Haber Detayı
18 Ekim 2017 - Çarşamba 13:57
 
Yürüyüş Yolu'nda kira 60 bin TL
İzmit’te iş yerleri arka arkaya kapanırken ticaret şehir merkezinde bitmiş durumda. Esnaflar şehir merkezini tekrar canlandırmak için uğraşırken, iş yerlerine istenen astronomik rakamlar yüzünden ticaretin İzmit’te yeniden canlanması imkansız gibi duruyor
- Haberi
Yürüyüş Yolu'nda kira 60 bin TL

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar Türkiye genelinde olduğu gibi İzmit şehir merkezinde de ticareti olumsuz etkiledi. Şehir merkezinde alım gücü düşen vatandaşlar artık alışverişe rağbet etmezken, İzmit’in ticaret hayatı da peşi sıra açılan AVM’lere kaydı. İzmit’te ticareti canlandırmak isteyen çarşı esnafı geçtiğimiz yıllarda birçok etkinlik ve kampanya düzenlemesine rağmen bir gelişme kaydedemedi, esnaf kepenkleri indirmek zorunda kaldı.  Son olarak Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan LTB ve Colin’s gibi ünlü markalarda bu duruma dayanamadı ve mağazalarını kapattılar. Colin’s mağazasının bulunduğu binanın şu anki aylık kira fiyatı ise 60 Bin TL artı KDV. 8 katlı, 1.850 metre kare arka ve ön girişi olan, çift asansörlü bu bina kiracı bulabilecek mi merak konusu.


ÜNLÜ MARKALAR İZMİT’İ TERK EDİYOR 
İzmit, Kocaeli’nin en yoğun ticari hayatının olduğu, Fethiye Caddesi, İnönü Caddesi, Feridun Özbay Caddesi’nde bulunan birçok dükkanla İzmit halkına hizmet ediyordu. Buralarda bulunan birçok işyeri ve kafe kapandı veya iş yerlerini AVM’lere taşıdılar. Collezione’nin Yürüyüş Yolu ve Fethiye’de bulunan 3 mağazasından çarşıda sadece biri kaldı. Levi’s gibi dünyaca ünlü bir marka istediği müşteri portföyünü bulamadığı için kapandı, İzmit’te 100 yıldır iş yapan Tüysüzler mağazası kapanıyor. İzmit’te Real AVM ve Carrefour gibi AVM’ler kapandı. Yatırımcılar İzmit’ten kaçıyor. 


YEREL BELEDİYE MÜDAHELEDE BAŞARISIZ
İzmit Belediyesi, çarşıda ticareti canlandıracağız diyor, alışveriş festivalleri yapıyor ama esnafın boynu bükük. Kiralar çok yüksek, vergiler tüm kazancı ellerinden alıyor, vatandaşın cebinde alış veriş yapacak para yok ama İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Şehir merkezini daha da hareketlendireceğiz diyor”. Doğan belki bilmiyor ama İzmit’te esnaf adeta kan ağlıyor, Yürüyüş Yolu’nda iş yapabilen esnaf neredeyse kalmadı. Yüksek kiraları karşılayamayan esnaf kepenk kapatmaya devam ediyor. 


COLİN’S YÜKSEK KİRADAN KAPANDI
Türkiye’de önemli yer edinmiş giyim markalarından biri olan Colin’s Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan mağazasını istedikleri potansiyele ulaşamadıkları için kapatma kararı aldı. İstedikleri müşteri potansiyele ulaşamayan firma, ekonomik darboğaza daha fazla dayanamadı. Yüksek kira fiyatları İzmit’te her iş yerini olduğu gibi Colins gibi bir mağazayı da etkiledi. Binaya sahibinden kiralık iş yeri yazısı asan mülk sahibine fiyatını sorduğumuzda ise aylık 60 Bin TL artı KDV gibi bir rakam söyledi ki bu rakamı İzmit gibi bir yerde yakalamak ve sonrasında kara geçmek neredeyse imkansız. Bu yüksek kira fiyatları devam ettiği ve müdahale edilmediği sürece İzmit’in ticari hayatının devam etmesi çok zor duruyor. 

 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: Yürüyüş, Yolu'nda, kira, 60, bin, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı