Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 11:23
 
Sarıbay ilk kez kazandı! Çizik üstüne çizik yediler
CHP’de olaylı il kongresi sonrası Cengiz Sarıbay ilk kez iki adaylı bir kongreden galip çıkarken muhaliflerin umudu Bekir Yurdagül hüsrana uğradı
- Haberi
Sarıbay ilk kez kazandı!  Çizik üstüne çizik yediler

Dün Sabancı’da gerçekleştirilen kongre sonrası CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay seçimi kazanarak ilk kez iki adaylı bir kongreden galip çıkmış oldu. Parti içi muhaliflerin desteklediği Bekir Yurdagül ise hüsrana uğrarken, Cengiz Sarıbay’ın listesi çizik içinde kaldı. Blok liste çarşaf liste tartışması kavgaya dönüştü, Blok liste hem oylamayı hem de seçimi kazandı. Daha önce 3 defa bu göreve atanan Sarıbay bir kez tek adaylı kongreyi kazanmış  2010 yılında ise Ferhan Şensoy’a kaybetmişti. CHP’nin ‘Kara Kutusu’ Sarıbay hem il başkanlığını kazanırken milletvekilliği seçimleri için de eline önemli bir koz geçirdi. 386 oyla seçimi kazanan Sarıbay ayrıca seçimde  eski yöneticileri Hüseyin Acurman, Naim Keskin, Metin Düzgün, Gökhan Ercan, Selim Yıldız, Bilgi Dehmen, Nilay Merttürk, Harun Özgür Yıldızlı, Hasan Akar ve Sabriye Şahin’i listeye tekrar alarak onlar olan güvenini gösterdi.

YUMRUKLAR KONUŞTU

CHP İl Kongresi hjaftalardır beklendiği üzere gergin başladı ve öyle de devam etti. Divan Başkanı Engin Özkoç’un yaptığı blok-çarşaf oylaması sonrası Blok seçim yapılacak kararı salonu karıştırdı. Yurdagül ve yanındakiler Divan başkanının üzerine yürürken, divan başkanlığı salonu boşalttı. Delegelere tek tek sorularak yapılan seçim sonrası Blok liste kazandı. CHP milletvekilleri Blok liste lehine oy verirken, Hikmet Erenkaya, Fahri Örengül, Ali Akdemir gibi isimler çarşaf listeden yana oy kullandı.

OYLAMA ÇOK GEÇ BAŞLADI

En geç saat 15:00’da listeleri divana teslim etmesi gereken adaylar 16:30’da ancak listeleri ulaştırabildiler. Saat 18:30’a kadar süren oylama da ise CHP’li delegeler adeta birbirini ezerek oy kullanmaya çalıştılar. Ek sandıkların kurulduğu seçim ise oyların tekrar tekrar sayılması sonrası 20:15’te ancak tamamlandı. Delegeler ve sandık görevlileri arasında özellikle çiziklerin sayıldığı dakikalarda ortam gerildi.

KONGRE SONRASI BİRLİK

Blok liste –Çarşaf liste kavgasının ardından yapılan oylama ise seçimin sonucunu az çok ortaya koyduğundan taraflar arasında gerilim düştü. Bu süreçte özellikle Keramettin Gençtürk ve Divan başkanı arasında sürekli bir tartışma yaşandı. CHP’li bazı gençlerin müdahil olduğu kavgalar ayrılırken oylama sonrası tansiyon düştü.  Kongre sonrası Sarıbay ve Yurdagül yeniden birlik mesajı verirken kongrede son ana kadar birbirine eleştiren iki taraf arasında birlik olması zor gözüküyor.

HERKES ÇİZİK YEDİ

Cengiz Sarıbay’ın listesinin kazanmasının ardından en çok merak edilen kimin kaç çizik yediğiydi. Kendi kongresinde bile listesi çizik içinde kalan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya Kurultay delegesi olarak yer aldığı Sarıbay’ın listesinde tam 50 çizik yiyerek hüsrana uğradı. Üyeler özellikleKüçükkaya’nın yerine Kerem Aydemir ismini yazarak açıkça mesaj verdiler.  Kongre sonrası Kurultay delegelerinden Alpaslan Seymen 12 çizik yerken, Musa Yılmaz 13, Turam Dumlu 10 Birol Sağlam 10 ve Selman Yıldırım 5 çizik yedi. Sarıbay’ın İl yöneticilerinden ise Gökhan Ercan 9 çizik, Naim Keskin 2 çizik, İsmail Sancak ise 3 çizik yedi.  Delegeler Sarıbay’ın yönetici listesine güven gösterirken Kurultay delegelerine mesaj verdiler.

ALKIŞLAR CHP’NİN GENÇLERİNE

CHP’de çağrıldıkları her görevi yerine getiren, işten kaçmayan bir kesim varsa bunlar gençlerdir. İzmit İlçe Gençlik kolları eski başkanı Devrim Bal ve yeni başkan Mehdi Kaan, İl Gençlik Başkanı Murat Erinç ve arkdaşları hem seçim süreçlerinde hem de partinin kongre süreçlerinde her işe koştular. Seçimden bir gece önce sabaha kadar Sabancı’nın giydirilmesi ve bayraklanması ile uğraşan gençler seçim sonrası hiç uyumdan tekrar bayrakları söküp pankartları indirerek temizliği sağladılar. Partinin bu gençlere gereken değeri vermesi gerekiyor. Kongre sonrası CHP’nin oraya katılan tüm üyeleri salonu ter ederken o gençler her yeri kendileri temizleyip topladılar.

KONGRE BİTTİ YURDAGÜL ÇARK ETTİ

Kongre öncesi İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı çok sert sözlerle eleştiren Bekir Yurdagül ise kongre sonrası ılımlı bir tablo izledi.  Sarıbay kongre sonrası konuşması sırasında Yurdagül’ü kürsüye çağırırken iki taraf şu yorumları yaptılar: Cengiz Sarıbay,” Bekir beye bu güzel yarış için teşekkür ediyorum.  Burada kazanan demokrasi oldu. Gelecek dönemde hep birlikte çalışarak daha iyi bir Türkiye yaratacağız. Kazanan demokrasi oldu” ded. Bekir Yurdagül ise, “Bu bir yarıştı ve Cengiz Bey kazandı. Kendisini tebrik ediyorum. Bu süreçte kırdığımız üzdüğümüz biri varsa affolsun.  Cengiz Beye görevinde başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Oğuzhan AKTAŞ

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı