Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 19:08
 
Yalçın Küçük: Dolar 4 lirayı geçmişse, yüzde 7 büyüme yalandır
Prof. Dr. Yalçın Küçük, üç aylık aradan sonra yeniden gündemi değerlendiren mülakatlarına başladı. Yalçın Küçük Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltirken, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun muhalefetini tebrik etti.
GÜNCEL Haberi
Yalçın Küçük: Dolar 4 lirayı geçmişse, yüzde 7 büyüme yalandır

Yalçın Küçük, odatv'den Sadık Albayrak’ın sorularını yanıtladı.

 

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye saldırısını, Yalçın Küçük, bu savaşın gerçekte Rusya’ya karşı açıldığını vurguladı. Putin’in giderek komünist olmayan bir Stalin’e benzediğine dikkat çeken Yalçın Küçük, Fransa’nın öne sürülmesini Birinci Dünya Savaşı’nın ertesinde uzun süre Suriye’yi yönetmiş olmasına, bu ülkeyle tarihi ve dinsel bağları bulunmasına bağladı.

 

ABD’deki Dışişleri Bakanı ve kilit yöneticilerin değişmesinden sonra iktidara anti-Rusya ve anti-İran bir politikanın hakim olduğunu söyleyen Yalçın Küçük, Trump’ın da hızla bu politikaya sarıldığını vurguladı.

 

Mülakatımızda doların 4 lirayı aşmasını ve faizlerin yükselmesini de değerlendiren Yalçın Küçük, bu iktisadi koşullarda ilan edilen yüzde 7’lik büyüme rakamının güvenilir olmadığının altını çizdi.
 

“SURİYE’NİN BİR HATAY SAVAŞI ÇOK UZAK GÖRÜNMÜYOR”

 

B. SADIK ALBAYRAK: Birkaç aylık aradan sonra yeniden mülakatlara başladınız. Manzarayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Suriye’ye yönelik daha büyük bir savaşın verileceğinin işaretleri var.

 

YALÇIN KÜÇÜK: Bir defa çok politik bakacak olursak, öyle görünüyor ki bu savaş işaretlerinden önce, Tayyip Erdoğan’ın sonunun yaklaştığını Tayyip Bey de hissediyor. Son yaptıklarında bunun sonuçlarını görüyoruz.

 

Amerika, ‘Suriye’den çekiliyorum’ dedi ama aynı zamanda Fransa, ‘Suriye’ye asker gönderiyorum’ dedi. Arkasında Amerika vardı. Bu çok ilginç bir noktadır. Biz seninle daha önce telefon sohbetlerimizde bu noktaya işaret ettik ve çok garip bir şekildeydi. Şunu söylediğimizi hatırlıyorum: Suriye’ye Amerika’nın karşı durması, sertleşmesi asıl Rusya’ya karşıydı. Amerika Rusya’yla çok tersti. Trump, o sıralarda o kadar açık değildi. Yeni dışişleri bakanı çok fazla anti-Rusya, çok fazla anti-İran… Açıkça öyle yönetime geldi ve Trump’a hakim oldular. Daha önce Putin’ci görünen Trump şu anda çok fazla anti-Putin’ci. Askerler duruma hakim oldu. Trump artık eski gevezeliğini bıraktı. Putin’e, ‘Hazır ol, yeni silahlarını yerle bir edeceğiz’ anlamına gelen sözler etti. Çok açık, Trump da, Amerika da çok fazla anti-Rusya. Anti-Rusya demek anti-Suriye demek çünkü orada Rusya’nın birlikleri var. Amerika’nın şu aşamada birinci hedefi Suriye’deki Rus güçlerini zayıflatmaktır ve mümkün olduğu ölçüde göndermek istiyor.

 

B. SADIK ALBAYRAK: ABD, bunu niye doğrudan değil de Fransa dolayımıyla yaptı?

 

YALÇIN KÜÇÜK: Gayet açık, Fransa 1938-39’da aynı bu durumdaydı. 1938-39’da ben dünyaya yeni gelmiştim, İskenderun, Hatay doğumluyum ve bir Fransız yurttaşıydım. Ben bir Fransız yurttaşı olarak dünyaya geldim. Ne demek istiyorum; Suriye Fransa’nın hakimiyeti altındaydı, dominyonuydu, Fransa orada egemendi. Annem babam çat pat Fransızca konuşurdu. 38’den sonra Mustafa Kemal Hatay’ı Türkiye’ye kattı. 1939 biz Türkiye’ye “ilhak olduk”, yani Suriye-Fransa’dan Türkiye’ye geçti Hatay. Hatay biz Türklerin oldu. Nasıl oldu, onu bilmiyoruz, o ilerde yazılır. Mustafa Kemal aldı veya dünya devletleri bize verdiler. Birinci nokta bu.

 

Ne anlatıyorum bununla? Demek ki Fransa’nın Suriye’de bir tarihi var. Ayrıca hem Beyrut’ta hem Halep’le Şam’da çok fazla Katolik var. Fransa, Amerika gibi Suriye’ye yabancı değildir. Pek çok Suriyeli Fransa’yı tarihi bağları olduğu için ister. Şunu söyleyebiliriz, Trump, oraya yabancı olarak girmiş bir adam olmayı bıraktı, onun yerine Suriye’yle tarihi bağları olan ve orada yaşayan çok fazla Katolik ile dinsel bağları olan Fransa’yı öne itti.

 

Bunu sorduğun iyi oldu. Şunu söyleyebiliriz; Suriye’nin bir Hatay savaşı çok uzak görünmüyor. Şu anda Trump’ın yüksek konuşması ne getirecek onu bilmiyoruz. Ama Lavrov, “Afrin’i Suriye’ye bırakmak” diye yeni bir laf söyledi, “Bıraksın Amerika” dedi. Bu arada şunu da söyleyebiliriz; Ruslar şu anda kendi yaptıklarından geri dönüyorlar. Afrin’in akepe’leşmesinde akepe’nin hiçbir rolü yok, orayı Rusya akepe’ye verdi. Silah atmadılar, atış yapmadılar, ‘Afrin’i aldık’dediler. Orda ne kan döküldü ne bir şey oldu. Afrin Rusların elindeydi, Arapları ittiler, ‘Teslim edin’ dediler. Şimdi tersini söylüyorlar; ‘Afrin Suriye’nin malıdır’ demeye başladılar.

 

Demek ki önemli bir şey var; Amerika doğrudan doğruya şunu istiyor, Rusya’yı Ortadoğu’dan geriletmek istiyor. Amerika’nın şu andaki savaşı, Trump dahil, tamamen anti-Rusya ve anti-İran’dır. Ne olacak onu bilemeyiz. Rusya çok sert. Amerika’yı hafif alıyor. ‘Biraz dinlen’ diyor, ciddiye almıyor. Şu anda Amerika’nın, Rusya’ya karşı Trump üzerinde yeniden hakim durumda olan ordusu, Rusya’nın yeni modern silahlarından çekindiklerini deklare ettiler.

 

PUTİN YENİ BİR STALİN Mİ

 

Rusya yeni silahlarıyla ‘Her yeri vururuz’ iddiasında. Karşımızda yeni bir Putin var, yeni bir Stalin olarak görünüyor. Putin asık suratlı, soğukkanlı, ne olduğu belli olmayan, modern, komünist olmayan ama ne olduğu belirsiz bir Stalin gibi görünüyor. Bugün Putin, aşağı yukarı şunu diyor; Amerika’yla çok sert bir durumdayız, 1950’lerdeki soğuk Savaş halinden daha kötü durumdayız, diyor. Daha gergin diyor. Ben Yalçın Küçük’e göre de Soğuk Savaş’tan daha sert bir düşmanlık içindeler. Yine de bir savaşa gireceklerine ihtimal vermiyorum. Çünkü Rusya muamma silahlarla bir müddettir ortalığı çok heyecanlandırdı. Amerika’nın görüşü de bu olabilir, fırsattan istifade edip bu silahları yıkmak isteyebilir. Ama çok fazla cesaret edebileceğini sanmıyorum. Bu arada Tayyip Beyefendi Rusya’ya meyleden bir tutum aldı yani Amerika ile Rusya arasındaki bir çatışmada sanki çatışma savaşa dönse, Rusya’yla birlikte taraf olacak gibi bir hal aldı. Ben bu halini devam ettirebileceğini zannetmem. Rusya ile Amerika arasında herhangi bir savaş olacak olsa, ben büyük ihtimal görmüyorum, Türkiye eninde sonunda Amerika’nın yanında olur. Buna rağmen Rusya bir süre Türkiye’nin ABD’ye dönüşünü görmezden gelmeye devam edecektir.

