HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

Kartepe Unutulmuş Değerler Festivali’ne hazır

 Tarih: 05-07-2017 12:08:02
8-9 Temmuz tarihleri arasında Kartepe’de gerçekleştirilecek olan Unutulmuş Değer Festivali’nin tanıtım toplantısını Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez yaptı

Haber: Kerim ÇELİK 

8-9 Temmuz tarihlerinde Kartepe SEKA Kamp Alanı’nda düzenlenecek olan ve yurtdışından, yurtiçinden konukların katılacağı 3’üncü Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivalin’in tanıtım toplantısı Kartepe Sukay Cafe Restaurant’ta yapıldı. Birçok aktivitenin yanı sıra kültürel değerlere sahip çıkılması adına düzenlenecek festivale tüm hemşerilerini davet eden Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Çocukluk zamanlarımızda birçoğumuzun özlemle andığı fiziksel tatlı yorgunluklarımızı yaşadığımız oyunlarımızı, ananelerimizi hatırlatacağız. Bu festivali çok önemsediğimi belirtmek istiyorum” dedi.

SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİK

Tanıtım toplantısında konuşan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Başbakanlığımızın da desteklediği bu festivali inşallah bu yıl 3’üncüsünü Sırbistan’da da yapacağız. Hem Kartepemizi hem ülkemizi hem de unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi orada da yapacağız. Bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi dost misafirlerimiz olacak. Çocukluk zamanlarımızda birçoğumuzun özlemle andığı fiziksel tatlı yorgunluklarımızı yaşadığımız oyunlarımızı, ananelerimizi hatırlatacağız. Bu festivali çok önemsediğimi belirtmek istiyorum. Kartepe Belediyesi olarak çok büyük bütçelerle işler yaptık, ama kültürümüzü ortaya çıkaracak bu tür projelerimizi sizlerle paylaşmak istedik” ifadelerini kullandı.

 

SOSYAL BELEDİYECİLİK ADINA

Kartepemiz’de bugün belediyecilik kurallarına göre ayrılan bütçelerde biraz sıkıntı yaşıyoruz. Kartepe’de sadece üst yapı hizmetlerine harcadığımız bütçe yüzde 50’leri buluyor. Seçim beyannamemizde söz verdiğimiz projelerimizde de hiç taviz vermedik. Söz vermeyip cari dönemi yaşarken vatandaşların beklentisi ve bizlerin tespitleriyle 50’nin üstünde proje yaptık. Sosyal belediyecilik adına yaptığımız projemiz örnek oldu. Şehir anlamında hizmetleri getirmeye çalışıyoruz. İl müdürlüğü ve bölge düzeyince Kartepe Belediyesi olarak getirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

 

SEKA KAMP ALANINDA 12.00’DE BAŞLAYACAK

Kartepe Belediyesi, zengin ve renkli görüntüler eşliğinde yerli ve yabancı konukların katılımı ile geleneksel hale gelen Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’nin 3’ncüsü için tüm hazırlıklarını tamamlandı. Geçmişten günümüze ulaşmış veya unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, kültür varlıkları, şarkılarımız, danslarımız, oyunlarımız ve damak tatlarımızı ortaya çıkartmayı ve bunları kayıt altına alarak gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Unutulmuş Değerler Festivali 8-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festival SEKA Kamp alanında saat 12.00’de başlayacak. 

 

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ DEĞERLER

Kartepe’nin eşsiz doğa güzelliklerine hakim noktalarından biri olan ve Sapanca Gölü kıyısında düzenlenecek Kartepe Belediyesi 3’ncü Unutulmuş Değerler Festivali’nde 100 adet değişik el sanatları ustaları ve zanaatkârlardan oluşacak kültürümüzü tanıtan çadırlar kurulacak. Bu çadırlarda ebru, minyatür, hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, seramik, güzel yazı yazma, geleneksel Türk Okçuluğu, geleneksel Türk Dövüş Sporu Matrak, geleneksel Osmanlı Zeka Oyunu Mangala, kağıt işlemeciliği, mesir macunu,  halk ozanları ve Hacivat Karagöz oyunları gibi birçok unutulmaya yüz tutmuş değerler festivalde gün yüzüne çıkartılacak.

 

ULUSLARARASI İLGİ VE KATILIM

Festival kapsamında Makedonya, Bosna-Hersek ve Sırbistan’dan gelecek olan misafirler de kendi kültürlerini ve halk oyunlarını tanıtacaklar. Yöresel ve bölgesel sanatçıların sahne alacağı festivalde yöresel sanatçılarda performanslarını gün boyunca konukların beğenisine sunacaklar. Ayrıca “Hanım Eller Yarışıyor” adlı yemek yarışması ile Kartepe’de yaşayan ev hanımlarının marifetlerini kullanarak, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetleri ve damak tatlarını gün yüzüne çıkartılması da sağlanacak. Yaklaşık yüz ev hanımının yarışacağı yarışmada Çorba, Ana Yemek, Tatlı ve Hamur işleri kategorilerinde lezzetler yapılarak jüri değerlendirilmesine sunulacak.

 

YEMEK KÜLTÜRÜ SOFRALARA ÇIKIYOR

Kurulacak olan ücretsiz çadırlar da ev hanımları ve zanaatkarlara da ürettikleri ürünleri sergileme ve satış yapma olanakları sağlanarak, hem unutulmaya yüz tutmuş ürünlerin tanıtımı hem de ekonomik değer elde etme imkanı sunulacak. Kültür mirasının çocuklara aktarılacağı festivalde,  çocuk oyun grupları, palyaço ve değişik animasyon ve oyunlar ile eğlenceli ve unutulmaz anlar sahne alacak. Festival zengin içerikli ve coşkulu bir hafta sonu yaşatacak. Ayrıca festival alanında oluşturulacak olan alanda milli oyun parkuru kurulup geçmişteki oyunlarımızın gerekli çizimleri yapılarak sek sek, misket oyunu, ip atlama gibi geleneksel eski oyunların hafızalarda ki yerinin korunması da sağlanacak.

 

HÜLYA POLAT SAHNE ALACAK

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 3’ncü Unutulmuş Değerler Festivali’nde Karadeniz Kamüziğinin ünlü isimlerinden Hülya Polat sahne alacak. Karadenizli ses sanatçısı Polat, sevilen şarkılarını Kartepeliler için seslendirecek.  

 

 

1.GÜN PROGRAM- 08.07.2017

Kartepe Çocuk Mehteran Takımının festival alanında gösterisi.

Kartepe Çocuk Halk Oyunları dans gösterisi.

Bosna Hersek Halk Dansları Grubu

Makedonya Halk Dansları Grubu

Makedonya Davul Zurna Ekibi

Festival alanının gezilmesi ve stantların ziyaret edilmesi

Hülya Polat Konseri

“Hanım Eller Yarışıyor” yemek yarışması

Yemek İkramı

Roman Ritim Grubu

Aşık Atışması

Meddah ve Orta Oyun gösterisi

Kukla ve sihirbaz gösterimi

Hacıvat Karagöz gösterimi

Makedonya’ya özgü yöresel helva İkramı

Rumeli Türkleri Folklor Grubu

İlahi Grubu

Gün boyunca geleneksel Okçuluk gösterimi ve tanıtımı yer alacaktır.

 

2. GÜN PROGRAM -  09.07.2017

Sırbistan Halk Dansları Grubu

Makedonya Halk Dansları Grubu

Bosna Hersek Halk Dansları Grubu

Makedonya Davul Zurna Ekibi

Yemek ikramı

Aşık Atışması

Çuval, yumurta, ip, yoğurt yarışması

Kukla ve sihirbaz gösterimi

Hacıvat Karagöz gösterimi

Meddah ve Orta Oyun gösterimi

Rumeli Türkleri Folklor Grubu

İlahi Grubu

Ateşbaz Gösterisi

Gün boyunca geleneksel okçuluk gösterimi ve tanıtımı yer alacaktır.

 

STANTLAR

Tesbih yapımı, Yemeni yapımı, Eyüp oyuncakları, Keçe yapımı, Hat sanatı, Sedef kakma, Kutnu dokuma, Keşan dokuma, Hakkaklık, Kazaziye, Taş baskı, Minyatür müzik aletleri yapımı, Lüle taşı işleme sanatı, Osmanlı harem sabunları, Zamak ve alpaga işleme sanatı, Deri işleme sanatı, Çini yapımı, Tahta kaşık oyma ve süsleme sanatı, Mozaik yapımı, Ahşap yakma, Siirt battaniyesi, Kılıç ve bıçak yapımı, Deve kemiği işleme ve minyatür sanatı, Kemençe yapımı, Baston yapımı, Batman yöresel bebekleri, Topaç yapımı, Cam boncuk yapımı, Bakır işleme, Sepet örücülüğü, İpek dokuma, Ebru sanatı, Hüsnü hat sanatı, Tezhip, Ahşap oyma ve yakma, Kat-i, Seramik, Kırkyama, Cam sanatı, Hat sanatı. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KARTEPE HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA…..
Fikri Işık Cengiz Topel için talimatı verdi Fikri Işık Cengiz Topel için talimatı verdi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Cengiz Topel ile ilgili taleplerini ileten KSO B..
17 Ağustos Depremi'nin 18.yılı 17 Ağustos Depremi'nin 18.yılı Türkiye bugün 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 18. yılında kaybettiklerini anıyor...
İş Cinayetinde şok iddialar, “Hesap soracak firma bile yok” İş Cinayetinde şok iddialar, “Hesap soracak firma bile yok” Cumhuriyet Halk Partisi Gebze Çevre ve Sağlıktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı,..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi İzmit'te devriye gezen Yunus timleri plakası olmayan otomobili durdurdu. Otomobi..
Dilovası'nda kaza: 2 yaralı Dilovası'nda kaza: 2 yaralı Dilovası'nda trafik kazasında 2 kişi yaralandı
FETÖ operasyonu: 27 gözaltı FETÖ operasyonu: 27 gözaltı Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri yapıla..
Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var! Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var! Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var!
  SİYASET HABERLERİ
Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Engin Taşdemir, meclis üyeleri Orha..
Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Bugün bir internet sitesinin özel haber olarak yayınladığı ve aralarında AK Part..
Hürriyet, “Geciken her dakika bir cana mal olabilir” Hürriyet, “Geciken her dakika bir cana mal olabilir” CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, daha önce de sık sık meclise taş..
Fikri Işık, Akar’ı mahkemeye verdi Fikri Işık, Akar’ı mahkemeye verdi CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, sosyal medya hesabı üzerinden Başbakan Yar..
  SPOR HABERLERİ
Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya, ilimizin köklü spor kulüplerinden Bekirderespor’a yeni sezonda d..
Depremin yıkamadığı takım Kocaelispor Depremin yıkamadığı takım Kocaelispor Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos depremi Kocaeli halkının üzerind..
Özgür sakatlığı atlattı Özgür sakatlığı atlattı Kocaelispor’da bu sezon daha fazla öne çıkması beklenen Özgür Sürekçi, sakatlığı..
Gölcük kadroyu netleştiriyor Gölcük kadroyu netleştiriyor Yeni bir ekip ve kadro ile lige hazırlanan Gölcükspor’da, son etap çalışmaları b..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Bu sene önceki senelerden farklı olarak aynı zamanda “En iyi Haber” kategorisiyl..
  İZMİT HABERLERİ
İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit'te, altyapı çalışması sırasında kanalın kenarına konulan toprak çöktü. Top..
Veliahmet’te psikolojik baskı mı var? Kentsel Dönüşümü kim istiyor? Veliahmet’te psikolojik baskı mı var? Kentsel Dönüşümü kim istiyor? Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesi’ne Veliahmet Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ..
Beton Tepesi tehlike saçıyor! Beton Tepesi tehlike saçıyor! İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru projesi, kapsamında yaptığı Kültür Tepesi Na..
  KÖRFEZ HABERLERİ
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
Tehlike saçan bina koruma altında Tehlike saçan bina koruma altında Körfez ilçesi Hereke mahallesinde yıkılma tehlikesi bulunan binanın çevresini ko..
Vatandaş istedi belediye yaptı Vatandaş istedi belediye yaptı Körfez Belediyesi, cadde ve sokaklardaki altyapı çalışmalarının yanı sıra imar u..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti'de temayül öncesi başkanlık adaylarının isimleri netlik kazanmaya başla..
Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
  KANDIRA HABERLERİ
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Kocaeli’de Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajlara denetim yapıldı, vatandaşın p..
Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Gölcük’te bulunan bir tesisin telefon hatları yaklaşık 1 haftadır kopuk. Telekom..
  GÜNCEL HABERLERİ
Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı
2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı 2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı 2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı
SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme! SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme! SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme!
Yukarı