Yazı Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 13:12
 
SARIKAMIŞ’IN ANLATTIKLARI
Nazmi ÖZ
 
 

Tarihin sadece sıradan bir geçmiş değil, ibret alınması gereken bir bilgi ve tecrübe yumağı olduğunu bilmeyen yoktur. Gel gör ki, ülkemizde maalesef bu hep unutulur. Hatta görmezden gelinir. Oysa son birkaç yüzyılın en ağır acıları bu coğrafyada yaşandı. Buna rağmen bu kadar “ tekerrür” hiçte normal değil. Demek ki ortada bir “ sorun” var.

 

Birileri bir süredir bu topraklarda bir “ ezber bozmaktan” bahsediyor. Ezber bildikleri bu ülkenin maddi ve manevi kimliği, tarihi dokusudur. Küresel güç aktörleri bu “ biriler” ile ülke ve insanımızı kendilerine benzetmek, kendi dünyalarının bir parçası yapmak istiyor. Türkiye’ nin yaşadığı sıkıntılarda bu niyet ve projeyi görmek gerekiyor.

 

Değişim, dönüşüm, açılım ve de konjonktüre göre verilecek başka isimlerle varmak istedikleri nokta; Türkiye’ nin adı, sanıyla birlikte kendini değiştirmesi, Batı emellerine göre yeniden şekillenmesidir. Tüm bu tehdit ve tehlikeleri millete anlatarak çareler bulmak mevkiinde olanlar bunca tecrübeye rağmen tarihten dersler almamışa benzeyen açıklamalar yapabiliyorlar.

 

“Vatanımızın bütünlüğü, milletimizin istiklalinin yeniden tehlikeli” olduğu günlerdeyiz. Emperyalizm bu topraklarda yeni senaryolar peşinde. Buna dur demek ve bu oyunu bozmak zorundayız. Gerektiğinde çetin de olsa mücadeleyi göze almak her Türk’ün milli ve vicdani görevidir.

 

Kızma ve hayıflanma kültüründen, anlama ve sorma kabiliyetine sıçrama yaptığımız an, dünün bozgunu ile bugüne sirayet eden ihanet ve yanılgıların sebep neticelerini görmüş, olayların hakikatine nüfuz etmiş oluruz.

 

“Her şey falan olayla başladı…” demekle söze girmek geleneğinden umumi bir “ töre” oluşturup olayları masalımsı bir havaya sokarak sonrada yerli yersiz tartışmalarla hangi” falan olayı”  ya da “ sorunumuzu” çözdük yahut aştık?

 

Yalan hakikatlerin, yanlış istikametlerin ve de tanrılaştırılmış sekülerizmin yolunu kesip, yönünü şaşırtmağa kalktığı Müslüman milletimizin tuzaklardan kurtulup arınmasının gelmiştir.

 

“İşte bu ahval ve şerait içinde vazifemiz” uyanmak, uyuyanları uyandırmaktır. İçinde bulunduğumuz durumdan vazife çıkarmaktır. Geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmaktır. Sarıkamış’ın da anlattıkları ya da hatırlattıkları bunlardır…  

 
Etiketler: SARIKAMIŞ’IN, ANLATTIKLARI,
Haber Yazılımı