HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

Unutulmuş Değerler Festivali’nde renkli görüntüler

 Tarih: 08-07-2017 15:25:00  -   Güncelleme: 08-07-2017 15:28:41
Kartepe Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Unutulmuş Değerler Festivali renkli görüntüler ile başladı

Kartepe Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali birbirinden renkli etkinliklerle başladı. Seka Kamp’ta iki gün boyunca sürecek olan festivalin açılış törenine başta Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve ekibi olmak üzere Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları ve binlerce vatandaş katılım sağladı. Festivalde ilk olarak Makedonya ve Bosna Hersek yöresel halk oyunları ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi.

BÜYÜK BİR GÖREVDİR

Ardından konuşan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Bu yıl 3’üncüsünü düzenlemiş olduğumuz uluslararası unutulmuş değerler festivalimize hoş geldiniz. Geçmişi gururla dolu bir medeniyetin temsilcisi olmaktan onur uyuyoruz. O değerler ki bizlerin tarih boyunca bir harç gibi bir arada tutmuş. Bizleri bir yapmış o çağın her medeniyetinde gönül coğrafyamızda bir tutmuştur. Bir anlamda geleceğin gençleri geçmişimizdeki bu değerleri anlatabilmek bize büyük bir görevdir. Oynadığımız o güzel oyunlar, yediğimiz o güzel yemekler, paylaştığımız o güzel değerleri önce ilimizde İlimizde sonra da coğrafyamıza aktarmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YİNE BİR ARAYA GELECEĞİZ

Üzülmez konuşmasının devamında, “Bizlere katkı sunan merkezi hükümetimize, yöneticilerimize teşekkür etmek istiyorum. 26-27 Ağustos’ta Sırbistan’da yine iki gün bu festivalin benzerini yurtdışında yaşayabilme yaşatabilme onurunu yaşayacağız. Önümüzdeki hafta kutlanacak milli günümüz 15 Temmuz’un yıldönümünde 15 Temmuz 2016 ve sonrasındaki Demokrasi Nöbetlerinde bir araya geldiğimiz siz değerli hemşerilerimizle bu yıl İzmit’teki 15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenecek olan anma etkinliğinde yine bir araya geleceğiz” dedi.

KAYBOLMAYA YÜZ TUTUYOR

Ardından Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve merhamet duyguları, kardeşlik, komşuluk, akraba ilişkileri toplumda var olan ama zamanla kaybolmaya yüz tutmuş hale geliyor. Bu kavramlar yaşamı güzelleştiren mutluluk getiren kavramlardır. Unutulmaya yüz tutmuş birçok değeri bu tür festivallerle gün yüzüne çıkarmak için belediyeler kendilerine bir görev edinmiştir. Bu festivali örnek olarak hayata geçiren başta Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

NE UNUTACAĞIZ NE UNUTTURACAĞIZ

AK Parti Milletvekili Zeki Aygün ise, “Unutulmuş değerler diyoruz ama biz değerlerimizi ne unutacağız ne de unutturacağız. Milleti millet yapan bir değer varır. O değerler milli manevi kültür değerleridir. O değerleri kaybederseniz yöneten değil yönetilen bir toplum olursunuz. Festivalimiz hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

VALİ, ÜZÜLMEZ’İ KUTLADI

Son olarak kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin önemli illerinden birisi. Sadece sanayisiyle öne çıkan bir il değil. Tarım, turizm, kültürel değerleriyle de öne çıkan bir ildir. Bugün Kartepemizde bir plajımıza daha mavi bayrak teslim töreni vardı. Mavi bayrak, turizmde plajımızın güvenli ve sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Özellikle geleneksel oyunlarımızın kaybolmaması adına bu tür etkinlikler önem taşıyor. Kartepe Belediyemiz gençlerimizin iş hayatının da önünü açmış olacaktır. Ben buradan Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez ve ekibini gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.

TÜRK OKÇULUĞU, MATRAK, MANGALA VE NİCELERİ

Kartepe’nin eşsiz doğa güzelliklerine hakim noktalarından biri olan ve Sapanca Gölü kıyısında düzenlenecek Kartepe Belediyesi 3’üncü Unutulmuş Değerler Festivali’nde 100 adet değişik el sanatları ustaları ve zanaatkârlardan oluşacak kültürümüzü tanıtan çadırlar kurulacak. Bu çadırlarda ebru, minyatür, hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, seramik, güzel yazı yazma, geleneksel Türk Okçuluğu, geleneksel Türk Dövüş Sporu Matrak, geleneksel Osmanlı Zeka Oyunu Mangala, kağıt işlemeciliği, mesir macunu,  halk ozanları ve Hacivat Karagöz oyunları gibi birçok unutulmaya yüz tutmuş değerler festivalde gün yüzüne çıkartılacak.

