Yazı Detayı
03 Kasım 2017 - Cuma 12:55
 
GÖNÜL COĞRAFYAMIZ
Nazmi ÖZ
 
 

Askerimizin gittiği yerde Mehmetçik şehit kanları ile boyanmış ay yıldızlı bayraklarla karşılanıyor. Bosna-Hersek’te bir dağın tepesinde kendisine yardım götüren Boşnak nine Türk görevlilere “geleceğinizi bildiriyordum” diyor. Kosova’da, ihtiyarlar tankların tepesine çıkıp: “sözlerinde durdular Türkler geldi, Türkler geldi” diyerek Mehmetçiğe sarılıp gözyaşları döküyorlar.

Türkiye’nin toprak büyüklüğü ile gönül coğrafyası aynı mı? Son senelerde gözümüze daha çok çarpan ama asırlardır devam eden bir şey var. İslam coğrafyasının neresinde bir sorun varsa, İnsanlar ne zaman zulüm ve baskı altında kalmışlarsa; ırkına, rengine, kavmine bakılmadan ana vatan belledikleri Anadolu’ya sığınıyorlar…

İslam coğrafyasında kim Mekke’yi Medine’yi Arap toprağı biliyor. Arap toprağı ise Müslümanlar gitmek için neden yıllarca sıra bekliyor? Neden o yerlerin hasretiyle yanıp tutuşuyor? Oralar tüm İslam dünyasının ortak malıdır. Savunmasını ve korunmasını sadece Suud’a bırakamayacağızmız kadar kıymetli ve mübarektir.

Oralar öylede Anadolu, İstanbul öyle değil mi? Neredeyse bin yıldır Anadolu da, altı yüz yıldır İstanbul’da sadece Türklerin değil, İslam âleminin ortak malı. Mekke ve Medine’nin dışında harem bölgesi nerede var? İstanbul’da Harem semtinin anlamı ne? Hiç düşündünüz mü?

Anadolu insanı nereden geldi?

Bu topraklar üzerinde yaşayan insanların köklerinin hesabını hiç yaptınız mı? Hoş yapmaya gerek yok ama inanın dünyada ne kadar ırk varsa o kadar kökü o ırklara dayanan kendini Türkoğlu Türk hisseden insanımız var. Bütün insanların köklerinin yaşadıkları topraklarda değil de Anadolu’da olmalarının sebebi ne olabilir? Bu vatandaşlarımız neden buradadırlar?

Neden Arakan’daki Müslüman gözünü Türkiye’ye dikmiş ve yardım bekliyor veya yardımı bizden istiyor? Bu insanlar Türk mü veya Türkçe biliyorlar mı? Bosna’da bir o kadar insan neden kendini Osmanlı olarak görüyor. Anavatanının Türkiye olduğu iddiasında? Neden Suriye’deki milyonlarca insan Irak’a gitmedi de Türkiye’ye iltica etti? Türkiye Arap mı?

Azerbaycanlı kardeşlerimiz bize bazen Ermenilere yakın davrandığımız için gönül koymaktalar niye? Esir Türk illeri yıllar yılı hürriyet için ve ağlamak için Müslümanların Kâbe-i Muazzama’ya dönüp ağladıkları gibi Türkiye’ye dönüp ağladılar neden? Bu soruların cevabını bizim devlet adamlarımızın, en önemlisi de Anadolu Türk insanının vermesi gerekiyor. Bu sorulara hem aklımızda hem de vicdanımızla cevap vermemiz gerekiyor.

Balkanlarda, Kafkaslarda, Arabistan da, Afrika da, Asya’nın içlerinde yaşayan milyonlarca insanı, bu günün insanlarının ikinci nesilleri Türkiye vatandaşı idi. Bizim gönül coğrafyamız bu kadar geniştir. Ne mutlu vicdanında gönlünde hissede bilenlere.

 
Etiketler: GÖNÜL, COĞRAFYAMIZ,
Haber Yazılımı