Yazı Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 13:18
 
KUT-LA-YA-MI-YO-RUZ
Oğuzhan AKTAŞ
ogzhnakts41@gmail.com
 
 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ülkemizde ve ilimizde yine kutlanmaya çalışıldı.

Bugünün artık ne kutlanacak ne de bayramlaştırılacak bir hali var.
4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak mücadelenin kazanıldığı kutlama günü olarak kabul edilir.
10 Ocak ülkemizde son zamanlarda ise 145 gazetecinin yazdıkları yüzünden mahpus olduğu, insanların karın tokluğuna çalışmaya mecbur edildiği, işsizliğin korkunç boyutlara ulaştığı bir düzene evrildi.
Bizler 10 Ocak’ı yüzlerce gazetecinin tutuklu olduğu, meslektaşlarımızın çalıştırılmadığı, işsizlikle mücadele ettiği bir günde yaşadık.
Gazetecilik hiç olmadığı kadar kötü durumdayken en güzel mesajı Basın Konseyi verdi. Basın Konseyi Yüksek Kurulu, yılın ilk toplantısını 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Silivri Cezaevi ile diğer cezaevlerinde tutuklu gazetecilere destek vermek amacıyla Silivri’de yaptı.
Basın özgürlüğü ülkemizde gerçekten de içler acısı bir hal almaya başladı.
Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi verilerine göre son 12 yılda Türkiye 56 basamak düşerek 180 ülke arasında 155’inci sırada yer aldı.
Yani Türkiye artık gazetecilik yapmanın zor olduğu bir ülke haline geldi.
Gazetecilik günümüzde iktidarlar eliyle bu duruma getirilirken Atatürk zamanında ne güzel demiş, “Gazeteciler, kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır.”

 

16 OCAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTI

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol bu kentte birçok eleştiri alır.
Bu eleştirilerin haklı bulunabilecek yanları da az değildir fakat eleştirilerden ziyade bu günlerde son seçimini tek aday olarak kazanan, karşısına rakip bile çıkmayan ve cemiyete değer katan Çetin Gürol’a özellikle bir konuda hakkını vermek lazım.
Atatürk’ün ilk ve son basın toplantısını yaptığı İzmit’te bu günün resmi olarak ülke genelinde kutlanması ve kabul görmesi için en çok çaba sarf eden isimdir kendisi.
Geçtiğimiz yıl yaklaşık 70 il cemiyet başkanını ve birçok önemli ismi kentimizde misafir etti. Basın Onur Günü’nden ülke genelinde söz edilmeye başlandıysa Çetin Gürol’un bunda emeği çoktur.
Basın Onur Günü’nün ülke genelinde resmi takvime girmesi hem İzmit’te görev yapan biz gazetecilere hem de kente önemli kazanımlar sağlayacak. 
Zaten kötü durumda olan gazeteciliğin yükseltilmesi ve daha iyi şartların sağlanabilmesi için değersizleştirilen mesleğin ayağa kaldırılması gerekiyor.
Basın ile ilgili bu tip çalışmaları kazanım olarak görmek çok önemli. 
Fakat Basın Onur Günü, Çalışan Gazeteciler Günü gibi bizleri ilgilendiren organizasyon ve buluşmalarda süslü kelimeler yerine ise basının sorunları ve çözüm yolları tartışılmalı.
Bizlerin görevi ne belediye başkanlarını ne rektörleri ne de makam sahiplerini övmek.
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Basın Onur Gününün düzenlenmesi için her yıl çok fazla emek sarf ediyor.
Giderek daha önemli hale gelen bu günün artık rutinleşen konuşmalardan ve protokol övücü sözlerden çok bizlerin sorunlarının aktarıldığı bir ortama dönüşmesi gerekiyor. Sonuçta hiçbirimiz gül bahçesinde yaşamıyoruz.

 
Etiketler: KUT-LA-YA-MI-YO-RUZ,
Haber Yazılımı