Haber Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 09:28
 
Vali Aksoy’dan işadamlarına çağrı “836 dersliğe ihtiyaç var”
Kocaeli Sanayi Odası(KSO) ekim ayı meclis toplantısını Vali Hüseyin Aksoy’un katılımları ile gerçekleştirdi
- Haberi
Vali Aksoy’dan işadamlarına çağrı  “836 dersliğe ihtiyaç var”

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde gerçekleştirilen KSO ekim ayı meclis toplantısına, Vali Hüseyin Aksoy’un, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Gördün,  MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan ve çok sayıda meclis üyesi katılım gösterdi. Program kapsamında konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “2019 sonrası tekli öğretime geçme kararı alındı. Kocaeli genelinde 836 dersliğe ihtiyaç var. Okul yaptırmak isteyen iş adamlarımıza bu çağrımızı yapmak istiyoruz. Böyle bir kampanyamız var. İş adamlarımıza bunu hatırlatmak istiyorum” dedi.

“İHRACAT ARTIYOR ANCAK YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL”

KSO’nun 7’nci dönem 54. Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Eylül ayı; İhracat 11,8 milyar dolar, ithalat  19,9 milyar dolar. 12 aylık ihracatımız 153,5 milyar dolara yükseldi. Yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. İhracatımız artıyor, ancak yeterli seviyede değil. İthalat artış hızının gerisinde kalıyor. Dolayısıyla dış ticaret açığı yüzde 85 artış ile 8,1 milyar dolara, dikkat çekici boyuta ulaştı .Almanya, İngiltere, ABD, Irak, İtalya en büyük ihracat pazarlarımız olmaya devam ediyor. Irak’taki son gelişmeler ihracatımızda ivme kaybettirebilir” diye konuştu.

“KOCAELİ’NİN PERFORMANSI DŞÜK GÖRÜNÜYOR”

Her ay rakamsal veriler vererek açıklamalarda bulunduklarını belirten Zeytinoğlu, “Eylül İhracatı 1,5 milyar dolar, ithalatı 4,2 milyar dolar. TİM’in açıkladığı rakamlarla, bizim açıkladığımız rakamlar örtüşmüyor. TİM firmanın merkezi neredeyse ihracat tutarını o ile kaydediyor. Dolayısıyla Kocaeli’nin performansı düşük görünüyor. Üretimde ithalata bağımlılığımız ve dövizin seyri maliyetleri yükseltiyor. Enflasyondaki yükselişin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini bekliyoruz. Dolayısıyla enflasyonla mücadele Merkez Bankası’nı zorlayacak” dedi.

“TURİZM GELİRLERİNİN BÜYÜK KATKISI VAR”

Açıklamalarına devam eden Zeytinoğlu, “Mevcut güvenlik sorunları ve FETÖ ile mücadele kapsamında yapılan harcamaları makul karşılıyoruz. Ancak borçlanmanın artması, faizlerin yükselmesine neden olduğundan, yatırım yapma kabiliyetimizi azaltıyor. Diğer taraftan Moody’s de; kamu borçlanmasının artmasını, kredi notu açısından olumsuz olacağını belirtti. Bizim tahminimiz yüzde 6,5 - 7 aralığında. Cari açık (ağustos-yıllık) 36,97 milyar dolara geriledi. Bu gerilemede, turizm gelirlerinin büyük katkısı var. Hizmetler geliri geçen yılın aynı ayına göre 637 milyon dolar arttı” şeklinde konuştu.

               

“İLİMİZE HAS ÇÖZÜMLER OLUŞTURUYORUZ”

“İlimizdeki Ar-Ge Merkezi sayısı Ağustos sonu itibariyle 71 oldu” diyen Zeytinoğlu, “İstanbul’dan sonra ikinci sıradayız. İlimizin alt yapı ihtiyaçlarını her fırsatta dile getiriyorum. Bunların yanı sıra ilimize has çözümler de oluşturuyoruz. Ulaştırma Bakanımıza Değirmendere (Yüzbaşılar) – Körfez arasında arabalı vapur seferleri talebimiz olmuştu. Bakanımız başta olumsuz baktı. Sadece P plakalı servis araçları için arabalı vapur seferlerinin, şehir içi trafiği çok rahatlatacağını belirttik. Kendisi bunu olumlu değerlendirdi” dedi.

