Yazı Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 15:57
 
VÜCUDUMUZ KONUŞUYOR
Ayperi OTRU KILIÇ
 
 

Bir yerin ağrıyınca yapacağın şey basittir. İlk önce doktora gidersin. İlacını alır, evine geri dönersin.  Doktora gidince ağrının geçeceğini varsayarsın. Peki ya doktor senin fiziksel bir problemin yok derse?  O halde, iki seçenek vardır. Ya başka bir doktora daha gider, tekrar kontrol ettirirsin ya da gerçekten fiziksel bir sorunun yoktur. İşte o zaman, kronik ağrılarımın sebebi büyük ihtimalle psikolojik alt yapılıdır diyebilirsin.

 

Psikolojik alt yapılı kronik ağrıyla nasıl başa çıkarım?

Baş ağrısı; en belirgin nedeni rutin stres faktörleridir. Bunlar bireysel olarak değişiklik gösterebilir. Gün içinde karşılaştığınız ve sizi kaygılandıran her şey olabilir. Mesela sabah ilk uyandığınızdan itibaren hiçbir şey yolunda gitmemiş olabilir. Artık, öğleden sonra sizi strese sokacak bir durum olmasa bile, bütün gün sabahın stresini yaşar ve akşama doğru da baş ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durum süreklilik gösteriyorsa, belirli aralıklarla başınız ağrıyorsa yapmanız gereken şey bellidir. Meditasyon, bol bol gülümseme ve yeterli uykudur.

 

Dirsek ağrısı; esnekliğe karşı dirençli yapınızdan kaynaklanıyor olabilir. Herkesin bir hayat rutini vardır. Alışmış olduğu bir düzen ya da kendini güvenli htiği yerler ve insanlar. Bu düzenden kolay kolay çıkmak istemez. Hızlı değişimleri sevmez. Hayatını kontrol altına almak ister ve kurallarını kendi koyar. İşte bu durum bazen stres yaratır insanda. Çünkü her an her şeyi kontrol etmek olanaksızdır. Bu durumdan biraz olsun sıyrılmanın yolu ise anlık kararlar alabileceğin bir işte çalışmak olabilir. Çok farklı insan topluluklarına dahil olmak olabilir. Örneğin, felsefe grupları, siyasi gruplar, dans kulüpleri, spor grupları, dernek ve vakıflar, el işi ve ya mutfak atölyeleri vb.

 

Göğüs ağrısı; duygusal destek ve sevgi eksikliğine bağlı olabilir. İnsanın en temel ihtiyaçlarından biridir sevilmek. Ancak birinin seni sevmesi için ilk önce kendini sevmelisin. Sevilmek isteyen biri, kendini eksileri ve artılarıyla tanıyıp kendini olduğu gibi kabul edebilmeli. Kendini kabullenmenin yolu ise şükretmekten geçiyor. Kendinde mevcut olan ve sevdiğin ne kadar özellik varsa şükür et. Sevmediğin özelliklerini törpülemeye çalış. Olmuyorsa da şefkat duygun ağır bassın ve bu durumu kabul et. Bütün mesele bu. Tabi uygulamaya geçirmesi biraz zahmetli olabilir, kolaylıklar dilerim.

 

Bel ağrısı; çoğu zaman ekonomik kaygı yaşamayla ilintili olabilir. Ekonomik kaygıyla başa çıkmanın yolu ise, planlı programlı harcama, tutumlu olma ve ya daha çok kaynak bulmanın yollarını aramadadır.

 

Boğaz ağrısı; tüm mesele affetmededir. Geçmişte yaşadığınız bir olayın etkisi şuan için devam etmiyormuş gibi görünse de bilinçaltında kalmış olabilir. Bu olay ya da kişi sizi derinden etkilemiş ancak ona kızgınlığınızı ifade edememiş de olabirsiniz. Siz kendinizi de bir nedenden dolayı affedemiyor olabilirsiniz. Ancak maalesef affetme meselesi kolay sonuçlanacak bir durum değildir. Zaman geçmiş ve halen affedemediğiniz bir şeyler varsa mutlaka bir uzmanla görüşün derim.

 
Etiketler: VÜCUDUMUZ, KONUŞUYOR,
Haber Yazılımı