HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

Trilyon dolarlık masa!

 Tarih: 18-05-2017 08:00:00  -   Güncelleme: 18-05-2017 09:30:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’li şirketlerin CEO’ları ve fon yöneticileriyle buluştu.

ABD'deki önde gelen şirketlerin CEO'ları ve fon yöneticileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasını Türkiye'de yatırım yapmaya çağırdı. ABD'li CEO'lardan Türkiye'deki mevcut yatırımlarını artırmalarını isteyen Erdoğan, işadamlarının karşılaştığı sorunların çözümünde kendisinin bizzat devreye gireceğini ve destek vereceğini kaydetti. Türkiye'de güven ve istikrar olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye'de yatırım yapan kazançlı çıkar" dedi.

TRİLYON DOLARLIK MASA

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki akşam Washington'dan ayrılmadan önce 40'a yakın Amerikalı üst düzey şirket ve fon yöneticisi ile bir araya geldi. Görüşmeye Washington'da savunma, havacılık, kimya, sağlık, bilişim ve imalat sanayi gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren şirket temsilcisi ve önemli fon yöneticileri katıldı. Türkiye'deki yatırım ortamı ve fırsatlarının ele alındığı toplantıya katılan şirketler arasında Abraaj Group, Cargill, CDPQ, Coca Cola, Dow Chemical, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC), GE Aviation, Glaxo Smith Kline, Lockheed Martin, PepsiCo, Raytheon Intenational, Uber yer aldı. Erdoğan'ın bir araya geldiği şirketlerin piyasa değeri 1 trilyon doların üstünde.

ERDOĞAN'A YOĞUN İLGİ

Toplantıyla ilgili açıklama yapan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, "Ülkemize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Bu ilgide kendisinin yatırımcılara bizzat verdiği yakın desteğin çok büyük rolü var. Hatta toplantı sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız yatırımcılara, Yatırım Destek Ajansımızın ilgili bakanlıklar ve devlet kurumlarıyla çözüm üretme noktasında takıldığı konularda bizzat destek vereceğini belirtti. Ajansımıza bu konuları doğrudan şahsına arz etmemiz konusunda talimat verdi" değerlendirmesinde bulundu.

REFERANDUM SONRASI TÜRKİYE'YE GÜVEN ARTTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl da ABD'de yatırımcılarla bir araya geldiğini hatırlatan Arda Ermut, "Ekonomik reformlara devam edileceği, Türkiye-ABD arasında ticaret anlaşmasına ABD'li şirketler olarak destek olunacağı, teknoloji şirketlerinin yatırım gündemleri, uluslararası fon şirketlerinin Türkiye'deki yatırımlarını artırma gündemleri gibi konular ele alındı. Referandum sonrasında oluşan yeni tabloda uluslararası yatırımcıların Türkiye'nin yatırım ortamına, siyasi istikrarına ve gelecek vizyonuna güvendiklerini gördük" dedi.

'BAŞKAN ERDOĞAN GERÇEK BİR CENTİLMEN'

Edinilen bilgilere göre, toplantıda Uber'in temsilcisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında ilginç bir diyalog geçti. Uber temsilcisi, toplantıya gelirken bir Uber aracı kullandığını, aracın sürücüsünün Erdoğan'a "Başkan Erdoğan gerçek bir centilmen, bunu ona söylermisiniz" mesajını ilettiğini anlattı.

  Kaynak: haber7.com
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  ASAYİŞ HABERLERİ
Havalanı ve Otogarda huzur operasyonu Havalanı ve Otogarda huzur operasyonu Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, "Huzur Arefe Operasyonu" kapsamında, i..
İzmit'te zehirli madde paniği! İzmit'te zehirli madde paniği! İzmit'te bir kargo firmasına gelen paketten sızan kimyasal madde ortalığı karışt..
Tarihi eser kaçakçılığından 25 kişi yakalandı Tarihi eser kaçakçılığından 25 kişi yakalandı Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı'nın Kocaeli, İstanbul, Bursa, Yalova ve Sakarya'..
İzmit'te azot sızıntısı paniği İzmit'te azot sızıntısı paniği İzmit ilçesinde bir azot tankından sızıntı meydana geldi. Ortaya çıkan azot gazı..
  SPOR HABERLERİ
Erhan Yılmaz içini döktü Erhan Yılmaz içini döktü Haftalardır ‘Satıldı, satılıyor, ortak alınıyor’ denilerek gündemden düşmeyen Ko..
Sinan’dan veda sinyali Sinan’dan veda sinyali Kocaelispor’da Oğuzhan Türkmen’in ardından takımın bir diğer golcüsü Sinan Pekte..
Başkan Aydın’dan teşekkür Başkan Aydın’dan teşekkür Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 2016-2017 sezonu kupa töreni ve i..
İlyas yuvadan uçabilir İlyas yuvadan uçabilir Gölcükspor’un genç ve başarılı kalecisi İlyas Türengül’e ilgi her geçen gün arta..
  KOCAELİ HABERLERİ
“İzmitliler, pinpon topuna döndü” “İzmitliler, pinpon topuna döndü” BBP İl Başkanı Serhat Duyar, Mavi Kocaeli Gazetesi’ne bir ziyarette bulundu. Ken..
İlhan Bayram yeni genel sekreter İlhan Bayram yeni genel sekreter Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın Bilecik’e vali ..
NAZMİ ÖZ'ÜN KÖŞE YAZISI:  RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN! NAZMİ ÖZ'ÜN KÖŞE YAZISI: RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN! NAZMİ ÖZ'ÜN KÖŞE YAZISI: RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN!
Sanberk ailesi iftarda buluştu Sanberk ailesi iftarda buluştu Başiskele Yuvacık Aydınkent Mahallesi No: 232 adresinde uzun yıllar faaliyet gös..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Yukarı