Haber Detayı
15 Aralık 2017 - Cuma 16:11
 
Vatandaşın kira isyanı
Memleket meseleleri konuşulurken, çok sık kullanılan bir soru vardır, “Ne olacak bu memleketin hali?” diye. Biz de son günlerde ilimizde ciddi bir sorun haline gelen kiralık ev sıkıntısını gündeme getirdik ve “Ne olacak bu kiralıkların hali?” sorusuna yanıt aradık
- Haberi
Vatandaşın kira isyanı

“HAYVAN BAĞLASAN DURMAZ”
İzmit merkezde kiralık ev bulmakta o kadar sorun yumağı haline geldi ki, tabiri caizse "Hayvan bağlasan durmaz" olarak nitelendirilen evlere bile 500-600 TL kira isteniyor.  Bu evler, 30-40 yıllık evler. Biraz daha düzgün, yaşı daha genç kiralık ev tutmak istediğinizde ise 800 TL'den başlayan aylık kiraları gözden çıkarmanız gerekecek. 800 TL dip rakam, bulursanız şanslı olduğunuzu düşünün.

 


BAĞÇEŞME’DE 2 BİN 500 TL
İzmit merkezin haricinde ev tutmak isteyenlerin ilk adresi Bağçeşme’de kiralar aldı başını gidiyor. Özellikle Kent Konut'un yaptığı evler büyük talep görüyor. 2+1 evler 750-800 TL, 1+1 stüdyo daireler 600 TL civarında yeni kiracılarını bekliyor. Daha lüks konutlarsa, bin TL'den başlıyor. 2 bin 500 TL'ye kadar büyüklüklerine göre kiralanıyor.  Bu kiralara bir de aidatları da eklemeyi unutmayın. 

 


YAHYA KAPTAN'DA BİN TL
Yaklaşık 23 yaşında olan Yahya Kaptan Toplu Konutları’nda bakımsız daireler bile bin TL'den başlıyor. Bakımlı dairelerse, bin 200- bin 300 TL’den kiralanıyor. Yahya Kaptan Mahallesi’nin arkasında milyon TL'lik evlerdeyse 2 bin-3 bin TL aylık kiralar mevcut. Ne olursa olsun, bölge oldukça popüler ve her zaman kiralık evlere talep var. Sadece Yahya Kaptan’da oturayım diye burada kiraya çıkanlar var.  


NEREDE SOSYAL KONUT?
Yerel idarecilerimiz oldukça rahat, belki de durumdan haberleri bile yoktur. Sosyal konut yapacağız diye yıllar önce kurulan Kent Konut AŞ., Kocaelispor'u kurtarma derdine düşmüş, hala eldeki lüks konutları bitirmeye, yeni zenginler yaratmayı düşünüyor. Sosyal sorumluluk nerede? Kent Konut'un Tuana Evleri'nde 2+1 sosyal konut! Fiyatı 500 bin TL olmuş. Neden bu kadar gücü olan Kent Konut 150 bin TL'lik 2+1 sosyal konut üretmiyor? Üretilse, bu kiralar acaba bu rakamlara çıkar mı? 

 

Murat Hamzaoğlu

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı