Yazı Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 13:27
 
ORTADOĞUDA YAKILAN ATEŞ SÖNDÜRÜLEBİLİR Mİ?
Nazmi ÖZ
 
 

   Ortadoğu da yaşamakta olan aşiretler, sülaleler, kavimler tarih boyu birbirleriyle kıyasıya acımasızca savaşmışlardır. Hz. Peygamberimiz yıllarca mücadele sonunda İslam anlayışıyla bu aşiretleri ve sülaleleri tek bayrak altında birleştirdi. Fakat bu birlik fazla sürmedi. Hz. Ali döneminde Peygamberimizin kurduğu devlet ikiye bölündü. Kanlı kavgalar Sıffin savaşında başladı.

 Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Selahaddin-i Eyyubi, Osmanlılarda Yavuz Sultan Selim Han geçicide olsa kargaşayı durdurabildiler.   Maalesef faturası her devirde pahalı olmuştur. 1. Dünya savaşından önce Emperyalist güçlerin desteğiyle tekrar küllenmiş ateşler tekrar yakıldı. Osmanlı siyaseti ve orduları samimiyetlerinden şüphe etmediğimiz akla ziyan fedakârlık göstererek yakılan bu ateşleri söndürmeye can siparane gayet ettiler maalesef başaramadılar.

     Bu aşiretler, kavimler, sülaleler, yangına balıklama her devirde atlamışlardır. Başkalarının tutuşturduğu yangına körüklerle yardım etmişlerdir. Sonucunu hesap etmezler. Onlar katında birleştirici düşünceleri savunan âlimler, siyasetçiler haindir. Hz. Nuh Peygamberin “Aşura”sını hiç ama hiç düşünmezler, akletmezler. Aşura çorbası gibi olalım. Birlik ve berberliğimizi devam ettirelim demezler. Hz. Nuh Peygamberde Küfe dolaylarında yaşamıştı.

    Dünyanın Emperyalist güçleri Irak’da, Suriye’de cirit atıyor. İstediği yerde yangın çıkarabiliyorlar. Oraları mesken tutmuşlar.  Onların teşvikiyle din kardeşlerinin mallarına, canlarına göz dikmişler.  Bu zavallıları oralardan süpürüp atacak güçler oluşması tarihi bir görevdir.

     Ortadoğu’da tutuşturulmuş yangınları söndürmek için önce samimiyet gerekir. Ortaklarınızın ateşi tutuşturanlardan olmaması lazımdır. Samimiyetlerinde şüphe edilmemesi gerekmektedir. Hem yangını söndürmeye gideceksin, gizli, açık ateş yakanlara yardım edeceksin işte bu olmaz. İttifak kurduğumuz İran’a ve Rusya ya ne kadar güvenebiliriz. Endişelerimiz vardır olması da normaldir.

    İsrail, ABD, AB, İran, Rusya, Çin ve bazı Arap ülkeleri o kadarda masum değiller. Her gün ayrı ayrı yerlerde beklenmedik yangınlar çıkara biliyorlar. Veya kendilerinin özel hesapları var. Bu yangınlar küllendirilmezse Ortadoğu ya ve bize de sıçraya bilir. Milletimizin gücünü zayıflatabilecek her hareketten şüphe ederek tedbirler almak zorundayız. Müttefiklerimizi seçerken kılı kırk yarmalıyız.

    Bu yangınları söndürmek veya sıçramasını önlemek için milli ve dini politikalar üretmeliyiz. Karşımızdaki düşman güçlerin manevra kabiliyetlerini hesaba katmalıyız. ABD’nin tavrı ortada, AB’nin siyaseti aşa yukarı bu konuda iç açıcı değil. İsrail oyunun tam ortasında. Bilmediğimiz nice şer örgütler ve güçlerde çabası.

     Bizim hatalarımıza rağmen niyetimiz samimidir. Türkiye Cumhuriyetinin önderliğimizde bize yardımcı olabilecek Müslüman devletlerle birlikte söndürmek en doğrusudur. Yanımıza alacağımız güçler oralara yerleşmek isteyebilirler. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Allah yardımcımız olsun!

 
Etiketler: ORTADOĞUDA, YAKILAN, ATEŞ, SÖNDÜRÜLEBİLİR, Mİ?,
Haber Yazılımı