 

“İŞSİZLİK SORUNU VAR”

Zeytinoğlu, “Bunun için sizinle birlikte Cumhurbaşkanımızı İlimizde ağırlama yönünde girişimlerde bulunmayı arzu ediyoruz. Oda olarak burada garanti verme konusunda gücümüz yettiği kadar destek olmak istiyoruz. Ülkemizde işsizlik sorunu var, ama birçok işletmemiz de işçi bulamamaktan yakınıyor. Özellikle nitelikli ara eleman bulmak büyük sorun olarak karşımızda duruyor. İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı da gün geçtikçe artıyor. İşsizlik sorunu ile mücadele Avrupa’da gelişmiş ülkelerin de sorunu. Ancak bu sorunun üstesinden gelen ülkeler var. Hala yol kat edemeyenler de var. Ülkemizde yaşanan çelişkili durumu anlayabilmek için KOÜ’nün desteği ile bilimsel bir saha araştırması yaptık. Raporumuz tamamlandı”  şeklinde konuştu.

 

KRONİK İŞSİZLİK

Saha araştırmaları hakkında da konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Araştırmamızı; İŞKUR’a kayıtlı işsizler, İŞKUR’a kayıtlı olmayan imalata yönelik meslek lisesi mezunları, İŞKUR’a kayıtlı olmayan MYO mezunları, İŞKUR’a kayıtlı olmayan kız meslek lisesi mezunları, halen çeşitli işletmelerde çalışan ancak iş arayışında olanlar, çeşitli işletmelerin insan kaynakları yöneticileri olmak üzere toplam 481 kişi üzerinde yaptık. Birinci grup olan, İŞKUR’a kayıtlı işsizler; kronik işsizlik eğilimi olan, ücreti ön planda tutan, rahatlık isteği ön planda olan, işsiz kalmayı çok fazla dert etmeyen, olumsuz tutum sergileyen bir profil. Ancak, İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasındaki meslek lisesi mezunlarının diğerlerine göre daha olumlu tutum sergilediklerini gördük. Kronik işsiz olan bu grubun hem beklentileri çok yüksek, hem de memnuniyetsiz” dedi.

 

“ÖZENDİRECEK MEKANİZMALAR GELİŞTİRMEK GEREKİYOR”

Zeytinoğlu, “Acil önlem alınmazsa, yıllar içerisinde yığılarak büyüyen bir sorunlar yumağıyla karşı karşıya kalacağız. Bu bireyler çok iyi analiz edilmelidir. Kendilerini geliştirmeleri için sunulan kurslara rağmen işe yerleşememeleri, bu grup ile ilgili çok ciddi sorunlar olduğunu gösteriyor. Gerçekten iş arayanlarla eşit koşullarda tutulmaları, zaman ve imkanların efektif kullanımını da engeller duruma getirmiştir. Diğer taraftan, işletmelerin İŞKUR’dan gelen adaylara yönelik olumsuz ön yargı geliştirmelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla bu işsiz grubunun işe girişlerini özendirecek bir takım mekanizmalar geliştirmek gerekiyor” diye konuştu.

 

“SANAYİCİLER OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ”

İşsizlik ile ilgili sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “İkinci ve üçüncü grup; İŞKUR’a kayıtlı olmayan imalata yönelik meslek lisesi ve Meslek Yüksek Okul mezunları İŞKUR’a kayıtlı olanların profilleri karşılaştırıldığında işe yönelik davranışları çok daha olumlu.  Bu grubun; İşe bağlılık ve sadakat eğilimleri yüksek. Bu bakımdan işgören adaylarının tutumlarının, işletme içindeki diğer çalışanlar tarafından etkilenerek, olumsuz yönde değişmemesi için, işletme yöneticilerinin hassasiyetle davranış göstermeleri gerekiyor. Sanayiciler olarak biz de üzerimize düşeni yapmalı ve Meslek Lisesi ve Meslek Yüksek Okul mezunlarına ücret verirken pozitif ayrım yapmalıyız” dedi.

 

“KIZLARIN İSTİHDAM EDİLMEDİĞİNİ GÖRDÜK”

Zeytinoğlu, “Araştırmada, kız meslek lisesi mezunlarını (yiyecek, dikiş-nakış, kuaförlük vb.) ayrı bir grup olarak ele aldık. Kız meslek lisesinden bir meslek sahibi olarak mezun olan kızların çok büyük bir kısmının istihdam edilemediğini gördük. Bu grubun çoğunluğu evli olduğu için, özel hayatlarına zaman ayırabilecekleri, esnek mesai saatleri içerisinde çalışabilecekleri kurumsal iş ortamı isteyen, finansal imkan verilmesi durumunda kendilerine ait işletme kurmayı arzu eden, ücret faktörünü çok fazla önemsemeyen, mesleğini icra etmeyi arzulayan, istekleri çok net olan bir profil. Elverişli bir ortam sağlanırsa bu kızlarımızı işgücüne katabiliriz. Oda olarak 8-9 kızımızı bir araya getirip onları girişimci yapacak bir proje geliştirme arzumuz var” şeklinde konuştu.

 

“AMACIMIZ ENGELLİLERİN ÜRETİM SÜRECİNE KATILMAK”

“Kısaca Bizimköy projemizden de bahsetmek istiyorum” diyen Zeytinoğlu, “Projemiz Avrupa Birliği’nin desteği ve sanayi kuruluşlarımız, İŞKUR ve Odamızın maddi katkılarıyla 2006 yılında hayata geçti. Amacımız bu merkez ile engellilerin üretim sürecine katılmalarını sağlamaktır. Merkezimizde; konfeksiyon, mantar üretimi, seracılık, açık arazi sebze ve meyve yetiştiriciliği kollarında olmak üzere; 105’i engelli toplam 113 personel çalışıyor. BİZİMKÖY aynı zamanda bir okul. Merkezimizden 2010 yılından bugüne başka bir iş yerinde çalışmak üzere 66 kişi ayrıldı. Ayrıca 2 kişi üniversite eğitimi görmek için ayrıldı. 6 kişi de emekli oldu” dedi.

 

“MESLEK EDİNDİRDİK”

Zeyrinoğlu, “Konfeksiyon (ütü-paket, yıkama, kurutma, nakış ve baskı) bölümümüzde ise Metraco A.Ş. firması ile ortak üretim yapılıyor ve üretiminin tamamı ihraç ediliyor. 130 kişi çalışıyor. Geçtiğimiz yıl daha fazla istihdam sağlamak amacıyla yeni bina yatırımı için inşaat çalışmalarına başladık. Bu inşaatı üyelerimizden aldığımız destek (1,3 milyon TL) ile, imece usulü ile yaptık. Üretim sahasını iki katına (3000 m2 ilave kapalı alan) çıkardık. İlave ettiğimiz alanlarda engelli istihdamına yönelik farklı üretim alanları yaratma düşüncesindeyiz. Şimdilik bir trafo fabrikasına parça üretimini yapıyoruz. Ayrıca bu alanda sanata dönük farklı iş kollarında da çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Şimdilik bu küçük girişimimizle 5 engelli vatandaşımıza meslek edindirdik. Bu ilave alan bize 20 engelli personeli daha istihdam etme imkanı sağlayacak . Destek veren;Yücel Bor, Nuh Panel , Toreks , Belgin Madeni yağ, Nuh Çimento, Dow Türkiye, Türk Ytong, Ege Profil, Polisan, Dyo , Tezcan , Arcelormittal , Sar Cam , Nuh Beton, Kartal Bombe, Sami Soybaş’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

VALİDEN DESTEK İSTEDİ

Vali Hüseyin Aksoy’dan Bizimköy Engelliler Merkezi Vakfınına kamu yararı statüsü kazandırmak için destek istediklerini ifade eden KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu sözlerini, “En son; 2015 yılı Haziran ayında, Bizimköy projesi, Dünya Odalar Federasyonu’nun düzenlediği Odalar yarışmasında 39 ülkenin 79 projesi ile yarışarak “En İyi İstihdam Yaratma/ İş Geliştirme” kategorisinde dünya şampiyonu oldu. Ancak 10 senedir uğraşmamıza rağmen, Vakfımıza kamu yararı statüsünü kazandıramadık. Bu kapsamda sayın valimizin desteklerini bekliyoruz” dedi.

 

“SİZLERİN YANINDA OLACAĞIZ”

Zeytinoğlu’nun ardından kürsüye gelerek konuşmasını gerçekleştiren Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli sanayinin başkenti. Burada vali olarak görev yapmaktan onur duyuyorum.  Özellikle sanayi de ve diğer sektörlerde kentin gelişmesi için yürütülecek çalışmalarda her zaman sizlerin yanınızda olacağız. Türkiye’deki imalat sanayinin en önemli kısmı Kocaeli’de gerçekleştiriliyor. İzmit Körfezi Türkiye’nin en büyük limanlarından birisi. Birçok alanda Kocaeli Türkiye’nin ilkleri arasında yer alıyor. ARGE ve yenilikçi çalışmalar konusunda da Kocaeli Türkiye’ye örnek kent. Böyle bir ilde iki güzel üniversite de var. Onların da kentin gelişmesi adına yürüttüğü önemli çalışmalar var” şeklinde konuştu.

 

“KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA BAŞLATTI”

Sözlerini sürdüren Vali Aksoy, “Bizin en önemli sorunlarımızdan birisi iş dünyamızın ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman konusudur. Bu talebin değerlendirilmesi ve iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapılıyor. Kocaeli üniversitesi bu konuda  bir çalışma başlattı. İş dünyasıyla okullarımızı bir araya getirerek ihtiyaç duyulan insanlarımızın yetiştirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu sorunu ortadan kaldırmak için gayret içerisinde olacağız” diye konuştu.

 

“TURİZM PASTASINDAN KOCAELİ DAHA FAZLA PAY ALMALI”  

Ulaşım sorununu da süreç içerisinde ortak bir çalışmayla çözmek istediklerini ifade eden Vali Hüseyin Aksoy, “Sanayinin bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Kocaeli denince akla sanayi geliyor ama sanayinin ötesinde turizm anlamında da farklı potansiyeli var. Kış sporları var, mavi bayraklı plajları var. Turizm pastasından da Kocaeli daha fazla pay almalı. Özellikle turizmde ne kadar çok değeriniz olursa olsun onu çok tanıtamıyorsanız pek de anlam ifade etmiyor. Kocaeli’yi turizm konusunda önümüzdeki dönemde daha iyiye taşıma noktasında çalışacağız” dedi.

 

“PROJEYİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

Vali Aksoy konuşmasında,  “Bizimköy Engelli Üretim Merkezi örnek bir proje. Engellilerin günlük yaşam içerisinde yer almalarına fırsat verecek güzel bir çalışma.  Bunun geliştirilmesi gerçekten büyük önem taşımaktadır. Devletin sosyal devlet olma vasfı engellilere verilen haklarla gerçek anlamını bulmaya başladı. Çok güzel bir model gerçekleştirildi. Engellilerin üretime katkı sunmaları arzu edilen bir durum. Buradaki durumda güzel bir sonuç . Bu projeyi takdirle karşılıyoruz. Engelliler toplumun ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.  

 

836 DERSLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

“Kocaeli sosyal projelerde de öne çıkan bir kent” diyen Vali Aksoy sözlerini, “ Özellikle eğitimle ilgili birçok hayırseverimiz Milli eğitime katkıda bulundu. Bu hayırseverlere çok teşekkür ediyorum. 2019 sonrası tekli öğretime geçme kararı alındı. Kocaeli genelinde 836 dersliğe ihtiyaç var. Okul yaptırmak isteyen iş adamlarımıza bu çağrımızı yapmak istiyoruz. Böyle bir kampanyamız var. İş adamlarımıza bunu hatırlatmak istiyorum. Kocaeli’de güzel bir uyum var. Birçok kurum ve kuruluşlar arasında güzel bir ahenk var. Bu uyumun varlığı oluşabilecek sorunların ortaya çıkmasını önlüyor. Daha önce görev yapmadığım bir durumu Kocaeli’de gördüm. İl başkanları ayda bir kez bir araya geliyorlar. Kocaeli Türkiye’nin adeta küçük bir modeli” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: Vali, Aksoy’dan, işadamlarına, çağrı, , “836, dersliğe, ihtiyaç, var”,
Yorumlar
Diğer Haberler
Meteoroloji saat verip tatilcileri uyardı! Tüm yurda yayılacak!
Meteoroloji saat verip tatilcileri uyardı! Tüm yurda yayılacak!
Sahte polis ve askerler, gerçek asker ve polisleri dolandırdı
Sahte polis ve askerler, gerçek asker ve polisleri dolandırdı
Arabuluculuk nedir? Kimler arabulucuya gitmek zorunda? Arabulucuk ücretleri ne kadar?
Arabuluculuk nedir? Kimler arabulucuya gitmek zorunda? Arabulucuk ücretleri ne kadar?
Diriliş Ertuğrul
Diriliş Ertuğrul'un yapımcısı açıkladı: Final...
CHP
CHP'de flaş gelişme! Aday gösterilmeyen 3 isim yeniden listede
Meğer af teklifi bu yüzdenmiş! Bahçeli
Meğer af teklifi bu yüzdenmiş! Bahçeli'nin af ısrarının arkasında yatan iki neden..
İzmitli AK Kadınlar engelleri ortadan kaldırıyor
İzmitli AK Kadınlar engelleri ortadan kaldırıyor
Saadet Derince
Saadet Derince'de hummalı çalışma
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Karamürsel için çok çalıştık ve başardık”
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Karamürsel için çok çalıştık ve başardık”
Mustafa Keser
Mustafa Keser'den Kılıçdaroğlu'na: Şehit evinde türkü söyleyeceğim, tepki almazsam yüzünüze tüküreceğim
Erdoğan
Erdoğan'dan son dakika 'AKM' açıklaması
Nevzat Doğan: “İkiyüzlüsünüz”
Nevzat Doğan: “İkiyüzlüsünüz”
Hanife
Hanife'ye kötü haber! Bakanlık devrede
Sedat Peker
Sedat Peker'den ÖSO'ya yeni hediye!
ABD
ABD'li askerler YPG'li teröristlerle buluştu! Menbiç'te şok görüntü
Spor Salonunda Skandal.. Yok artık bu kadarına da pes…
Spor Salonunda Skandal.. Yok artık bu kadarına da pes…
Korkunç! Cinsel organına iğne sokunca...
Korkunç! Cinsel organına iğne sokunca...
Aracın Sürücüsünü Görünce Gözyaşlarına Boğuldu
Aracın Sürücüsünü Görünce Gözyaşlarına Boğuldu
Erkan Burçgün
Erkan Burçgün'e sürpriz doğum günü
Süleyman Soylu
Süleyman Soylu'dan veda gibi sözler: Hakkınızı helal edin
ÖSO askerinin imha etmeye çalıştığı patlayıcı böyle infilak etti
ÖSO askerinin imha etmeye çalıştığı patlayıcı böyle infilak etti
AMATÖR RUH
AMATÖR RUH
Zeynep Alkan: Özür dilerim baba, lütfen beni evlatlıktan reddetme!
Zeynep Alkan: Özür dilerim baba, lütfen beni evlatlıktan reddetme!
Eski eşten
Eski eşten 'Sevgililer Günü' dehşeti
Afrin şehidine haciz gönderen avukat için suç duyurusu
Afrin şehidine haciz gönderen avukat için suç duyurusu
Hünkar Çayırı
Hünkar Çayırı'nın satışı durduruldu
U19’da gollü hafta
U19’da gollü hafta
Ayaz:
Ayaz: 'Ekibimiz hazır'
TES-İŞ’ten SEDAŞ’a tepki
TES-İŞ’ten SEDAŞ’a tepki
İnşaat demirlerinin altında kalan çocuk feci şekilde...
İnşaat demirlerinin altında kalan çocuk feci şekilde...
Zafer Çağlayan
Zafer Çağlayan'a 45-50 milyon euro arasında rüşvet ödedim
Suriye
Suriye'de asayiş artık kadın polislerden soruluyor!
Aref`e ne oldu?
Aref`e ne oldu?
Eski kocasına kızgın yağ döküp satırla saldırdı!
Eski kocasına kızgın yağ döküp satırla saldırdı!
Reza Zarrab her şeyi itiraf etti
Reza Zarrab her şeyi itiraf etti
Okulu bıraktı, milyoner oldu
Okulu bıraktı, milyoner oldu
Haber Yazılımı