Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 13:38
 
Suadiye’nin suyu hani temizdi?
Kartepe Suadiye’de şebeke suyunun ishale neden olduğu iddiaları ortalığı karıştırmış, İSU bölgede yaptığı incelemede suyun her damlasına kefil olduğunu söylemişti. Suadiyeli vatandaşlar ise sorunların hala düzeltilmemesinden şikayetçi
- Haberi
Suadiye’nin suyu hani temizdi?

Kartepe Suadiye’de şebeke suyunun vatandaşları ishal yaptığı iddiaları ortalığı karıştırmış, iddiaların ardından İSU yetkilileri ve Kocaeli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faruk Demirhan, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Yılmaz bölgede yaptıkları incelemede suyun temiz olduğunu ve herhangi olağan dışı bir sorunla karşılaşmadıklarını söylemişlerdi. Gazetemize açıklamalarda bulunan Suadiye Muhtarı Vehbi Gündüz ise şebeke suyuna kanalizasyon suyunun karışmaya devam ettiğini ve İSU’nun sadece kestanelik bölgesinde ki depoyu temizleyerek gittiğini belirtti. Asıl sorunun Armutdüzü mevkiindeki hatta olduğunu söyleyen Gündüz buradaki hattın açıkta olduğunu ve buralardan hatta kanalizasyon suyunun karıştığını söyledi. 


SAĞLIK DENETÇİLERİ GELMEDİ
Vehbi Gündüz, Greenpark adlı otelin atık sularının da şebeke suyuna karıştığını belirterek, Halk Sağlığı ekipleri ve İSU’nun incelemesinin yeterli olmadığını şebeke suyu hattının yenilenerek daha büyük önlemlerin alınmasını istedi. Altyapı eksiklerinin giderilmesini isteyen Gündüz bu sorunun daha büyük sağlık problemlerine neden olabileceğini, bölge halkının mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Gündüz ayıca Sağlık Denetçilerinin bölgede inceleme yapması için dilekçe verdiklerini fakat hala bir geri dönüş olmadığını belirtti. Gündüz, bölgede daha önce inceleme yapan Halk Sağlığı Denetçilerinin de yeteri kadar inceleme yapmadığını ve özellikle incelenmesi gereken yerin Armutdüzü mevkii olduğunu söyledi.


İSU SUYA KEFİL OLMUŞTU 
İSU Genel Müdürü Ali Sağlık ise sorunun kamuoyuna yansımasının ardından bölgede incelemelerde bulunduklarını, suda herhangi bir sorun olmadığını belirterek sudan kaynaklı bölge halkını hasta eden bir veriye ulaşamadıklarını söyleyerek suyumuza kefiliz demişti. Sağlık ayrıca bölgede bulunan altyapı eksikliklerinin giderileceğini belirtmişti. Sağlık’ın açıklama yaptığı günden sonra ise bölgede hala aynı sorunlar devam ediyor. Vehbi Gündüz ile bölgede yaptığımız incelemede şebeke hattının hl açıkta olduğu ve borularda tahribat olduğu açıkça görülüyor. Lağım suları hala şebeke suyunun geçtiği bölgeye akmaya devam ediyor.

 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: Suadiye’nin, suyu, hani, temizdi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı