Yazı Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 17:01
 
ŞEHİTLİK RABBİMİZİN TAKDİR ETTİĞİ YÜCE BİR MAKAMDIR
Nazmi ÖZ
 
 

Her Müslüman şehit olarak ölmeyi her zaman gönülden ister. Tabiî ki Müslümanlığı iyi bilen Müslümanlar bu dünyadan şehit olarak ahirete gitmeyi ister. Duaların da her zaman: “Ya Rabbi! Benim canımı Müslüman olarak al! Bana şehitlik ve Gazilik nasip eyle!

   Dünyada bildiğimiz veya bilmediğimiz tüm canlılar ölecektir. Kıyamet gününde tekrar dirilecektir. Bu yüce Allah’ın değişmez kanunudur. İnanmayanlar tekrar diriliş gününde pişman olacaklardır. Birbirlerine sizler bize yalan söylediniz bizi kandırdınız diyerek liderlerine sitem edeceklerdir.

   Rabbimiz dört kitapta da: “Cennet karşılığında şehitlerin canlarını feda ettiklerini beyan eder. Bu ticaretin ne güzel bir ticaret olduğunu açıklar.” Bu dünyadaki hayattan başka hayat yoktur kanaatinde olan gafiller dünyada bunu anlamaları mümkün değildir. Rabbimiz bizi böyle fikir ve düşüncelerden korusun!

    Onlarda nam için, şeref için, toplumu kahraman desin diye ölesiye savaşırlar. Böylelerine bizler dünya şehidi deriz. Bunlar ahirete inanmadıkları için ahiret gününde şehit sayılmazlar. Sayılmakta istemezler. Böylelerinden birisi Uhud savaşına katılmış fakat Müslüman askerlere ve komutanlara : “Beni sizden zannetmeyin. Ben Müslüman değilim. Fakat Mekkelilerin Medine’ye saldırmalarına gönlüm razı olmadı ölünceye kadar sizin safınızda savaşacağım diyormuş. Savaşın sonunda şehitleri defnederken bilenler bakmışlar ki oda öldürülenlerin içinde.  

   Kur’an-ı Kerime baktığımızda Allahü Teala biz insanların anlayamayacağı bir hayat şehitler için takdir etmiş olduğunu anlıyoruz. Anlamamızda mümkün değildir. Allah’ın ve peygamberimizin bildirdiği kadarıyla yetinmeliyiz. İnsanoğlu bilemediği şeylere merak ettiğinden kendini zorlar o zaman tevillerin arkası kesilmez.

   Bizler Müslüman Türk milleti olarak her ocaktan en az bir veya birkaç şehidimiz vardır. Hangi cephede şehit düştüğünü bile bilmiyoruz. Aile kütüklerimiz geniş olarak açılırsa öğreneceğiz. Bizim aileden Balkan, Birinci Dünya Savaşında, Çanakkale savaşlarında beş erkek kardeş cephelere gitmiş. İkisi şehit olmuş biri gazi gelmiş. İkisi de sağlam gelmişler. Bunlar sadece bir ocaktan.

    Komşumuz olan diğer ocaktan üç kardeş cepheye gider ikisi şehit düşer biri sağ gelir. Sağ gelen Salih dede İstiklal savaşına katılır yine sağ döner. İstiklal madalyonlu tek kişiydi bu küçük köyümüzde. Savaş anılarını ondan dinlerdik. O anlatırken ağlar bizlerde ağlardık. Allah bu aziz milleti ağlatmasın! Şehitlerimize Allah rahmet eylesin! Ailelerine, akrabalarına, komşularına, dostlarına ve arkadaşlarına Allah sabır versin!

     Yüce rabbimiz Muhammed suresinde şöyle buyuruyor. “ Allah yolunda öldürülenlere gelince, amellerini asla boşa gidermez. İleride onları Muratlarına erdirir, ruhları şad eder. Ve kendilerini cennete koyar: Orada onlar için güzel kokularla donatmaktadır.”

 
Etiketler: ŞEHİTLİK, RABBİMİZİN, TAKDİR, ETTİĞİ, YÜCE, BİR, MAKAMDIR,
Haber Yazılımı