 

“SURİYE KİMYASAL SİLAHLARIN TÜRKİYE’DEN GELDİĞİNİ SÖYLEDİ”

 

B. SADIK ALBAYRAK: Hocam zaten yandaş basın Esad’ın “kimyasal silah kullandığını” yazıyor; ABD’ye dönüşün işaretleri olarak görebilir miyiz?

 

YALÇIN KÜÇÜK: Tayyip Bey bunu yumuşattı; “Nereden savaş tehlikesi geliyor, bilmiyoruz” diyor. Akepe basını hâlâ aynı yerde. Suriye hükümeti silah denetçilerini davet etti, çok açık olarak, ‘Bunları Türkiye yapıyor’ dedi. Bu malzemelerin Türkiye’den getirildiğini söyledi. Bunları çok açık olarak söyledi Suriye. Ama Amerika bundan dolayı Suriye’ye savaş açacak mı, açmayacak mı bilmiyoruz. Şu anda çok gergin bir durumdayız.

 

Şimdi şöyle bir durum var. Bir zamanlar Süleyman Demirel başbakanken, ekonomi çok kötüyken Kosigin, arkasından Brejniyef, Türkiye’yi kendi yanına almak için önemli adımlar attı. Rusya Türkiye’de büyük sanayiler kurdu ve çökmekte olan Türk ekonomisini, Demirel’i Rusya ayakta tuttu. Kosigin, arkasından Brejniyef ayakta tuttu. Şimdi Putin, buna benzer bir politika izliyor. Putin büyük yatırımlar veriyor, Türkiye’yi NATO’dan kurtarma ümidi içinde. Tayyip Bey de buna meylediyor. Ekonomim canlansın, ben ayakta kalayım diyor.

 

“DOLAR 4 LİRAYI GEÇİYORSA YÜZDE 7 BÜYÜME RAKAMI GÜVENİLMEZDİR”

 

B. SADIK ALBAYRAK: Gerçekten de ekonomide büyük sorunlar var, devalüasyon oluyor, Dolar hızla 4 liranın üstüne çıktı.

 

YALÇIN KÜÇÜK: Tayyip Bey, ‘Ekonomi gelişti’ diyor. Ekonomi gelişirken her gün doların artması demek, ekonomiyle ilgili bütün rakamlar uydurma demektir. “Milli gelirimiz artıyor”; doların değeri havaya fırlamışsa senin milli gelirin nasıl artar? Senin paranın değeri her gün düşüyorsa, sen milli gelir artışından filan nasıl söz edersin? Bu milli gelir hesaplarına hiçbir güven olmaz. Dolar 4 lirayı geçmişken, milli gelirimiz yüzde 7 artıyor demeye kargalar bile güler. Her şey yalandır. Türkiye bitmiştir. İktisatçı yok. Tayyip Bey, devamlı şunu söylüyor, ‘Faiz haddini düşürmek lazım’. Buna kargalar güler; enflasyon varsa birinci iş faiz haddini yükseltmektir. Çünkü faiz haddini yükselteceksin ki yatırımlar kısılacak. Faizleri yükseltince yatırımcılar yatırım yapmazlar, kendiliğinden kısılır.

 

Şimdi Tayyip Bey diyor ki faiz haddini düşürmüyorlar diyor. Kim düşürmüyor; senin memurun, Genç bir memur. Öyle diyeceğine, sen başbakansan, cumhurbaşkanıysan, ne başbakansın ne cumhurbaşkanısın, öyle olsan oradaki memuru kulağından tutarsın yerine imam hatipten birini getirirsin. Bunları yapmıyorsa, bir kararnameyle on binlerce kişiyi kamu görevinden ettiğiniz OHAL rejiminde, sen bir memuru mu yerinden atamıyorsun. Senin söylediğine inanmak mümkün değildir.

 

Tayyip Erdoğan, sen bu zavallı imam hatipli Türk milletini kandırıyorsun. Her gün üç defa, ‘Faizi ben söylüyorum, düşürün diyorum, düşürmüyorlar’ diyorsun. Kim düşürmüyor, Kemal Kılıçdaroğlu mu düşürmüyor? Şu anda Kemal Kılıçdaroğlu çok önemli bir iktisat savunması yapıyor. Ekonomiyi çok iyi savunuyor Kılıçdaroğlu, tebrik ederim, ama onun ne yetkisi var?

 

Tayyip Bey, imam hatipli yüzde 40, yüzde 30’a düştü galiba, taraftarlarını kandırmak için her gün faizleri düşürmüyorlar diye ağlıyor. Niye ağlıyorsun; o Türkiye’yi düşünen memuru at gitsin! Ama atamazsın, sen onun orda kalmasından memnunsun. Sen doğruları söyleyen bir başbakan, doğruyu ortaya koyan bir cumhurbaşkanı olamıyorsun, her gün konuşuyorsun.

 

“TÜRKİYE HİÇ BU KADAR TERBİYE DÜŞKÜNÜ HALE GELMEMİŞTİ”

 

Şu anda Tayyip Beyin, akepe’nin en büyük küfürleri Kemal Kılıçdaroğlu’na ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu tebrik ediyorum, son günlerde iyi muhalefet yapıyor, ülkeyi iyi savunuyor. Başta Tayyip Erdoğan, inanılmaz küfürler ediyorlar CHP’nin başında olan Kılıçdaroğlu’na. O da çok iyi ediyor, soğukkanlı cevaplar veriyor. Kılıçdaroğlu’nu tekrar tebrik ediyorum, sağlıklar diliyorum. Türkiye altüst oldu. Muhalefet çok doğru şeyler söylüyor. Ben Türkiye tarihini bilirim, 1940’tan, 50’lerden beri politikayı takip ettim, Menderes zamanını da biliyorum, hiç bu kadar küfürbaz bir iktidar hatırlamıyorum. Hepsi ayıp sözler söylüyorlar. Yazık yazık, Türkiye hiçbir zaman bu kadar terbiye düşkünü bir hale gelmemişti.

 

Yalçın Hocam, söyleşi için çok teşekkür ederim.

 

Söyleşinin hukuksal incelemesini yapan Sedat Akçelik ile Kazım Yiğit Akalın’a çok teşekkür ederiz.

 

NOT: Söyleşiyi ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’yi 14 Nisan Cumartesi günü füzelerle bombalamasından önce yapılmıştır.

