Haber Detayı
15 Haziran 2018 - Cuma 17:22
 
Haftanın röportajı! Kardak kahramanı Ali Türkşen: Seçilirsem Kocaeli’den uzak kalmayacağım
Kardak Kahramanı olarak tarihe geçen komutan Ali Türkşen İYİ Parti milletvekilliği sürecini, siyasi geleceğine dair hedeflerini gazetemize açıkladı. Seçilirse asla pasif bir vekil olmayacağını, Kocaeli’den uzak kalmayacağını söyleyen Türkşen, bir Gölcük’lü olarak Gölcük’ün vekil hasretin son vereceğini de belirtti.
KOCAELİ Haberi
Haftanın röportajı! Kardak kahramanı Ali Türkşen: Seçilirsem Kocaeli’den uzak kalmayacağım

İYİ Parti 2’inci sıra milletvekili adayı ve Kardak Krizinin komutanı Ali Türkşen, Balyoz kumpasının ardında geçirdiği hapis sürecinin ardından İYİ Parti’ye katılış sürecini, saha çalışmalarını gazetemize anlattı. Türkşen yaptığı açıklamalarda asla pasif milletvekili olmayacağını söylerken, seçimi dönemi ortaya çıkıp bir daha Kocaeli2ye uğramayan vekiller gibi hareket etmeyeceğini, Kocaeli’nin, İYİ Parti’ye Türkiye ortalamasının da üstünde oy vereceğini düşündüğünü söyledi.

 

 • Kardak krizi sonrası halkın gözünde bir kahraman oldunuz fakat daha sonrasında Balyoz kumpası ile hapis yattınız. Bu süreç nasıl geçti? Siyasete girme fikri bu süreçte mi oluştu?

Aslında burada böyle bir düşüncem yoktu. Siyasete atılma düşüncem 15 Temmuz sonrası oluştu. 15 Temmuz’a kadar cezaevi süreci dahil hiç aklımda yoktu.Çünkü 15 Temmuz bir dönüm noktasıydı. Bu kadar yazdık, çizdik, söyledik Hiçbirisini dikkate almadıklarını için 250 vatandaşımızın hayatına binlercesinin yaralanmasına neden olan bir olay yaşandı. Türkiye’nin kaderini değiştirdi ve o gündür KHK’larla yönetiliyoruz.Ülkeyi idare edenler 40 – 50 senede yapamayacakları şeyleri 2 senede KHK’larla yaptılar. Ülkeyi iyiye götürecek bir gidişat yok. Emin olun 15 Temmuz sonrası bu gidişatın değiştirilmesi fikri bende ortaya çıktı ve sayın Meral Akşener’in bir parti kurma fikri aynı zamana denk geldi. Kendisi beni de davet etti. 25 Ekim 2017 tarihi itibariyle İYİ Parti’nin kuruluşu ile birlikte hem Kurucular Kurulu hem de Genel İdare Kurulu’nda görev yapıyorum. Şu anda milletvekili adayıyım. Seçilmek nasip olursa bölgemize hayırlı güzel hizmetler yapmak istiyorum.

 

 • 15 Temmuz süreci sonrası siyasete girmeye karar verdim dediniz. İktidarın FETÖ ile söylemelerini nasıl buluyorsunuz? Sizde bir FETÖ projesi olan Balyoz kumpası ile hapis yattınız. ‘Kandırıldık’ sözü size gerçekçi geliyor mu?

Kibar bir söz bulmaya çalışıyorum ama zorlanıyorum. Bu beyanlar insanların aklını zorluyor. Çünkü gözümüzüm önünde bütün olay yaşandı. Gözümüzün önünde yaşanmasının ötesinde internette saniyesinde bulabileceğiniz bütün yaptıkları ortada. Fethullah Gülen’le nasıl kol kola girdikleri, nasıl beraber kadrolaştıkları, soruların çalınmasına müsaade ettikleri, adalet mekanizmasını ve silahlı kuvvetler mekanizmasını Fethullah Gülen aracılığıyla değiştirdikleri, bizden sökülen rütbeleri kendi onaylarıyla nasıl Fethullah Gülen’in kalkışmaya katılan Amiral ve Generallerinetaktıkları ortadayken bu tür kandırıldık beyanları bağımsız olmayan yargının hiçbir etkide bulunamadığı bir ortamda söylenebilecek şeyler. Bağımsız yargı olabilseydi o yürekte savcı ve hakimlerimiz var. Bu sözleri söyleyenleri suça iştirakten veya en hafifinden görevden almadan yargılarlardı.

 

 

 • Meral Akşener içinde İYİ Parti kuruluş süreci ve öncesinde FETÖ iddiaları ortaya atıldı. Bu iddiaları nasıl yorumluyorsunuz?

Tamamen sayın Genel Başkanımızı karalamaya yönelik bir algı operasyonu.İnternette buldukları bir takım görüntüleri birbirine ekleyerek, bambaşka sebeplerle söylenmiş sözleri sanki 15 Temmuz’u nitelermiş gibi yan yana getirerek oluşturdukları şeyler. Eğer kendisinin zaten FETÖ’cülüğü mevcutsa da bugüne kadar devlet hiçbir şey yapamıyorsa kendisi de zaten bir şey bulabiliyorlarsa buyurun gelin beni tutuklayın diyor. Tutuklayamadıklarına göre sadece vatandaşın zihnini bulandırmaya çalışıyorlar. Ben düşünen bir insanım. Kimseye de körü körüne inanmam. Yanlış yapan Genel Başkanım dahi olsa yanında durmam. Aklım var. Söylenenlere ve icraata bakıyorum. Ben Meral Hanım’dan bir saniye bile tereddüt etmedim.

 

 • Hem Parti ile hem de Meral Akşener’le tanışma süreci nasıl oldu? İYİ Parti’ye katılış süreci nasıl oldu?

15 Temmuz sonrasında bir dönem FETÖ ile ilgili şu anda havuz medya haline gelmiş ülke geneline yayın yapan kanallara katılıyordum. Bu yayınlara çıktığım süreçte Genel Başkanın parti kurma fikrinin ortaya çıktığı zaman denk geliyor. Halk TV’de bir canlı yayına bağlandım. Orada Meral Akşener’in merkez bir parti kurarsa insanları etrafında toplayabileceğinden bahsettim.Daha sonrasında Meral Akşener bana Twitter’dan ulaştı. Albayım ben Meral Akşener, beni arar mısınız dedi. Konuştum kendisiyle. Bizim size iki teşekkür borcumuz var. Biri size Kardak zamanından diğeri de kurmayı düşündüğümüz parti ile ilgili güzel sözler söylediniz bu yüzden.Kendisi görüşmek istedi. 2-3 ay sonra İstanbul’da görüştük, partinin kurulacağını ve benimle bir yol yürümek istediğini kurucu olarak katılmamı istedi. Uzatacak bir şey yoktu zaten ben de kabul ettim.

 

 • Kocaeli’de İYİ Parti kaç vekil çıkarabilir? Oy oranları ile ilgili ve seçmen eğilimi ile ilgili ilimizde bir çalışma oldu mu?

Bu röportajı seçim çalışmalarının ilk günü yapmış olsaydık başka bir şey söyleyebilirdim. Aradan 15 günden fazla bir süre geçti şu an farklı şeyler konuşacağız. Kocaeli çok sert bir bölge. Seçmen açısından çok sert. Bir kere etrafına duvar örmüş sizinle konuşamayan sizinle temasa geçmeyen çok sert, elinizi havada bırakan bir seçmen grubu var. AKP dışında herhangi bir partiyi kabullenmekte zorlanıyorlar. Onlarla temasa geçemiyorsunuz. Onun dışında AKP’ye daha önce oy vermiş ama politikalarından memnun olmayan, özellikle çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan, taşımacılıkla uğraşan bir kitle var. Sanayicilerden çok kişi var. Fakat AKP’yidestekleyen kemik kitleyi etkilemek mümkün değil. Ne söyleseniz size karşı bir şey söylüyorlar. Dolar 5 TL oldu diyorum adam bana Dolarım yok ki diyor.Adalet kalmadı ben 3 buçuk yıl hapis yattım diyorum o senin sorunun diyor. Bu kitleye temas edemiyoruz. Bunun daha sert kısmı ise verdiğiniz broşürü yere atanlar, selamınızı almayanlar, elinizi sıkmayanlar var. Bunların haricinde benim şahsımdan kaynaklanan sebeplerle sempati gösteren bir kesim var. Bunu birkaç yerde duyduğum için söyleyebiliyorum. Evimizde 6 oy var 2’sini sana ayırdık meclise girebil diye söyleyenlerde var. Bizim sana gönül borcumuz var, yaşadıklarından sonra mecliste olman lazım diyorlar. Bir kısmı var bir yerde çalışıyorum söyleyemiyorum ama evde 5 oy İYİ Parti’ye diyende var. Kocaeli bölgesi ile ilgili değil ama genel çalışmalarımız oldu oy oranları ile ilgili. Yüzde 20’lere yakın bir değer tahmin ediyorum. Sessiz kesimi de hesaplayarak. Parti kurulduğundan beri yüzde 19.9 başarısızlıktır. 20’lerde çıkması lazım. Türkiye’de ne oy alırsak Kocaeli birkaç puan üstünde bize oy verecektir. Vekil sayısı olarak ise 4’üncü vekil için çalışıyoruz. 3 çıkartırız. Diğer partilerin listesine göre İYİ Parti listeleri ilgi görüyor. Parti listemizi herkes olumlu karşılıyor. Benim avantajım Gölcük’lü olmam. Gölcük 30 senedir vekil çıkarmıyor.Çıkarsam Gölcük vekili olarak seçileceğim.

 

 

 • Kocaeli çok fazla olumsuz bir tepkiyle karşılaştığınız yer oldu mu?

Olumsuz tepkiyle en çok Yuvacık’ta karşılaştım. Yuvacık’a artık sağ girip sağ çıkmak bile başarı. Biz uğradık ama asker kimliğim için bana bulaşmadılar. Ona bile cesaret edip sorum sormak istediler. Ne cevap verseniz size başka bir şey söylüyorlar. Yuvacık çok kötüydü. Değirmendere falan benim evim. Babamın evi de orada. Mesela hiç gitmediğim Darıca’ya, Eskihisar’a gidiyorum çay bahçelerine girmeden masasından kalkıp gelen var. Millet birbirine söylüyor İYİ Parti adayı diye. Tanıyorlar, biliyorlar beni.Teşkilat olarak dış kapının dış mandalı muamelesi hiç görmedim. Benim 11 yaşımdan beri geleceğimin şekillendiği yer bu topraklar oldu. Ortaokul ve liseyiburada okudum. Harp okulunda buradaydım. İlk görev yerim Gölcük. Tutuklanmaya giderken son görev yerim Karamürsel. Annem burada mezarlıkta yatıyor. Babam hala burada. Ben buranın çocuğuyum. Doğduğum yer olan Bursa Kemalpaşa’da benim sadece çocukluğum geçti çok fazla anımda yok.Gerçek hayatla temasım Kocaeli’de oldu, birazda borç ödemek gibi bir şey şu an benim için.Kocaeli’den memnunun genel olarak. Karamürsel’de de çalışma yaptım bu arada orası da biraz zor. Sizi görmezden gelmeye çalışıyorlar. Buralara da gitmek lazım ama.

 

 • Eğer milletvekili seçilirseniz Kocaeli planladığınız, yapmak istediğiniz şeyler var mı?

Kocaeli’yi öncelikle enine boyuna incelemek lazım. Yoldan geçerken bile trafiğin ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu görüyorsunuz. Taşımacılık fiyatları çok büyük sıkıntı. Hayvancılık ölmüş. Tarım arazileri atıl durumda. Mazot fiyatının yüksekliğinden ekim yapamıyor insanlar. İşsizlik çok yüksek. Genç nüfus asgari ücretle çalışmaya mecbur bırakılıyor. Gebze’nin ciğeri olan ormanlar TOKİ’ye verilmiş. Her ilçenin farklı sorunları var. Adım adım gitmek lazım. Öncelik milletvekilliği safhasını geçmek. Bundan sonraki sorunlar daha teknik ilerlemeli. Belediyede yolsuzluk mu yapıldı, bunları ortaya çıkarmak şeklinde gitmeli. Genel geçer laflarla ilerlenemez. Siyasette yalan söylenmemeli. Kıvırmalı, milletin gönlünü hoş tutmak için laf söylenmemeli.

 

 • Saha çalışmaları nasıl gidiyor. Diğer partiler oy veren seçmenin oyunu nasıl alacaksınız?

Zaten AKP içerisinde kendini ifade edebileceği merkez bir parti bulamadığı için onlara oy verenler var. Ne kadar merkez desek te sağ tabanlı bir partiyiz. MHP tabanından gelecek oylar var. MHP’nin MHP’liliğinin kalmadığını gören seçmenler var. CHP’nin yapısından memnun olmayan seçmenler var. Burası bizim Genel Başkanımızın şehri. Onun da bir etkisi var burada. Yine benim şahsımla ilgili olduğu için oy verecekler var. Sırf sana gönül borcumuz var diyenler var. Bunların hepsini topladığımızda baya bir oy yapıyor. Ama AKP’nin o kemik kitlesinden kimsenin oy alması burada mümkün gözükmüyor.

 

 

 • Siyasi geleceğinizi nasıl görüyorsunuz? Milletvekilliği dışında Belediye Başkanlığı gibi bir göreve talip olur musunuz?

Belediye Başkanlığı benim yapacağım bir iş değil gibi duruyor. Ama bakanlık seviyesinde hayatım askerlikle geçtiği için, askerin dilinden anlayabilecek biri olduğum için öyle bir görev olabilir. Siyasetin içine girince kurtlar sofrası. Buyur gel seni Milli Savunma Bakanı yapalım demez kimse.Fakat asla sıradan, haftanın 3 günü meclise gidip, orada bir şeyler yapılırken telefonla oynayan bir adam olmayacağım. Buradan uzak birisi asla olmayacağım. Seçilir seçilmez burada bir ev açacağım. Burada yaşayacağım. Ama hayat bize ne getirir ne göreve verilir bunu bilmek çok zor. Dediğim gibi Belediye Başkanı olayım gibi bir hedefim yok. Asla pasif bir siyasetçi olmayacağım

 

 • Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu kısa seçim kampanyası sürecinde şunu gördüm. AKP hiçbir şeyi başaramadıysa şunu çok güzel başarmış. Kindar bir nesil yaratmışlar. Tamamen Türk örf adetine bile sahip olmayan, kendisinden olmayan düşünce yapısına saygı göstermeyen, kendisinden değilse tamamen imha edilmesi gereken bir hedef gibi gören bir nesil yaratmışlar. Bu beni çok üzdü.Siyaseti ben asla sen bana oy verdin sen bana oy vermedin düşüncesiyle yapmayacağım. Hangi seçmen olursa olsun onun faydasına olacak ne varsa onu yapmak zorundayım. Sıradan olamayacağım. Milletvekili olursam seçim döneminde ortalıkta görünüp sonra yok olan bir milletvekili olmayacağım.

 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: Haftanın, röportajı!, Kardak, kahramanı, Ali, Türkşen:, Seçilirsem, Kocaeli’den, uzak, kalmayacağım,
Yorumlar
Diğer Haberler
TEM Otoyolu İzmit geçişinde araç yangını! Vatandaşlar canlarını zor kurtardı
TEM Otoyolu İzmit geçişinde araç yangını! Vatandaşlar canlarını zor kurtardı
Gölcük’te 17 Ağustos Anma Programı belirlendi
Gölcük’te 17 Ağustos Anma Programı belirlendi
Buray, 15 Ağustosta Fuarda konser verecek
Buray, 15 Ağustosta Fuarda konser verecek
Başiskele
Başiskele'ye 5 yıldızlı termal otel
Bu muhtarlar geziye gitmiyor!
Bu muhtarlar geziye gitmiyor!
Memur bayram ikramiyesi bekliyor
Memur bayram ikramiyesi bekliyor
Mehmet Ali Paşa’da cami yapımı duracak mı?
Mehmet Ali Paşa’da cami yapımı duracak mı?
Nevzat Doğan: AK Parti ve Erdoğan olmasa siyasete girmezdim
Nevzat Doğan: AK Parti ve Erdoğan olmasa siyasete girmezdim
Ali Türkşen
Ali Türkşen'den Hayati Arkaz'a tepki: Kabullenemiyorum!
AK Parti İzmit Sahaları Boş Bırakmıyor
AK Parti İzmit Sahaları Boş Bırakmıyor
'O Kahraman Benim'
Posco Assan gönüllüleri bu kez Kumcağız Sahili
Posco Assan gönüllüleri bu kez Kumcağız Sahili'ni temizledi
Bilgievleri’nden muhteşem kapanış
Bilgievleri’nden muhteşem kapanış
İbrahim Karaosmanoğlu: Milletimiz Cumhurbaşkanımızla Yürümek istiyor
İbrahim Karaosmanoğlu: Milletimiz Cumhurbaşkanımızla Yürümek istiyor
İbrahim Karaosmanoğlu: Kurban bereketi yıl boyu sürsün
İbrahim Karaosmanoğlu: Kurban bereketi yıl boyu sürsün
Erdoğan
Erdoğan'ın çağrısına uyan gurbetçi çift: Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine eurolarımızı bozdurduk
Outlet Center Kurban Bayramı
Outlet Center Kurban Bayramı'na hazır
Toplu taşıma araçlarının ek şeridi açılıyor
Toplu taşıma araçlarının ek şeridi açılıyor
Emniyet güçleri’nden silahlı sevinç karşıtı afiş
Emniyet güçleri’nden silahlı sevinç karşıtı afiş
Musa Yılmaz: Bizimkiler kadrolu milletvekili
Musa Yılmaz: Bizimkiler kadrolu milletvekili
Otogar bayram mesaisine hazır
Otogar bayram mesaisine hazır
Mehmet Ümit Küçükkaya’dan Cengiz Sarıbay’a cevap: Tercih hakkı sunulacak
Mehmet Ümit Küçükkaya’dan Cengiz Sarıbay’a cevap: Tercih hakkı sunulacak
Merkez Bankası ne zaman taşınacak?
Merkez Bankası ne zaman taşınacak?
Kitabı olmayan Sokak Kütüphaneleri
Kitabı olmayan Sokak Kütüphaneleri
176 kişi organlarını bağışladı
176 kişi organlarını bağışladı
İbrahim Karaosmanoğlu: Cumhurbaşkanımız bizlere lider, komutan ve model oldu
İbrahim Karaosmanoğlu: Cumhurbaşkanımız bizlere lider, komutan ve model oldu
CHP Kocaeli’de ön seçim yok
CHP Kocaeli’de ön seçim yok
KO-MEK’te kurban kesim kursu
KO-MEK’te kurban kesim kursu
Hacizli gemi, 11 yıl sonra İzmit Körfezi
Hacizli gemi, 11 yıl sonra İzmit Körfezi'nden çekildi
Av.Nuri Almaz ve Av. Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Baro Başkanlığına aday olacak
Av.Nuri Almaz ve Av. Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Baro Başkanlığına aday olacak
Piknik dönüşü facia: 1 ölü, 5 yaralı
Piknik dönüşü facia: 1 ölü, 5 yaralı
Ekcan Grup şirketlerinden Fa Yapı, Villa Hirazen Projesi’nin konut teslim ve tanıtım programını yaptı
Ekcan Grup şirketlerinden Fa Yapı, Villa Hirazen Projesi’nin konut teslim ve tanıtım programını yaptı
2007 yılından beri hacizli o tanker 11 yıl sonra İzmit Körfezi
2007 yılından beri hacizli o tanker 11 yıl sonra İzmit Körfezi'nden çekildi
Çiftlikte feci yangın! Onlarca hayvan telef oldu
Çiftlikte feci yangın! Onlarca hayvan telef oldu
Dört Yılda Derince’nin Köylerine Hizmet Yağdı
Dört Yılda Derince’nin Köylerine Hizmet Yağdı
İbrahim Karaosmanoğlu: TEMA bizim modelimiz ve okulumuzdur
İbrahim Karaosmanoğlu: TEMA bizim modelimiz ve okulumuzdur
Haber Yazılımı