ULUSLARARASI İLGİ VE KATILIM

Festival kapsamında Makedonya, Bosna-Hersek ve Sırbistan’dan gelecek olan misafirler de kendi kültürlerini ve halk oyunlarını tanıtacaklar. Yöresel ve bölgesel sanatçıların sahne alacağı festivalde yöresel sanatçılarda performanslarını gün boyunca konukların beğenisine sunacaklar. Ayrıca “Hanım Eller Yarışıyor” adlı yemek yarışması ile Kartepe’de yaşayan ev hanımlarının marifetlerini kullanarak, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetleri ve damak tatlarını gün yüzüne çıkartılması da sağlanacak. Yaklaşık yüz ev hanımının yarışacağı yarışmada Çorba, Ana Yemek, Tatlı ve Hamur işleri kategorilerinde lezzetler yapılarak jüri değerlendirilmesine sunulacak.

EĞLENCELİ OYUNLAR

Kurulacak olan ücretsiz çadırlar da ev hanımları ve zanaatkarlara da ürettikleri ürünleri sergileme ve satış yapma olanakları sağlanarak, hem unutulmaya yüz tutmuş ürünlerin tanıtımı hem de ekonomik değer elde etme imkanı sunulacak. Kültür mirasının çocuklara aktarılacağı festivalde, çocuk oyun grupları, palyaço ve değişik animasyon ve oyunlar ile eğlenceli ve unutulmaz anlar sahne alacak. Festival zengin içerikli ve coşkulu bir hafta sonu yaşatacak. Ayrıca festival alanında oluşturulacak olan alanda milli oyun parkuru kurulup geçmişteki oyunlarımızın gerekli çizimleri yapılarak sek sek, misket oyunu, ip atlama gibi geleneksel eski oyunların hafızalarda ki yerinin korunması da sağlanacak.

HÜLYA POLAT SAHNE ALACAK

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 3’üncü Unutulmuş Değerler Festivali’nde Karadeniz müziğinin ünlü isimlerinden Hülya Polat sahne alacak. Karadenizli ses sanatçısı Polat, sevilen şarkılarını Kartepeliler için seslendirecek.  

1.GÜN PROGRAM- 08.07.2017

Kartepe Çocuk Mehteran Takımının festival alanında gösterisi.

Kartepe Çocuk Halk Oyunları dans gösterisi.

Bosna Hersek Halk Dansları Grubu

Makedonya Halk Dansları Grubu

Makedonya Davul Zurna Ekibi

Festival alanının gezilmesi ve stantların ziyaret edilmesi

Hülya Polat Konseri

“Hanım Eller Yarışıyor” yemek yarışması

Yemek İkramı

Roman Ritim Grubu

Aşık Atışması

Meddah ve Orta Oyun gösterisi

Kukla ve sihirbaz gösterimi

Hacıvat Karagöz gösterimi

Makedonya’ya özgü yöresel helva İkramı

Rumeli Türkleri Folklor Grubu

İlahi Grubu

Gün boyunca geleneksel Okçuluk gösterimi ve tanıtımı yer alacaktır.

2. GÜN PROGRAM -  09.07.2017

Sırbistan Halk Dansları Grubu

Makedonya Halk Dansları Grubu

Bosna Hersek Halk Dansları Grubu

Makedonya Davul Zurna Ekibi

Yemek ikramı

Aşık Atışması

Çuval, yumurta, ip, yoğurt yarışması

Kukla ve sihirbaz gösterimi

Hacıvat Karagöz gösterimi

Meddah ve Orta Oyun gösterimi

Rumeli Türkleri Folklor Grubu

İlahi Grubu

Ateşbaz Gösterisi

Gün boyunca geleneksel okçuluk gösterimi ve tanıtımı yer alacaktır.

STANDLAR KURULACAK

Tesbih yapımı, Yemeni yapımı, Eyüp oyuncakları, Keçe yapımı, Hat sanatı, Sedef kakma, Kutnu dokuma, Keşan dokuma, Hakkaklık, Kazaziye, Taş baskı, Minyatür müzik aletleri yapımı, Lüle taşı işleme sanatı, Osmanlı harem sabunları, Zamak ve alpaga işleme sanatı, Deri işleme sanatı, Çini yapımı, Tahta kaşık oyma ve süsleme sanatı, Mozaik yapımı, Ahşap yakma, Siirt battaniyesi, Kılıç ve bıçak yapımı, Deve kemiği işleme ve minyatür sanatı, Kemençe yapımı, Baston yapımı, Batman yöresel bebekleri, Topaç yapımı, Cam boncuk yapımı, Bakır işleme, Sepet örücülüğü, İpek dokuma, Ebru sanatı, Hüsnü hat sanatı, Tezhip, Ahşap oyma ve yakma, Kat-i, Seramik, Kırkyama, Cam sanatı, Hat sanatı. n Kerim ÇELİK

