Haber Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 08:42
 
KOÜ’de büyük skandal
Hem mezun olamadı hem de Yüksek Lisansı kaybetti
- Haberi
KOÜ’de büyük skandal

 Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden bu yıl mezun olması gereken 24 yaşındaki Aysel Uysal, danışman hocasının kendisine seçmeli ders vermesi gerekirken üniversite seçmeli dersi vermesi nedeniyle mezun olamadı. İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı'na kabul edilen Aysel Uysal, mezuniyet koşulunu sağlayamadığı için yüksek lisans hakkını da kaybetti.

Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden bu yıl mezun olması gereken Aysel Uysal, danışman hocasının son yıl ders dilekçesine seçmeli ders eklemesi gerekirken fazladan üniversite seçmeli ders eklemesi nedeniyle mezuniyet için gerekli krediyi alamayınca mezun olamadı. ALES ve YDS'den gerekli puanları sağlayıp mülakattan 100 alarak İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı'na kabul edilen Aysel Uysal, mezuniyet koşulunu sağlayamadığı için yüksek lisans kayıt hakkını kaybetti. Okulu da bir dönem uzayan Aysel Uysal, üniversiteden geçerli bir sonuç alamadığı takdirde yasal yollara başvuracağını ifade etti.

MEZUN GÖZÜKMÜYORSUNUZ DEDİLER

Yüksek lisans programına kayıt yaptırmak için diplomasını almaya giderken mezun olamadığını öğrendiğini belirten Aysel Uysal, "Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. 4 yıldır hem okuyorum, hem çalışıyorum. Aynı zamanda Erasmus yurtdışı programını kullandım ve 4.00 ortalamayla döndüm. Bugüne kadar hiç alttan dersim olmadı. Hiçbir dersten başarısız olmadım. Bugüne kadar hiçbir hocama saygısızlık yapmadım, herhangi bir sorun yaşamadım. Erasmus'la birlikte bütün çalışmalarımı kadın çalışmalarına yönlendirdim. Çünkü kendimi bulduğum alan burasıydı ve bu alanda ilerlemek istedim. Bu yüzden son 2 yıldır bütün çalışmalarımı bu yönde yapıyorum. Bu çalışmalarımın arasında hem çalışıp, hem okurken yüksek lisans için gerekli ALES, YDS sınavlarına hazırlandım. İstanbul Üniversitesi mülakatına gittim, mülakattan 100 aldım ve İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı'na kabul edildim. Benim için her şey çok güzeldi çünkü gerçekten hayallerime bir adım atmıştım ve asıl yapmak istediğim iş buydu. Kayıt için okula diplomamı almaya geldiğimde öğrendim durumu. Öğrenci İşleri'ni aradım diplomam hazır mı diye. 'Siz mezun olamıyorsunuz zaten' dedi. 'Nasıl?' dedim. 'Burada mezun gözükmüyorsunuz' dedi. Danışman hocama ulaşamadım zaten. Kendisi tatildeymiş. Bölüm sekreteri vasıtasıyla kendisine ulaştım. 'Hocam böyle bir durum olduğunu söylüyorlar. Bugüne kadar hiçbir dersten başarısız olmadım. Mezuniyetimle ilgili hiçbir problem olmadığını söylemiştiniz. Her şey çok güzel, hiçbir sorun yok demiştiniz. Hatta derslerimi de birlikte seçtik. Nasıl böyle bir şey olur?' dediğimde 'Ben sorunu bilmiyorum Aysel. Mezun edilebilir linki gelmediği için ben edemiyorum. Öğrenci İşleri'ni ara tekrar, oradan öğren' dedi. Öğrenci İşleri'ni tekrar aradığımda 'Bak burada eksik dersin var' dediler. Ben mezuniyet koşulu için gerekli olan 240 krediyi 2 kredi fazlayla sağlamış durumdayım zaten" dedi.

DANIŞMANIM KREDİMİ TAMAMLADIĞIMI SÖYLEDİ

Danışmanının kendisine mezun olmak için gerekli krediye tamamladığını söylediğini ifade eden Aysel Uysal, "Bizim bir bölüm içi seçmeli dersimiz, bir de üniversite seçmeli dersimiz var. Bölüm içi seçmeli dersimin eksik, onun yerine fazladan 2 tane üniversite seçmeli dersi aldığımı öğrendim ben. Son dönem bütün sınıf arkadaşlarım 3 tane seçmeli ders alırken bana 2 tane verdi kendisi. 'Senin zaten seçmeli dersin bitmiş' dedi. Ben de Erasmus'ta çok ders aldığım için oradan bitmiş olduğunu düşündüm. Çünkü totalde kredime baktığım zaman zaten 2 kredi de aşmıştım. Yani mezuniyet için eksik bir durum söz konusu değildi. Bu durumu öğrendiğimde tekrar bölüm sekreteri vasıtasıyla danışman hocama ulaştım. Zaten birkaç gün sessizliğini korudu, hiçbir şekilde geri dönüş alamadım. Bu arada benim 10 günüm kalmıştı yüksek lisans kaydı için. Durumun aciliyetini söyledim, çünkü diploma almam gerekiyordu. Birkaç gün sonra kendisi bana ulaştığında 'Ben de şu anda bir çözüm düşünüyorum açıkçası. Aklıma gelen tek şey fazla aldığın ders ile eksik aldığın dersin değiştirilmesi için dilekçe verebilirsin yönetim kuruluna' dedi. Çünkü zorunlu ders olmadığı için böyle bir şey yapılabilir dedi. Ben de son bir şans olarak onu denedim. Dilekçeyi verdim, sonrasında kurulun toplanacağını söylediler. Aynı gün bölüm başkanımızla da görüştüm kendisi de şaşırdı nasıl böyle bir hata olabilir diye. 'Sen haklısın, ben dilekçeni onaylayıp kurula gönderebilirim. Son merci ben değilim' dedi. Son dönem zaten bizim mezuniyet hesaplarımız yapılarak sisteme giriliyor ve bizim zaten siteme girme yetkimiz yok. Ders ekleme ve çıkarma haftasında bizim danışmanımız mezuniyet durumumuza göre ders ekleyip çıkarabiliyor. Son dönem alttan ders alan arkadaşlarım 40 krediye kadar ders alabilirken ben 25 kredi aldım çünkü benim zaten kredimi tamamladığımı söyledi danışmanım. Ben dilekçemin kurulda reddedildiğini öğrendim. Ben de yüksek lisans için hiçbir şansım kalmadı madem o zaman yasal süreç başlatmak istiyorum çünkü kendimi burada hatalı olarak görmüyorum. Şimdiye kadar hiçbir dersten başarısız olmadım. Seçmeli derslerimin de bittiğini danışmanım söylemişti zaten. Telefonda konuşurken de sanki ben o dersi görmemişim gibi oldu olay. Herkes durumun farkında ama kimse bir şey yapmıyor gibi oldu. Ben de ardından kurula gönderilip red kararı alan dilekçemi almak istedim. Çünkü avukatımla görüşüp yasal işlem başlatacağım. Dekanlık yazı işlerinden de dilekçemin kurula hiç gönderilmediğini öğrendim. Danışman yorumu düşülerek red edildiğini öğrendim" diye konuştu.

DANIŞMANIM BENİ BİLGİLENDİRMEDİ

Danışmanının sorunu gördüğü halde kendisini bilgilendirmediğini söyleyen Uysal şöyle dedi:

 

"Bir şeyler kolay elde edilmiyor. Ben 4 senedir hem okuyorum hem çalışıyorum. Ben küçük bir yerde büyüdüm, küçük bir ilçeden geldim. Ben buraya okul birinciliği kontenjanından girdim. Aynı şekilde Erasmus'ta da okulumu ve ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için elimden geleni yaptım. Şu anda bütün çalışmalarımı, hayallerimi yönlendirdiğim fırsatı kaçırmış oldum. Danışmanımız Haziran ayında sınıf arkadaşımı aradı ve mezun olamadığını, onun gibi birkaç arkadaşımızın daha olduğunu söylemişti. Meğer ben de onlardan birisiymişim. O da okula gitti ve sorun çözüldü, mezun oldu. Bana o zaman söylenmiş olsaydı yaz okulunda veya tek ders sınavıyla halledebilirdim belki. Yapılabilecek bir şeyler olabilirdi. Ama danışmanım bunu gördüğü halde beni bilgilendirmedi"

Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden bu yıl mezun olması gereken Aysel Uysal, danışman hocasının son yıl ders dilekçesine seçmeli ders eklemesi gerekirken fazladan üniversite seçmeli ders eklemesi nedeniyle mezuniyet için gerekli krediyi alamayınca mezun olamadı.

Kaynak: Editör: Oğuzhan AKTAŞ
Etiketler: KOÜ’de, büyük, skandal,
Yorumlar
Diğer Haberler
Ümit Metin Yıldız istifa etti
Almanya'da skandal görüntü! Yasak sözde kaldı...
FETÖ'nün "çöpçatanlığı" ByLock yazışmalarında
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren karar
Çayırova’nın yeni Başkanı belli oldu
Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis!
Bu aracı gören polisi arasın
Devlet Bahçeli 2019'da aday mı?
Başvurular İŞKUR’dan, 425 işçi aranıyor
Muşta katliam randevusu: 'Hepinizi öldürmeye geliyorum' demiş
Kasırgalar ABD'ye pahalıya patlayacak
Anne ve kızı PKK'dan tutuklandı!
Eczacılarda kongre heyecanı
Erdoğan'dan son dakika Bahçeli açıklaması yeşil ışık yaktı!
225 bin kişiye iş
Almanya sokaklarındaki Erdoğan afişine bakın! Merkel çıldırır
YÖK'ten flaş karar! ALES'te köklü değişikliğe gidildi
Musluk sularındaki büyük tehlike gözle görülemiyorlar ama...
İzmit’e balık bereketi geldi
Dünya Kupası elemelerinde Türkiye gruptan nasıl çıkar? Liderlik...
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI:ŞOFÖRLER BU MUAMELEYİ HAK ETMİYOR
Emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı oranlar netleşiyor!
Bebek bu halde doğdu anne baba şoke oldu gerçekler ortaya çıkınca...
Altın fiyatları tavan yaptı? Kapalıçarşı'da çeyrek altın...
Darbe gecesi gönderdiği mesajı hatırlamıyormuş
Sapık damat şoku! Kaynanasının yatağına girip...
Osman Baydemir: Selahattin Demirtaş hükümetin talimatıyla rehin tutuluyor
FETÖ için için süre doldu! Bugünden itibaren...
Açıköğretim'de yeni dönem!
17 maddede Arakan gerçekleri ilginç ayrıntı
Sürücüsü olmayan bir gökyüzü taksisine biner misiniz?
AK Parti’de Karamürsel kongresi heyecanı
Fikri Işık, 40 liraya tekne gezisinde
Aile yardımı da zamlandı
Acemi kasaplar hastanelik oldu
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: KOTO’DA BOMBA GELİŞME RECEP EKŞİ-NECMİ BULUT İTTİFAKI
Haber Yazılımı