Yazı Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 16:02
 
Nazmi Öz'ün Köşe Yazısı: BİN AYDAN DAHA HAYIRLI OLAN KADİR GECESİ
Nazmi ÖZ
 
 

Kuran-ı Kerimin Ramazan ayında indirildiği oruç ayetlerinde bildiriliyor. Ramazan ayının hangi gecesinde indirilmeye başlandığını yüce Allah Kadir süresinde açık bir dille anlatmıştır. Hira mağarasında Cebrail A.S asıl yaratılış şekliyle gelerek Hz. Muhammed (S.A.V) a “Oku dediği” ilk 5 ayeti vahiy ettiği gecenin Kadir Gecesi olduğuna Kadir süresinde beyan buyurulmaktadır.

 

Kadir gecesinin Allah CC Ramazan ayındaki gecelerin hangisinde olduğunu gizemli bırakmıştır. Hz. Muhammed (A.S) Ramazan ayının onbeşinden sonra tek gecelerde arayın buyurmaktadır. Ramazan ayının 27. gecesinde olduğunda genel kanaat vardır. Bugünkü İslam dünyasında ve geçmişte de bu kanaat hâkimdir.

 

Kadir gecesinin sevabı Kur’an diliyle; “Bin aydan daha hayırlıdır. O gece Cebrail ve Ruh, melekler her bir emir için yeryüzüne inerler. Tan yeri ağarıncaya kadar rahmettir.” Kadir Gecesi Müslümanlara Allah’ın bir lütfudur. Rabbimizin merhameti bağışlanması ve mağfiretidir. Geçmiş milletlere göre Ümmet-i Muhammed’in ömrü kısaltılmıştır. Sevaplar ise böyle mübarek gecelerde çoğaltılmıştır. Hz. Muhammed (A.S) bazı insan topluluklarının affedilmeyeceğini haber vermektedir. Bunlar ise; şirk koşanlar, Müslümanlara Müslüman oldukları için kin ve nefret besleyenler, Müslüman ana-babasına haksız yere asi olanlar, akrabalar ile ilişkisini kesenler, devamlı içki içenler olduğunu ashabına anlatmıştır. Yüce yaratıcımızdan rızık, sıhhat ve sağlık istenebileceğini öğretmiştir.

 

Kadir Gecesinde kendimiz, evlatlarımız, ana babalarımız, arkadaş ve dostlarımız ve tüm Müslümanlar için dualar edilmelidir. Camilere gidilmeli Kur’an okunmalı veya dinlenmeli ve namaz kılınmalıdır. Peygamberimiz hanımı Hz. Aişe validemizin sorusu üzerine şu cevabı verdiği bildirilmektedir. “Ya Aişe! Bir gecenin Kadir Gecesi olduğunu anlarsan şöyle dua et. YA RAB!

 

AFFEDİCİSİN! AFFETMEYİ SEVERSİN, BENİ AFFEYLE!”

KADİR GECESİ TÜM MÜSLÜMANLARA ÜLKEMİZİ YAŞAYAN İNSANLARA HAYIRLI VE MÜBAREK OLSUN. ALLAH CÜMLEMİZE SIHHAT VE AFİYET VERSİN.

                                                                                                                                        

 
Etiketler: Nazmi, Öz'ün, Köşe, Yazısı:, BİN, AYDAN, DAHA, HAYIRLI, OLAN, KADİR, GECESİ,
Haber Yazılımı