odatv

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yalçın, Küçük:, Dolar, 4, lirayı, geçmişse,, yüzde, 7, büyüme, yalandır,
Yorumlar
Diğer Haberler
Şok ses kaydı! Adnan Oktar liseli kızları böyle ağına düşürmüş
Şok ses kaydı! Adnan Oktar liseli kızları böyle ağına düşürmüş
Lara Kamhi: Kaçırılmaktan 5 dakika arayla kurtuldum
Lara Kamhi: Kaçırılmaktan 5 dakika arayla kurtuldum
Komşusu Adnan Oktar
Komşusu Adnan Oktar'ın villasının sır perdesini araladı
Sigara satışında yaş sınırı değiştirildi
Sigara satışında yaş sınırı değiştirildi
Cemaat namazı bitirmeden 31 ağacı kesip, götürdüler
Cemaat namazı bitirmeden 31 ağacı kesip, götürdüler
Yargıtay
Yargıtay'dan çok önemli karar! Sitede oturuyorsanız eğer...
Büyük panik! Bu görüntü Türkiye
Büyük panik! Bu görüntü Türkiye'de çekildi
Kedicikleri ona benzetmeye çalışmış
Kedicikleri ona benzetmeye çalışmış
100 milyon dolarlık dolandırıcılık iddiasına 100 yıl hapis istemi
100 milyon dolarlık dolandırıcılık iddiasına 100 yıl hapis istemi
4 katlı binada yangın paniği! Balkona çıkıp yardım çığlığı attı
4 katlı binada yangın paniği! Balkona çıkıp yardım çığlığı attı
Ağrı
Ağrı'dan sevindiren haber
15 Temmuz Şehitler Köprüsü
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde hazırlıklar devam ediyor
6 üniversiteye rektör atandı
6 üniversiteye rektör atandı
Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanı
Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanı'na bağlandı
Oyun için dışarı çıktılar, şehit olarak eve döndüler
Oyun için dışarı çıktılar, şehit olarak eve döndüler
Yeni kararname: Berat Albayrak
Yeni kararname: Berat Albayrak'da YAŞ üyesi oldu
Göle giren 2 kız çocuk serin sularda can verdi
Göle giren 2 kız çocuk serin sularda can verdi
Tren kazasında raydan çıkıp devrilen vagonlar kaldırıldı
Tren kazasında raydan çıkıp devrilen vagonlar kaldırıldı
Bahçeli
Bahçeli'den Muharrem İnce'ye çok sert sözler
Diyanet
Diyanet'ten açıklama! O TRT personeli görevden alındı!
Kayıp Tuğçe
Kayıp Tuğçe'den iyi haber geldi
TRT
TRT'de FETÖ elebaşı skandalı! Gören dondu kaldı!
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Düzenlenecek Yürüyüşe Katılacak
Şehitler köprüsünde araç yandı! Trafik felç oldu
Şehitler köprüsünde araç yandı! Trafik felç oldu
Adnan Oktar
Adnan Oktar'ın Evinde Şok Eden Detay! 127 Ekrandan 24 Saat Röntgen Yapılmış
PKK
PKK'nın sözde üst düzey yöneticisi Danmarka'da yakalandı
Yeni bulgulara rastlandı! 150 yıl daha sürebilir
Yeni bulgulara rastlandı! 150 yıl daha sürebilir
Seyir halindeki yolcu otobüsü alev aldı
Seyir halindeki yolcu otobüsü alev aldı
Kırmızı ışıkta dehşet anları! Baltayla saldırdı, ciğeri dışarı çıktı
Kırmızı ışıkta dehşet anları! Baltayla saldırdı, ciğeri dışarı çıktı
İş adamına çirkin tuzak! Cinsel ilişki görüntüleriyle şantaj yapmışlar
İş adamına çirkin tuzak! Cinsel ilişki görüntüleriyle şantaj yapmışlar
Meclis
Meclis'te '15 Temmuz' düzenlemeleri
Suriyeli çocuğa kaynar su döken restoran çalışanının cezası belli oldu!
Suriyeli çocuğa kaynar su döken restoran çalışanının cezası belli oldu!
Bakanlık düğmeye bastı! Nüfusta yeni dönem
Bakanlık düğmeye bastı! Nüfusta yeni dönem
Kocasının Zorla Fuhuş Yaptırdığı Kadın, Çocuklarının Gözü Önünde Tecavüze Uğradı
Kocasının Zorla Fuhuş Yaptırdığı Kadın, Çocuklarının Gözü Önünde Tecavüze Uğradı
Adnan Oktar
Adnan Oktar'ın müridinden grup seks itirafı
Kan donduran olay! Hayvan barınağı ölü köpeklerle dolu!
Kan donduran olay! Hayvan barınağı ölü köpeklerle dolu!
Haber Yazılımı