Haber Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 12:57
 
Kandıra’nın tohumları Gen Bankası’na gidecek
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kandıra’da bir dizi ziyaretlerde bulundu
KOCAELİ Haberi
Kandıra’nın tohumları Gen Bankası’na gidecek

Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, hasat zamanı Kandıra’ya yaptığı ziyarette kullanılan tohumların araştırılmasını ve Ankara’da Tarım Bakanlığı tarafından kurulan ve dünyanın Çin ve ABD’den sonra 3. Tohum Gen Bankasına verilmesi hususunda bir çalışma başlatmıştı. Katırcıoğlu, Kandıra’ya yaptığı ziyarette bu çalışmanın sonucunda AK Parti İlçe Başkanı Erol Ölmez ve Belediye Başkanı Ünal Köken’den Kandıra’da kullanılan 13 farklı çeşitte Yerli Tohum’u Tarım Bakanlığı, Tohum Gen Bankasına götürmek üzere teslim aldı. 


HER ŞEY GELECEĞİMİZ İÇİN
Katırcıoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yazın hasat zamanı Kandıra’ya geldiğimde gördüğüm ve öğrendiğim bazı sebze ve meyvelerin hibrit olmadığı ve yerli tohum kullanıldığı idi. Daha sonra Ankara’da bunun üzerine kurulmuş gen bankasının bozulmamış yerli tohum topladığını ve Kandıra’da bulunan bu tohumlarında burada muhafaza edilmesi gerektiğini düşündük. Yarınlarımız ve gelecek nesillerimiz için bozulmamış ve işlem görmemiş tohumların muhafazası için bizde üzerimize düşen görevi yapmak istedik. Kandıra’mızda hala kullanılmakta olan ve bozulmamış 13 adet sebze ve meyve tohumlarını incelenmesi ve Tohum Gen Bankasında muhafazası için teslim almış bulunuyorum. Bu yerli tohumları dünyanın 3. gen bankası olan Ankara Tohum Gen Bankasına teslim edeceğim” dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı