Haber Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 13:19
 
İzmit’te tarihi açılış
İzmit’e ayrı bir değer katacak olan Kapanca Sokak ve Akçakoca Osmanlı Meydanı düzenlenen görkemli bir törenle açıldı.
- Haberi
İzmit’te tarihi açılış

İzmit’in turizm kenti olması yolunda da büyük önem taşıyan açılışa İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü, Kocaeli Büyüşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, AKP İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, 2.Abdülhamit Han’ın 4.kuşaktan torunu Orhan Osmanoğlu, ünlü sanatçı Erkan Petekkaya, çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

AÇIK HAVA MÜZESİ

İzmit’in en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Akçakoca Mahallesi’nde Tarih Koridoru Projesi kapsamında çok sayıda yapının restorasyon ve çevre düzenleme çalışması yapıldı. Osmanlı’nın ilk yıllarından kalma Akçakoca Dere Camii ve Süleyman Paşa Hamamı ile konaklar, çeşmeler restore edildi. Cephe iyileştirmeler yapıldı. Akçakoca Meydan’ında da özel düzenlemeler yapılarak bölge adeta açık hava müzesine dönüştürüldü. Günümüz ve gelecek nesillere geçmiş kültürümüzün aktarılması, toplumsal bilinçlenme, tarihe ve geçmişimize dair bilgilerin hafızlarda görsellik olarak kalmasını sağlamak amacıyla oluşturulan Osmanlı Meydanı’nda Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun gibi devlete, topluma ve dine önderlik yapmış önemli şahsiyetlerin rölyef, baskı ve öğütleri yer alıyor. Meydanda ayrıca bölgeye adını veren Akçakoca Bey’in anıtıda yer alıyor.

 BURAM BURAM TARİH KOKUYOR

Akçakoca Mahallesi’nde yer alan Kapanca Sokak, İzmit’in 19. Yüzyıl mimarısı ve kent dokusu özelliklerini barındıran nadir sokaklarından biri olarak kabul ediliyor. İzmit Körfezi’ne bakan yamaçta konumlanan 151 metre uzunluğundaki sokakta da 11 adet tescilli 6 adet tescilsiz yapı bulunuyor. 6 adet tescilsiz binanın cephe iyileştirmesi yapılırken, bir sarnıç ile 8 adet tescilli yapının da restorasyonu gerçekleştirildi. İzmit Körfez manzaralı sokakta biri faaliyette diğeri de yakın açılacak olan 2 adet butik yer alıyor.

BU PROJENİN İŞÇİSİYDİM

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Böyle bereketli bir günde böyle güzel dostların arasında Ata yadigarlarını gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2009 yılından beri bugüne kadar iğneyle kuyu kazma tabiri caizse yaptığımız bu çalışamaların en güzel mükafatı devletin en üst düzeyinden halkımıza herkesin burada bulunması en büyük ödüldür. Bu projenin asıl mimarı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’tur onun çok emeği var. Ben bu projenin bir işçisiydim bir amelesiydim. Tarih projemiz için çok uğraştık. O dönemden bu döneme görev yapan valilerimize de teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye başkanımız burada yoklar onlarada gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 İZMİT’İN TARİHİNE CAN VERECEK

Başkan Doğan’ın ardından konuşan 2.Abdülhamit Han’ın 4.kuşaktan torunu Orhan Osmanoğlu, “aranızda bulunmaktan dolayı çok mutluluk duyuyorum” dedi. Ardından konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ise “İzmit Belediye başkanımızın göreve geldiğinden beri son derece önemsediği ve İzmit’in tarihine çok büyük önem kazandıran İzmit’in tarihine can verecek projenin hayırlı olmasını diliyorum Kocaeli artık aynı zamanda bir turizm kenti oldu. Kocaeli eskiden sadece Karadeniz sahilinde turizm etkili olurken artık dağda, şehirde, denizde her noktasında turizm kenti oldu” dedi.

CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise “Ben bu projenin ilk başlamasından önce Başkan Doğan ile bu bölgeleri gezdim. O günki halini biliyorum. Bugün gelinen noktayı da görüyorum. Bu projeyi sabırla yürüten Belediye Başkanımızı Dr. Nevzat Doğan beyi canı gönülden kutluyorum. Bu İzmit’in kazancıdır. Kocaeli’nin kazancıdır. Türkiye’nin kazancıdır. Biz tarihimize sahip çıkacağız” ifadelerinde bulundu.

KOCAELİ TURİZM ŞEHRİ OLUYOR

Son olarak konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Tarih eserlerimize sahip çıkmak ve yeni nesillere aktarmak bizim görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Önceki yıllarda tarihi binaları eski diye yıkıp yeni binalar yapar hali gelmiştik. Ama artık durum değişti. Eski binalara restorasyon yaparak çok güzel binalar kazanıyoruz. Kocaeli’de de tarihi binalarımız restorasyon yapılıyor. İzmit Belediyesi’nin Kapanca Sokak’ta ki çalışmalarına baktığımızda sanayi şehri olan Kocaeli’nin turizm şehri olma yolunda büyük bir yol katettiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı