Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 12:14
 
MHP lideri Devlet Bahçeli'den açıklama
MHP lideri Devlet Bahçeli Ankara'da medya mensuplarıyla bir araya geldi.
GÜNCEL Haberi
MHP lideri Devlet Bahçeli'den açıklama

 Bahçeli gazetecilerin sorularına yanıt verdi, MHP'nin baraj sorunu olmadığının altını çizdi, "Sanki yeni kurulmuş 15 günlük parti barajı aşabilecek ama 'MHP aşamayacak' gibi ters bir yorum içerine giriyorlar. MHP'nin baraj diye bir sorunu yoktur. Bu haksızlıktır" dedi. Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceklerini Erdoğan'ı destekleyeceklerini söyledi, "Anayasada beraber hareket ettiğimiz parti ile beraber sonuç almak Türkiye'nin hayrına olacağı inancındayız" ifadelerini kullandı. MHP lideri ittifak iddiaları için de,"Cumurbaşkanımızla ilgili ittifak konusunda bir görüşmemiz olmamıştır. Cumhurbaşkanı yoğun bizim gidip ittifak istiyoruz dememiz yakışık almaz. İleriki günlerde görüşme talebi olursa görüşülür" dedi.

Televizyondaki yanlış tartışmalardan haberdar oluyorsunuz. Oralardaki tartışmalara sabitleşmiş şahsiyetlerle yapıldığı için bu şahsiyetler bilgiyi nereden alırlar MHP'nin görüşlerini hangi gerçeklik içinde kavrarlar orasını bilemiyorum. 2018 yılı siyasette çok hareketli bir yıl olacak. Yerel yönetimler seçimi bu yıl yapılacak. Bugünkü takvime baktığımızda günü 30 Mart 2019. Diğeri ise Cumhurbaşkanlığı seçimi ve eşzamanlı olarak milletvekillliği seçimi 3 Kasım 2019'dur. 3 Kasım 2019 yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Kafalarımızda çok sorular var. Farklı yorumlar var. Sizlerden istirhamım her şeyi net olarak burada sorun. Ne cevap veriyorsam MHP'nin görüşü de odur.

SORU-CEVAP:

MHP ilk turda kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkaracak mı? Yoksa Erdoğan'ı mı destekleyecek? AK Parti-MHP ittifakı olacak mı?

MHP olarak şu an Adalet Ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumurbaşkanımızla ilgili ittifak konusunda bir görüşmemiz olmamıştır. Ancak kamuoyunda tartışılan konular Sayın Cumhurbaşkanının ya da bizim gündemimize düşmektedir. İleriki günlerde görüşme talebi olursa görüşülür.

Cumhurbaşkanı yoğun bizim gidip ittifak istiyoruz dememiz yakışık almaz.

12 Eylül ara rejimi sonrası veya darbe sonrası Türkiye'nin yeniden siyasi yapılanma sürecine girdiği ortamda seçim mevzuatı üzerinde görüşmeler olmuş ve bazı kararlar oluşmuştur. Arzulanan neydi? 12 Eylül ruh ve felsefesini devam ettirebilecek bir siyasi yapının oluşması amacıyla bu düşünülmüştür. Bir matris düşünün, dikey kısmında 1977'nin TBMM'de temsil edilen partilerin adları yazılı; AP, CHP ve MHP. Yatay kısmında ise bilinen ve Türkiye'de uygulanan seçim sistemleridir.

"YÜZDE 10 BARAJI ÇOK YÜKSEK GÖRÜLDÜ"

Türkiye genelinde yüzde 10 barajı, seçim çevrelerinde ise yüzde 20-25 barajı öngören bir barajlı sistem uygulamaya geçirilmiştir. 12 Eylül yönetiminin kadrosunda bulunan bir şahsiyet, merhum Turgut Özal Bey Anavatan Partisi'ni kurmak suretiyle siyasi hayata girmiştir. Seçim sonucunda MHP ve Milli Selamet Partisi dışında partilerle bir sonuç alma gayretine girilmiş ve sonuç alınmıştır. O zaman yüde 10 çok yüksek görülmüştür. Seçim çevrelerinde de 20-25 gibi çok ağır baraj konulmuştur.

"MHP'NİN BARAJ SORUNU YOK"

Seçim sistemine ittifakın nasıl yapılacağına dair maddelerin konulması gerekir. MHP çok prtaik bir çözüm olarak üzerinde tartışılması mümkün olan bir yaklaşımı ortaya koymuştur. Yüzde 10 barajı ağır bir barajdır. Bu ifadeyi kullanır kullanmaz 'MHP barajı aşamama endişesine sahiptir' dediler. Neye göre yorum yapıyorsunuz? Sanki yeni kurulmuş 15 günlük parti barajı aşabilecek ama 'MHP aşamayacak' gibi ters bir yorum içerine giriyorlar. MHP'nin baraj diye bir sorunu yoktur. Bu haksızlıktır.

"BU ÖNEMLİ BİR ÇAĞRIDIR"

MHP diyor ki 'Seçim kanununda acaba bir ittifak kavramı olabilir mi?' bunun sorusunu soruyor kamuyounda tartışılmasını istiyor. Hem kalakacaksınız bir 'Hayır' kampanyasının önderi olduğunuzu söyleyeceksiniz gerçekleşmesi için de yasal olmayan yollarla ittifak arayışına gireceksiniz. Partilerin siyasi kimliği ortadan kalkmadan seçim haklarını kaybetmeden ittifak olmalı. Bu önemli bir çağrıdır. Cumhurbaşkanlığı halk tarafından seçildikten sonraki uygulamalarda her olayı yakından izleyen MHP Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin önemli olacağı vurgusuyla MHP bir çağrıda bulunmuştur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi TBMM'de kabul edilmiştir sonra referanduma gidilmiştir orada da 'evet' çıkmıştır. Efendim referandum yüzde 49 ile yüzde 51 diyorlar. Olabilir. Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi vardır. Cumhuriyet tarihinin 3. evresi oluşmuştur.

"MHP ADAY GÖSTERMEYECEK"

MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir. Anayasada beraber hareket ettiğimiz parti ile beraber sonuç almak Türkiye'nin hayrına olacağı inancındayız. Herhangi bir sebeple Sayın Erdoğan aday olmaktan vazgeçerse başka gerekçeler ortaya konur böyle bir yola girmek istemiyorum derse kendisinin bileceği iştir. Yenikapı'da başlayan ruha MHP sahiptir. Türkiye'de yeni bir kapı açılmıştır. Bu yapının devamı açısından MHP Türkiye'nin geleceğini dikkate alarak, birliğini dikkate alarak, yurt içi yurt dışındaki kaosları dikkate alarak yeni bir sürece girilmişse Cumhurbaşkanlığı seçimi veya milletvekilliği seçiminde bu yola hareket edecektir. Düşüncemiz Cumhur ittifakıdır. Başkaları gibi bir 'aday olacağız sonradan genel kurulda tartışırız' gibi kamuyounu 8 yapmaya çalışan ortama sürüklemeye gerek yoktur. MHP ittifak olursa ittifak yoksa kendisi olarak seçime girer.

Sayın Erdoğan terör mücadelesi için 'Vurduk mu oturturuz' dedi. Siz terörle mücadele sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? ABD'nin bu konudaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? FETÖ'nün ABD tutumunu değerlendirir misiniz?

MHP bugünkü siyasi iktidara tam destek vermektedir. Terörün kökü kazınmalıdır. Bu PKK terörü için geçerli olduğu kadar FETÖ terörü için de geçerlidir. 15 Temmuz Türkiye açısından bir yüz karasıdır. Buna sebep olan her unsur yargı önünde hesap vermelidir. FETÖ'nün başı Amerika'dadır. Amerika müttefik olarak Pensilvanya'yı Türkiye'ye göndermelidir. Bunun dışında Amerika'nın takip ettiği yol yol değildir. Amerika Türkiye'yi dost olarak görüyorsa Ortadoğu politikasında Türkiye ile samimi bir işbirliği içinde olmalıdır.

'Partilerin ne kadar oy aldığı belli olsun' demeniz MHP'nin baraj altından kalacağı iddialarına cevap mı? İyi Parti'den MHP'ye katılım oldu. Buna ne diyeceksiniz?

MHP'nin barajı aşamama gibi bir meselesi yoktur. MHP inandığı yolda yoluna devam etmektedir. Ancak sadece bizimle alakalı değil Türkiye'de barajın her partiye sıkıntısı var. Belli olunca arkadaşlarımız kendi aralarında az oy aldım çok oy aldım diye tartışacak. Hazineden partiler yardım alsın. MHP bugüne kadar holdinglere el açmayan tek partidir.

MHP üzerinde çok büyük oyunlar var. Bunlar yeni değil. MHP var oluş gayesini sürdürdüğü sürece üzerinde küresel güçlerin iç ve dış odakları önemli oyunlar oynayabilir. Eğer bir gün birileri MHP ile uğraşmaktan vazgeçerse biliniz ki MHP misyonunu kaybetmiş sıradan bir parti haline gelmiş uğraşmaya gerek yoktur. Benim inancıma göre MHP dualı bir partidir. Bazen Allah MHP'yi korur. İYİ Parti diye bir partiyi kurar sepetin içine doldurur 'haydi güle güle' der. 

 

Kabine de yer almak ister misiniz?

Bizim hazine yardımı konusunda bir şeyimiz yok. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiği anda MHP kimin Cumhurbaşkanı olmasıyla alakalı önceki sözlerinin arkasında durararak Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğunda kuracağı hükümetin içerisinde 'Biz size destek verdik şu kadar koltuk isteriz' gibi bir ahlak dışığın partisi olamaz. Nasıl kuracağı kendisnin bileceği iştir. Destek verdik diye hala koalisyon devam edermiş gibi sağdan soldan sapmaları kabul etmez. Cumhurbaşkanına da bunu tavsiye ederim. MHP'nin hiç bir şart altında hükümetin oluşması sırasında bir talebi olamaz, olanlara da çok sert cevap verir.

Erken seçim iddialarıyla ilgili ne diyorsunuz?

Erken seçim doğru değil. Türkiye'nin normal sürece geçinceye kadar onu gölgeleyecek bir yola sapmak mümkün değildir. Tekar 'Parlamenter sisteme dönerim' diyor. Nasıl döneceksin? 400 milletvekiliyle. Sisteme dönene kadar 400 milletvekiliyle Cumhurbaşkanı sen ol sistemi neden zedeliyorsun?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aday olabileceği konuşuluyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sayın Abdullah Gül bey AK Parti'de özel ve önemli bir yeri olan şahsiyettir. Kademe kademe yükselmiştir. Türkiye'nin bugünkü konjonktüründe Cumhurbaşkanlığı hükümet sürecine geçiş sürecinin sağlıklı olmasına herhangi bir yanlışı yaşamaması lazım. 'Adayım' demesi izah edilecek bir durum değildir. Sağın solun dolduruşuna gelmesin.

Türkiye'de normalleşmenin sağlanması için anahtar uygulamalar ne olmalıdır? OHAL devam ediyor, tutuklu gazeteciler var. Ayrıca sizin baraj öneriniz nedir?

Her türlü tartışmadan sıyrılmak için yüzde 12 olsun. Başka türlü ne söylesem MHP'yi yerden yere vuracaksınız.  Türkiye'nin normalleşmesini istiyoruz. Siyasi üslubu çirkinleştirecek laflardan kaçınmakta yarar var. Terör ve FETÖ ile mücadelede kararlılığımız ortaya koymakta yarar var. Bu kaos Türkiye'yi bir kargaşaya yöneltirse bundan kimse yararlanamaz. FETÖ'nün bütün unsurlarıyla kökünden kazanması lazım.

"DEVRİMCİLER HAK ETTİKLERİNİ ALMALI"

Bir anayasa değişikliğinde 12 Eylül konseyinden hesap sormak noktasında bir adım atıldı ve değişikliğe gidildi. 4 Nisan'da Adalet Sarayında dava başlatıldı. 4 Nisan rahmetli Alparslan Türkeş beyin anma töreninin yapıldığı gündür. 4 Nisan'da en az on binler Beştepe'de toplanmıştır. Ama aynı gün Sıhhiye'de 12 Eylül'ün davası gösülmektedir. Gecenin saat 3'ü. Beştepe'den Sıhhiye'ye gidecek hangi yol varsa o yolun tutulmasını söyledim. Bütün güzergahlar ülkücü gençlik tarafından talimatımla kontrol altına alınmıştır. Devrimci unsurla 200'ü aşkın geldiler. İleri geri konuşamlar oldu. 'Paşalar burada maşalar nerede' Maşalar dedikleri MHP. Büyük hukukçular MHP'ye müracaat ediyorlar 12 Eylül'ü hazırlayan unsurlardan da hesap sorulsun diye. Sol anafaktörden kurtulmalı devrimciler bana göre hak ettiklerini almaldır.

Türkiye'de hala sokakların karışma riski var mı?

Ülkücülerin kesinlikle sokakta olmamaları gerekir. Bu kesin bir talimattır. Bir de MHP'nin amblemini kullandıkları görüntüler oluşuyor sokakta. Bunun burnu dik olursa bozkurt, şöyle olursa heavy metalci olur. Türkiye'yi karıştırmak isteyen hiç bir gayri milli unsur uyumaz. Türkiye 24 saat uyanık kalmak mecburiyetindedir. Ülkücü kadro bu işin içinde olmayacaktır.

AK Parti-MHP ittifak yaparsa, CHP-HDP-İYİ Parti'de yapar mı?

Zaten beraberler bir ittifak yapsınlar. CHP, İP, HDP onlarla yapsın. Yüzde 49'a sahip çıkıyorsun da bunu yasal hale dönüştürmekten neden kaçıyorsun? Bu ittifaklaşma cepheleşmeyi de önler. Kutuplaşmayı da önler. Yasal zemine çekmekte yarar var. Bizim için söylemiyorum. Bu kadar 5 benzemez bir araya geliyorsa bunları kağıda bağlamak lazım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP, lideri, Devlet, Bahçeli'den, açıklama,
Yorumlar
Diğer Haberler
43 Avrupa ülkesi arasında cezaevinde en fazla tutuklu ve hükümlü Türkiye
43 Avrupa ülkesi arasında cezaevinde en fazla tutuklu ve hükümlü Türkiye'de
Paris Belediyesi
Paris Belediyesi 'şişme kadın genelevi' için karar verecek
SEVİNÇTEN HAVAYA UÇURAN HABER! HERKESE ZAM!
SEVİNÇTEN HAVAYA UÇURAN HABER! HERKESE ZAM!
İl olacak 25 ilçe belli oldu! Birisi tam sürpriz…
İl olacak 25 ilçe belli oldu! Birisi tam sürpriz…
Yatmadan önce her akşam altın süt için, bakın neler oluyor!
Yatmadan önce her akşam altın süt için, bakın neler oluyor!
AK Partili Ünal
AK Partili Ünal'dan erken seçim açıklaması
Şehit ailesine icra takibi başlatan belediye özür diledi!
Şehit ailesine icra takibi başlatan belediye özür diledi!
Çıplak fotoğraf skandalından sonra barıştılar
Çıplak fotoğraf skandalından sonra barıştılar
Kedicikler birbirine düştü
Kedicikler birbirine düştü
Mehmet Aydın
Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Çiftlik Bank mağdurlarına müjde
Yerel seçimlerde de ittifak olacak mı? Erdoğan açıkladı!
Yerel seçimlerde de ittifak olacak mı? Erdoğan açıkladı!
Afrin
Afrin'den kaçan YPG'li teröristler oraya gitmiş!
Duran Kalkan Afrin
Duran Kalkan Afrin'in acısını unutamadı! Şemdinli'yi alacağız
Beylikdüzü
Beylikdüzü'nde ekip otosunda tecavüz dehşeti! Yazıklar olsun
Otomobili, içindeki çocukla birlikte kaçırıp nehre attılar!
Otomobili, içindeki çocukla birlikte kaçırıp nehre attılar!
TUĞBA ÖZAY’DAN OLAY YARATACAK PAYLAŞIM! SOSYAL MEDYAYI SALLADI!
TUĞBA ÖZAY’DAN OLAY YARATACAK PAYLAŞIM! SOSYAL MEDYAYI SALLADI!
Ceylan Özgül kimdir aslen nereli Adnan Hoca
Ceylan Özgül kimdir aslen nereli Adnan Hoca'dan nasıl kaçtı?
E devletten deprem sorgulama nasıl yapılır şimdiden kilitlendi
E devletten deprem sorgulama nasıl yapılır şimdiden kilitlendi
Erdoğan
Erdoğan'dan 2019 seçimleri uyarısı: Allah göstermesin...
Sosyetik davette tuvalette sevişme skandalı!
Sosyetik davette tuvalette sevişme skandalı!
Yeni bir Dot-com krizi mi geliyor? Bitcoin aynı çöküş seviyelerinde
Yeni bir Dot-com krizi mi geliyor? Bitcoin aynı çöküş seviyelerinde
Depoları doldurun! Büyük zam geliyor
Depoları doldurun! Büyük zam geliyor
'Çiftlik Bank’a kayyum olarak beni atayın'
Çiftlik Bank tosununun eşi Sıla Aydın
Çiftlik Bank tosununun eşi Sıla Aydın'dan bomba itiraflar
Polis aracında genç kadına tecavüz skandalı
Polis aracında genç kadına tecavüz skandalı
SGK
SGK'dan erken emeklilik müjdesi
1 Liralık kuponla 460 bin Lira kazandı
1 Liralık kuponla 460 bin Lira kazandı
Kedicik Ceylan Özgül, Adnan Oktar
Kedicik Ceylan Özgül, Adnan Oktar'ın yanından kaçtı! Olay açıklama
Sisi
Sisi'den flaş açıklama: Çiftlik Bank tosunu Mehmet Aydın Uruguay'da değil
Afrin şehidinin vasiyeti ortaya çıktı: Tatil planlarını ertelemeyin
Afrin şehidinin vasiyeti ortaya çıktı: Tatil planlarını ertelemeyin
Baba Vanga
Baba Vanga'nın 2018 için olay Putin kehaneti
Facebook bir gecede 30 Milyar Dolar zarar etti
Facebook bir gecede 30 Milyar Dolar zarar etti
Vahşet! Öldürüp yarı çıplak halde yol kenarına attılar
Vahşet! Öldürüp yarı çıplak halde yol kenarına attılar
HERKESİ ŞOKE EDEN İTİRAF! KEDİCİK FENA PATLADI! ADNAN OKTAR YANDI
HERKESİ ŞOKE EDEN İTİRAF! KEDİCİK FENA PATLADI! ADNAN OKTAR YANDI
Liseli kıza cinsel taciz iddiasıyla dövülen şüpheli serbest
Liseli kıza cinsel taciz iddiasıyla dövülen şüpheli serbest
Haber Yazılımı escort bayan şirinevler escort escort şirinevler kocaeli escort escort kocaeli şirinevler escort