Haber Detayı
06 Eylül 2017 - Çarşamba 07:39
 
KOÜ’de o dersleri seçen parayı öder!
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)’ nde Güz dönemi ders seçimi için öğrenci bilgi sistemine(ÖBS) giren öğrenciler, büyük bir şok yaşadı. Öğrenciler, yeni yönetmeliğe göre üniversite seçmeli dersler(ÜSD) kategorisinde yer alan elektronik seçmeli derslerin(ESD) uzaktan öğretim kapsamında değerlendirilmesiyle, bu dersleri seçtikleri takdirde harç ödemek zorunda bırakıldı.
KOCAELİ Haberi
KOÜ’de o dersleri seçen parayı öder!

 Geçtiğimiz gün başlayan Güz dönemi ders seçimi için ÖBS’ye giren öğrenciler, burada iki duyuruyla karşılaştı. Duyurulara göre, ÜSD kategorisinde yer alan ESD’nin bundan böyle uzaktan öğretim kapsamında değerlendirileceği ve öğrencilerin bu dersleri seçtiği takdirde, harç ödeyeceği belirtildi. Üniversite senatosu tarafından 22.06.2017 senato toplantısında alınan bu karar, öğrencilere ders seçiminin başladığı gün duyuruldu.

Üniversite tarafından yapılan duyuruda, ”Üniversite Seçmeli Dersler(ÜSD) kategorisinde yer alan ve uzaktan öğretim yöntemiyle verilen Elektronik Üniversite Seçmeli Derslerin(ESD), ÜSD ders alternatifi olarak açılan uzaktan eğitim dersi olarak tanımlanması ve tercih eden öğrencilerden Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar (Değişik; 20.02.2014 tarihli YÖK Genel Kurulu) çerçevesinde harç ücreti ve materyal kullanım ücreti alınmasının uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.” denilirken, ders kredisi başına ödenecek harç miktarları da belirlendi. Buna göre; alınacak ders hangi fakülteye dahil ise, ders kredisi başına ücretlendirme bunun üzerinden ve 25 TL ‘materyal ücreti’ eklenerek hesaplanacak. Fakülte başına 12,83 ve 71,13 TL arasında değişen ders kredisi ücretlendirmesi, 25 TL’lik ‘materyal ücreti’ de eklendiğinde fahiş fiyatlara ulaşıyor. Örneğin; bir öğrenci mühendislik fakültesinden 5 kredilik bir ESD aldığında, ödenecek harç miktarı 152,4 olarak hesaplanıyor.

ORTAK DERSLERE DE AYNI TARİFE

Üniversite tarafından yapılan bir başka duyuruda ise, üniversitelerde verilmesi zorunlu ortak derslerin bundan böyle ESD olarak da alınabileceği söylendi. Buna göre; öğrenciler örgün olarak alabildikleri bir ortak dersi, harç ödeyerek ESD olarak da alabilecekler.

Üniversite tarafından bu konuyla ilgili yapılan duyuruda,  “2017-2018 Güz Yarıyılı itibari ile öğrencinin tabi olduğu bölüm ders listelerinde örgün olarak bulunan (Türk Dili I, Türk Dili II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, İngilizce I, İngilizce II, Temel Bilgi Teknolojileri vb.) Üniversite Ortak Dersleri Uzaktan Eğitim kapsamında seçilebilecektir. Seçim sonrasında uzaktan eğitim derslerine ait öğrenim ücreti oluşacaktır. Ancak öğrencinin tabi olduğu bölüm ders listelerinde sadece uzaktan eğitim olarak bulunan Üniversite Ortak Derslerinin seçimi sonrasında öğrenim ücreti oluşmayacaktır.” denilirken, ödenecek harç miktarının ücretlendirmesi de yine bir önceki duyuruda ilan edilen fiyatlar üzerinden belirlendi.

ÖĞRENCİLER TEPKİLİ

KOÜ öğrencileri ise yaşanan bu durum karşısında tepkili. #koüdeESDsoygunuetiketini kullanarak sosyal medyada tepkilerini dile getiren öğrenciler, yapılan bu değişikliğin bir soygun olduğu konusunda hemfikir olmuş durumda.

ilerihaber.org/ Tugay Candan

Kaynak: Editör: Oğuzhan AKTAŞ
Etiketler: KOÜ’de, o, dersleri, seçen, parayı, öder!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kocaeli yağmura teslim oldu...
GREV DEDİĞİN FRANSA’DAKİ GİBİ OLUR
BU YANLIŞTAN DÖNÜN!
Kocaeli’de 7. sınıf kitapları toplatılıyor
Sarıbay, “Dayanışma içerisinde olmamız lazım”
Meteoroloji'den Kocaeli için FLAŞ uyarı
Kocaeli'de ormanlara giriş yasaklandı
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: 28 YAŞINDAKİ KAHVE KRALI
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI:HAZİNEMİZ VAR KULLANAMIYORUZ
Kocaeli'ye sağanak yağış geliyor
Ne oldu bizim AMATEM?
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: DÖRDÜNCÜ SINIFTA, ALTINCI ÖĞRETMEN
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: DÖRDÜNCÜ SINIFTA, ALTINCI ÖĞRETMEN
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI:HÜSEYİN EROL ÇOK HEVESLİ
Türkkan’ın acı günü
Vali Aksoy ilk ders zilini çaldı
İlk ders zili çaldı
Eczacılarda seçimin galibi belli oldu
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: CHP İZMİT’TEKİ BÜYÜK DİP DALGASI
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: KOCAMAN BİR YALNIZLIK
KOTO’da seçim başlıyor
Sanberk İnşaat’tan muhteşem projeler
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: TÜRK TELEKOM’DAN BIKTIM USANDIM
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: TÜRK TELEKOM’DAN BIKTIM USANDIM
Okan Oktay KOTO başkanlığına aday
Eczacılarda iki liste yarışacak
İşte Recep Demirel'in listesi
Kurban bitti atıkları kaldı
Kadın Dayanışması kurslara çağırıyor
Öğrenciler burs fırsatlarını kaçırmayın!
“Sit” dediler gittiler!
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: SİLAH SIKILMAYACAK YASAKTIR YAPTIRIMI ŞUDUR; AYIPLANMAK
İLKER AKŞİT'İN KÖŞE YAZISI: SİLAH SIKILMAYACAK YASAKTIR YAPTIRIMI ŞUDUR; AYIPLANMAK
Bu ilçelerde oturanlar dikkat!
Taşeron işçiye kadro müjdesi!
Kocaeli'de hafta sonu hava nasıl olacak?
Haber Yazılımı