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KARTEPE HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA… İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: CENAZE SAHİBİ, CENAZE EVİNE GİREMİYORSA…..
Fikri Işık Cengiz Topel için talimatı verdi Fikri Işık Cengiz Topel için talimatı verdi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Cengiz Topel ile ilgili taleplerini ileten KSO B..
17 Ağustos Depremi'nin 18.yılı 17 Ağustos Depremi'nin 18.yılı Türkiye bugün 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 18. yılında kaybettiklerini anıyor...
İş Cinayetinde şok iddialar, “Hesap soracak firma bile yok” İş Cinayetinde şok iddialar, “Hesap soracak firma bile yok” Cumhuriyet Halk Partisi Gebze Çevre ve Sağlıktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı,..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi Otomobili çaldı tamir edeceğim dedi İzmit'te devriye gezen Yunus timleri plakası olmayan otomobili durdurdu. Otomobi..
Dilovası'nda kaza: 2 yaralı Dilovası'nda kaza: 2 yaralı Dilovası'nda trafik kazasında 2 kişi yaralandı
FETÖ operasyonu: 27 gözaltı FETÖ operasyonu: 27 gözaltı Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri yapıla..
Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var! Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var! Körfez’de feci kaza, çok sayıda yaralı var!
  SİYASET HABERLERİ
Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Kaçak yapıları yıkamamak acizliktir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Engin Taşdemir, meclis üyeleri Orha..
Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Ceyhan istifa iddialarını değerlendirdi Bugün bir internet sitesinin özel haber olarak yayınladığı ve aralarında AK Part..
Hürriyet, “Geciken her dakika bir cana mal olabilir” Hürriyet, “Geciken her dakika bir cana mal olabilir” CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, daha önce de sık sık meclise taş..
Fikri Işık, Akar’ı mahkemeye verdi Fikri Işık, Akar’ı mahkemeye verdi CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, sosyal medya hesabı üzerinden Başbakan Yar..
  SPOR HABERLERİ
Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya’dan Bekirderespor’a destek Körfez Mobilya, ilimizin köklü spor kulüplerinden Bekirderespor’a yeni sezonda d..
Depremin yıkamadığı takım Kocaelispor Depremin yıkamadığı takım Kocaelispor Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos depremi Kocaeli halkının üzerind..
Özgür sakatlığı atlattı Özgür sakatlığı atlattı Kocaelispor’da bu sezon daha fazla öne çıkması beklenen Özgür Sürekçi, sakatlığı..
Gölcük kadroyu netleştiriyor Gölcük kadroyu netleştiriyor Yeni bir ekip ve kadro ile lige hazırlanan Gölcükspor’da, son etap çalışmaları b..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Başiskele Fotoğraf Yarışması'nın 5'incisi başlıyor Bu sene önceki senelerden farklı olarak aynı zamanda “En iyi Haber” kategorisiyl..
  İZMİT HABERLERİ
İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit’te işçi toprak altında kaldı! İzmit'te, altyapı çalışması sırasında kanalın kenarına konulan toprak çöktü. Top..
Veliahmet’te psikolojik baskı mı var? Kentsel Dönüşümü kim istiyor? Veliahmet’te psikolojik baskı mı var? Kentsel Dönüşümü kim istiyor? Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesi’ne Veliahmet Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ..
Beton Tepesi tehlike saçıyor! Beton Tepesi tehlike saçıyor! İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru projesi, kapsamında yaptığı Kültür Tepesi Na..
  KÖRFEZ HABERLERİ
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
Tehlike saçan bina koruma altında Tehlike saçan bina koruma altında Körfez ilçesi Hereke mahallesinde yıkılma tehlikesi bulunan binanın çevresini ko..
Vatandaş istedi belediye yaptı Vatandaş istedi belediye yaptı Körfez Belediyesi, cadde ve sokaklardaki altyapı çalışmalarının yanı sıra imar u..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti’de O ilçeye 6 isim aday! AK Parti'de temayül öncesi başkanlık adaylarının isimleri netlik kazanmaya başla..
Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe’de Off Road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
  KANDIRA HABERLERİ
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Mavi Bayraklı plajlardan çıkanlar şaşırttı! Kocaeli’de Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajlara denetim yapıldı, vatandaşın p..
Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Telekom bu tesisle neden ilgilenmiyor? Gölcük’te bulunan bir tesisin telefon hatları yaklaşık 1 haftadır kopuk. Telekom..
  GÜNCEL HABERLERİ
Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı Korkunç gerçek otopside ortaya çıktı
2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı 2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı 2015 yılında iflasın eşiğindeyken satın almıştı
SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme! SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme! SON DAKİKA | Kredi kartlarıyla ilgili kritik gelişme!
Yukarı