Haber
24 Eylül 2017 - Pazar 14:00
 
Üniversitelerimiz göğsümüzü kabarttı
Türkiye’de 190’a yakın üniversite arasında en iyi 50 üniversite belirlendi. Kocaeli Üniversitesi bu listede kendisine 34. sırada yer bulurken, Gebze Teknik Üniversitesi ise 7. sırada yer alarak göğsümüzü kabarttı
KOCAELİ Haberi
Üniversitelerimiz göğsümüzü kabarttı

GENEL KALİTE DÜŞÜK

Ülkemizdeki üniversite sayısı hızla artıyor. Türkiye’de devlet ve vakıf üniversitelerinin sayısı 190’ı buldu. Üniversite sayısındaki bu hızlı artışa rağmen eğitim kalitesindeki yükselme ise bunun tam tersi yönde. Bu yıl dünya üniversiteleri sıralamasında ülkemizdeki üniversitelerin hiçbiri ilk 500’e girme başarısını gösteremedi. Bu tabloya rağmen, eğitimde iyileştirmeye gidilmeden üniversite sayımız artmaya devam ediyor.

İKİ ÜNİVERSİTEMİZ İLK 50’DE

Uluslararası camiada tablo böyleyken ülkemizdeki üniversiteler arasındaki yarış farklı kulvarda devam ediyor. Önceki günlerde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı", Türkiye'nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıkladı. Bu listeye göre ilk 50’de ilimizde bulunan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Gebze Teknik Üniversitesi de (GTÜ) yer aldı.

PARLAYAN YILDIZ GTÜ

Toplam 84 bin 75 öğrencisi bulunan Kocaeli Üniversitesi, 190 üniversite arasında 34. sırada yer aldı. Yıldızı her geçen gün daha da parlayan Gebze Teknik Üniversitesi ise 7. sırada kendine yer bularak göğsümüzü kabarttı. Sıralamada; makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, doktora mezun sayısı, doktora öğrenci oranı gibi birden fazla kriterler dikkate alındı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı