Bir çok konut üreticisine de örnek oldu.

 


SANBERK, MAMİKLER VE PEKDEMİR
Bölgede, Sanberk İnşaat'ın Mavi Düş 16.000 m² üzerine 120 adet daire, Mamikler İnşaat'ın 300 konutluk devasa "Orka Life 2" ve Pekdemir İnşaat'ın Yuvacık'ta aldığı arsa üzerine yapacağı ve sır gibi sakladığı konut projesi. Bunlar Başiskele'ye çok daha büyük katma değer katacak. Bu inşaat firmaları ve projelerinden sadece bir kaçı. Bunlar bilenenler. Sadece bunların bile Başiskele için heyecan yaratır.

 


BİRÇOK YENİ PROJE GÜNDEMDE
Yaşam başlayan bir çok özel konut projelerinin yanında, bir çok yeni konut projesi de yapım aşamasında veya planlanmakta. O kadar talep var ki, haklı olarak her inşaat firması Başiskele'ye gözler dikilmiş durumda. Göreceksiniz, bir kaç yıl içinde öyle konut projelerle karşımıza çıkacakları ki, konut tercih ederken oldukça zorlanacak seviyeye geleceğiz.

 


SADECE LÜKS KONUTLAR OLMAMALI
Böyle bir durumda, Başiskele lüks konutların olduğu bir bölge olma yolunda hızla ilerlemekte. Neredeyse, sosyal konut hiç yok veya çok az sayıda planlanmakta. Kimileri için iyi olabilir ama unutmayalım ki, her bölgenin mutlaka sosyal konuta ihtiyaç vardır. Yetkililer bu konuya dikkat etmeli. Eğer bu soruna bir çözüm bulunmazsa, yarınlarda çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

 


M² FİYATLARI-2.500-3.000 TL BANDINDA
Böyle lüks konutların fiyatları da lüks oluyor. Konut m² fiyatları 2.500-3.000 TL bandında satışa sunulmakta. Bu tür sitelerde 3+1 daire fiyatları 400 Bin TL civarında. İyi bir villa projeleriyse, bir milyona dayandı. Bu fiyatlar ilk bakışta oldukça fazla görünse de, alıcı bulmakta zorlanılmıyor ki, satışa sunulmakta. Proje özellikleri bu fiyatları oldukça farklılaştırdığını da atlamayalım.

 


ARSA MALİYETLERİ İKİYE KATLADI
Başiskele talep gördükçe, arsa maliyetleri de ikiye katladı. Bölge arsaları, imar durumları ve lokasyonlarına göre fiyatları değişmekte. Arsa m² fiyatları 500 TL ile 1.000 TL aralığında değişmekte. Başiskele merkezde ticari imarlı arsalar ise m² si 3.000 TL ye kadar çıkabiliyor. Şimdilik bu arsa maliyetleri uçuk gelebilir ama unutmayalım ki, bölgeye talep yoğun.


DAHA DA ARTIŞ BEKLENİYOR
Gerek arsa, gerek konut fiyatlarının yüksek olduğu konusunda herkes hem fikir ama bizler bir adım ileriyi düşünerek söyleyebiliriz ki, bu fiyatlar çok daha fazla yükselecek. Başiskele diğer özellikleriyle değil ama konut projeleriyle tüm ilçeleri geçerek lider olacak. Bu nedenlerden dolayıdır ki, fiyatlar daha da artması bekleniyor. Kısaca Başiskele'ye gayrimenkul yatırımı yapan orta vadede kazanacak.


BELEDİYE DAHA FAZLA DESTEK OLMALI
Başiskele Belediyesi ile konut üreticileri arası çok da iyi olmadığı herkes tarafından biliniyor. İnşaat firmaları, sorunlarını yüksek sesle dile getirmekten hep çekindiler ama bazı sorunlarda bu nedenle bir türlü çözülemedi. Bazı şeyler kendi kendine yıldız vererek olmaz, eğer gerçekten Başiskele'nin yakalamış olduğu, yukarıya doğru olan ivmenin devam etmesi isteniyorsa, Başiskele Belediyesi "Şapkasını önü koyacak" ve düşünecek..! Yaşamın olmadığı yerde, gelişme asla ve asla olmaz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gayrimenkulde, tercih, lideri, 'Başiskele',
Yorumlar
Haber Yazılımı