Yazı Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 11:32
 
Nazmi Öz'ün Köşe Yazısı: HÜKÜMET DEMEK ADALET VE ASAYİŞ DEMEKTİR
Nazmi ÖZ
 
 

   Hükümet, millete, devlete ait bütün işleri en güzel şekilde ilimle, irfanla döndürüp çevirmektir. Ülkeyi yönetenler devletin gücü ile halkını kötülükten, adaleti ile zarardan ve zulümden korumaktır.

 

   Hükümet, dış güçlerin siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik saldırıları ve engellerini bertaraf etmektir. İçimizdeki hainlere hiçbir zaman fırsat vermemektir. Şer, ister genel olsun, ister özel olsun mutlaka defedilmelidir. Hükümetlerin asli görevi bu olmalıdır.

 

   Unutulmamalıdır ki: Bir milletin yükselmesi gençleri aydınlatmaktan, fakirliği azaltmaktan, sanatı ihya etmekten ve ticareti himaye etmekten geçer. Hükümet değirmendir. Çıkardığı un asayiş ve adalettir. Un çıkarmayan değirmen kaba gürültüdür. Hava çıkarır icraat yapmaz. Hükümet adalet ve asayiş demektir. Adalet öldüğü gün devlet ölür.

 

  Fatih Sultan Mehmet “kadıları satın aldığın gün adalet ölür. Adaletin öldüğü gün devlet ölür” derken ülke yönetiminde başarılı olmanın iki temel şartını da ortaya koyar. Bunlar eğrilmez, kişilere göre değişmeyen kanundur. Dürüst, namuslu, şerefli, gözü tok devlet adamlarıdır.

 

   Sultan ikinci Abdülhamit Han “Musul’u istediklerinde verseydim, petrol arazilerini İngiliz Lortlarının şirketlerine devretseydim, kalbimize saplanmak istenen siyon hançerine karşı durmasaydım tahttan indirilmezdim demiştir.

 

    Hanedanım, ailem, çocuklarım petrol arazilerinin 5 için bile pazarlık yapıp ortaklık kursaydım, dünyanın en zengin hanedanı olarak yaşar, istediğimiz gibi hüküm sürerdik.

 

   Bu toprakları kanlarıyla bize vatan kılan ecdadımız. Onların huzuruna nasıl çıkar, nasıl hesap verirdim? Tarih kazananların diliyle yazılır. İngilizler o gün için kazandılar ve beni zalim, diktatör, millet düşmanı diye tanıttılar. Gerçeği “Allahtan gizleyemezler ya!” diyor. Günümüz devlet adamları için ne güzel örnek değil mi?

 

   Vatan ve millet menfaatlerini önde tutan devlet adamlarımız olduğu müddetçe devletimiz elbette uzun ömürlü olur. Bir hükümetin milletine ( benim milletim) demesinden ziyade, bir milletin kendini idare eden hükümete( benim hükümetim) demesi daha evladır.

 

    Bu şuurda olan gelmiş geçmiş ve gelecek olan idarecilere selam olsun! Menfaatleri için vatanını ve milletini satanlara, milletini fakru zaruret içinde bırakanlara da yazıklar olsun.

 

    Bir ülkenin içinde olduğu durumdan en büyük mesuliyet payı idarecilere düşmektedir. İdareciler malumdur ki halkın aynasıdır. Onlar toplumların eseridir. Onları halk çıkarmıştır. Hadis-i şerifte Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “ Nasıl iseniz öyle yönetilirsiniz”.

 

     Unutmayalım ki ilahi bir kural olan “Toplumlar iyi hasletlerini yitirmedikçe Allah devletlerine son vermez!” ilkesinin geçerliliği tarih bilimi tarafından ispat edilmiştir.

 

     Peyami Safa” Tarihinin sürekliliğini kaybeden bir millet, her şeyini kaybetmeye mahkûmdur. Hafızası parça parça kopmuş bir akıl hastası gibi, geçmişiyle, hatıralarıyla ve benliğini terkip eden bütün varlık unsurlarıyla ilgisi kesilmiştir. Yabancı tesir ve müdahalelere, yabancı korumaya hazır ve muhtaç bir halde, önce bağımsızlığını sonra da bütün milli şahsiyetini ve varlığını kaybeder.

 

 
Etiketler: Nazmi, Öz'ün, Köşe, Yazısı:, HÜKÜMET, DEMEK, ADALET, VE, ASAYİŞ, DEMEKTİR,
Haber Yazılımı