HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

Ne oldu bu akaryakıt kirliliği?

 Tarih: 26-07-2017 10:33:33
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, 12 Ocak 2017 tarihinde Poliport Limanı'nda akaryakıt kaçağı neticesinde meydana gelen çevre kirliliğiyle alakalı yetkililerden tatmin edici yanıt alamadıklarını belirterek, “Körfez’deki kirlenmenin sonucu ne oldu?”dedi

Sait Ağdacı açıklamasında, “12 Ocak 2017 gecesi Dilovası mevkiinde bulunan bir liman işletme tesisinden, tanktan tanka kavanca işlemi sırasında önce yağmur suyu tankına bilahare de denize olan " petrol türevi"(motorin) sızıntısı neticesinde tüm İzmit körfezi doğu ucuna kadar kirlenmeye maruz kalmıştır. Müdahale de ve sızıntının tespitinde gecikilmesi kirlenmenin boyutunun bu denli büyük olmasına yol açmıştır. Olay neticesinde; Tüm Körfez kıyı şeridi, liman tesisleri, gemiler, balıkçı barınakları, deniz canlıları, deniz ekosistemi, kirlenmeden etkilenmiş, 400 Personel, 15 Deniz aracı, 2 deniz uçağı kirliliğin temizlenmesi faaliyetlerinde görev almıştır” dedi.

 CEVAP ALAMADIM

Tüm bunlar olurken, bakanlık tarafından"Dilovası mevkiinde bulunan bir liman işletme tesisinden tanktan tanka kavanca işlemi sırasında oluşan akaryakıt kaçağı sonucu oluşan kirlenme neticesinde kirletene 2 milyon 100 bin TL ceza kesilmiştir" açıklaması yapılmıştır. Bundan sonra; ÇMO Kocaeli Şube Başkanı olarak defaten gerek basın yoluyla, gerekse de 4982 sayılı "bilgi edinme hakkı kanunu" kapsamında yazı ile ilgili mercilere sorduğum sorulara maalesef cevap alamadım.

 

SORULARINI SIRALADI

ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı konuyla alakalı sorularını sıraladı. Ağdacı sorduğu, “Bir "işletme"ye ceza kesildiğine göre kirletenin adı bilinmekte olup neden açıklanmaktadır?, Bütün körfezin kirlenmesine neden olan petrol türevinin miktarı açıklandığı gibi 70ton.mudur?,Daha önce de belirttiğim gibi , 1 geminin günlük liman kirası 4 bin dolardır.300 geminin 3 gün süreyle seyre çıkamadığını varsayarsak sadece gemilerin zararı:300×3=900×4000=3 milyon 600 bin dolar eder.O zaman kesilen 2milyon 100bin TL’lik ceza neyin tazminidir?” sorularına bakanlıktan yanıt bekliyor.

 

SON DEĞERLENDİRME YAPILACAK

“Bu arada ÇMO Kocaeli’nin tespitlerini burada belirtmek istiyorum” diyen Ağdacı, “Sızan petrol türevi miktarı, değil 70 ton,100 tonun bile çok üzerindedir. Kazadan 1 hafta sonra yapılan analizler de "sabit organizmalarda "kabul edilebilir limitlerin çok üzerinde petrol türevi olduğu görülmüştür. Geçen hafta tekrar örnek alınmış olup son durum değerlendirmesi yapılacaktır. Şunu da belirtmek istiyorum; Tavşancıl'da kazadan 6 ay sonra bile gözle görülür halde petrol türevi kalıntıları hem canlı organizmalarda, hem de kaya vb. üzerinde mevcuttur” şeklinde konuştu. 

 

DAHA UZUN SÜRDÜ

Sait Ağdacı sözlerini, “Olay meydana geldiği zaman etkisi en az 2-4 yıl arasında sürer diye tahmin etmiştik, ancak durumun hiç de öyle olmadığı maalesef daha uzun süreceği görülmektedir. "Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır" derler, kişilerin ve kurumların da gelecek nesillerin yaşam kalitesini etkileyecek işler yapma lüksü yoktur. İzmit körfezi yeniden 80 öncesinde ki günlerine dönmektedir. Bunu önlemek hepimizin görevidir. ÇMO Kocaeli Şube olarak, kentimizin tüm çevre sorunları ile ilgilenmeye ve sorularımın cevabını alıncaya kadar sormaya, çözüme kavuşturulması için de çalışmaya devam edeceğiz. Bu çabalarımızda tüm Kocaeli halkını ve Kocaeli severleri yanımızda görmek istiyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KOCAELİ HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
Acele edin bunlar son biletler Acele edin bunlar son biletler TOFED Genel Başkanı Özcan, bayram tatilinin 10 güne çıkmasıyla otobüs biletlerin..
17 Ağustos Mezarlığı'nda hüzün ve dua 17 Ağustos Mezarlığı'nda hüzün ve dua 17 Ağustos 1999'daki büyük depremin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde, ..
CHP’li kadın Başkan üreticiyle fındık topluyor CHP’li kadın Başkan üreticiyle fındık topluyor CHP Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular Kandıra'da fındık üreticisine deste..
Kandilli açıkladı: 7 şiddetinde deprem bekliyoruz! Kandilli açıkladı: 7 şiddetinde deprem bekliyoruz! Kandilli açıkladı: 7 şiddetinde deprem bekliyoruz!
  ASAYİŞ HABERLERİ
İnşaat işçisi 3. kattan düştü! İnşaat işçisi 3. kattan düştü! 3. kattan düşen işçinin vücudu kırık içinde kaldı
6 kişiyi yaraladı, ortalıktan kayboldu 6 kişiyi yaraladı, ortalıktan kayboldu Kandıra’da hatalı sollama yapan otomobilin karşıdan gelen otomobille çarpışması ..
Başbakan’ın güzergahında zincirleme kaza Başbakan’ın güzergahında zincirleme kaza Yuvacık Sapağı dönüşü Gölcük istikametine giden yolda zincirleme kaza oldu. ..
Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi İzmit'te devriye gezen Yunus timleri plakası olmayan otomobili durdurdu. Otomobi..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti’de başkan adayı belli oldu! AK Parti’de başkan adayı belli oldu! AK Parti’de temayül yoklaması sonrası Ankara’ya giden 4 adayın mülakatları bitt..
Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Engin Taşdemir, meclis üyeleri Orha..
Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Bugün bir internet sitesinin özel haber olarak yayınladığı ve aralarında AK Part..
  SPOR HABERLERİ
Karamürsel’de hareketli günler Karamürsel’de hareketli günler Karamürselli Kocaelisporlular Derneği’nin lokal açılışının en kısa sürede gerçek..
Harb-İş sahaya çıkıyor Harb-İş sahaya çıkıyor Harb-İş Spor, Genç Kızlar Türkiye Futbol Şampiyonası’ndaki ilk maçında bugün Akd..
Gölcük’te 4 ayrılık Gölcük’te 4 ayrılık Yeni sezon hazırlıklarını kendi tesislerinde sürdüren Gölcükspor’da 30 kişilik k..
Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya, ilimizin köklü spor kulüplerinden Bekirderespor’a yeni sezonda d..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Bu sene önceki senelerden farklı olarak aynı zamanda “En iyi Haber” kategorisiyl..
  İZMİT HABERLERİ
Beklenen yağmur geldi! Beklenen yağmur geldi! Kocaeli’de beklenen yağmur sonunda geldi. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur s..
Binlerce kişi ölmüştü, Deprem müzesini böyle açtı Binlerce kişi ölmüştü, Deprem müzesini böyle açtı Binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği Gölcük Depremi’nin anısına açılan, d..
İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit'te, altyapı çalışması sırasında kanalın kenarına konulan toprak çöktü. Top..
  KÖRFEZ HABERLERİ
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
Tehlike saçan bina koruma altında Tehlike saçan bina koruma altında Körfez ilçesi Hereke mahallesinde yıkılma tehlikesi bulunan binanın çevresini ko..
Vatandaş istedi belediye yaptı Vatandaş istedi belediye yaptı Körfez Belediyesi, cadde ve sokaklardaki altyapı çalışmalarının yanı sıra imar u..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti'de temayül öncesi başkanlık adaylarının isimleri netlik kazanmaya başla..
Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
  KANDIRA HABERLERİ
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Kocaeli’de Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajlara denetim yapıldı, vatandaşın p..
Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Gölcük’te bulunan bir tesisin telefon hatları yaklaşık 1 haftadır kopuk. Telekom..
  GÜNCEL HABERLERİ
‘Namusum için yaptım’ demişti... Kızına tecavüz eden genci öldürdüğü için tutuklanmıştı! O davada şok gelişme ‘Namusum için yaptım’ demişti... Kızına tecavüz eden genci öldürdüğü için tutuklanmıştı! O davada şok gelişme ‘Namusum için yaptım’ demişti... Kızına tecavüz eden genci öldürdüğü için tutukl..
Tepki geldi, o heykel değiştiriliyor! Tepki geldi, o heykel değiştiriliyor! Tepki geldi, o heykel değiştiriliyor!
"Arsızlığın hafifliğin böylesi valla bravooo... Ortalıkta aslan gibi bekar adam dururken..." "Arsızlığın hafifliğin böylesi valla bravooo... Ortalıkta aslan gibi bekar adam ..
Yukarı