HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

Yüksel Ercan 'ın KÖŞE YAZISI : YORGUN SİYASETÇİLER ÜLKESİ

 Tarih: 19-05-2017 05:02:00  -   Güncelleme: 19-05-2017 05:03:24
Yüksel Ercan 'ın KÖŞE YAZISI : YORGUN SİYASETÇİLER ÜLKESİ

21 Mayıs tarihinde AK Partinin başına geçecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ertesi günden itibaren başlamak üzere hem parti içerisinde hemde devletin diğer kademelerinde yapacağı değişiklik daha şimdiden konuşulmaya başlamış durumda.siyaseten gelecek dönem için istikbal bekleyen kim varsa şimdilerde kendilerini yeni döneme atabilecek oluşumlara hazırlıyorlar.

Buraya kadar bir sıkıntı yok, Sıkıntı aşağı yukarı 20 yıldan fazla bir zamandır bir şekilde Devletin herhangi bir kurumunda yada bir yerel yönetimde görevli bulunan çok sayıda siyasetçi yada bürokratın bundan sonrası içinde görev beklemeleri ve kendilerine yer açılmasını beklemeleridir.

İ.Melih Gökçek’ten önce Ankara Büyükşehir Belediye başkanının kim olduğunu şu ara hatırlayan yok, Beyoğlu Belediye başkanlığı yaptıktan sonra uzun yıllardır İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı görevinde bulunan ancak vatandaşın sadece Nikah Kıyma merasimlerinde gördüğü Kadir Topbaş’ın bundan sonra da görev beklemesi çok garip.

Mehmet Özhaseki kendi isteği ile TBMM’de olmak adına Kayseri Büyükşehir belediye başkanlığını bırakmasa halen daha Kayseri’yi yönetiyor olacaktı, Kendisinden önceki belediye başkanı vefat etmese Aziz Kocaoğlu’nun da İzmir Belediye başkanı olamayacaktı ancak duruma göre onunda sahiplendiği koltuğu bırakacağı yok.

Adana Büyükşehir Belediye başkanı Aytaç Durak’ı bilmeyen tanımayan yoktur, hangi parti gelse o partiden Belediye başkanı olmak gibi olağanüstü bir yeteneği olan Durak’ın o koltuğu hangi şartlarda terk etmek zorunda kaldığı da ayrı bir yazı konusu.

Meseleyi sadece siyasetçiler ile sınırlı tutmak onlara karşı biraz insafsızlık olur, Türk insanı tarafından çok iyi bilinen Sendikalar var,Sendikacıları, Esnaf Derneklerinin başkanlarını, Muhtarları oturdukları koltuktan indirebilmek nerede ise mucizeler gerektirmektedir ancak mucizelerin bile koltuktan indiremediği bu isimler ile ancak Azrail baş edebiliyor.

Aziz Yıldırım’ın kaç yıldır Fenerbahçe’nin başkanı olduğunu, Yıldırım Demirören’in ne kadar zamandır Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olduğunu, Fatih Terim’den önce Türk milli futbol takımını kimin çalıştırdığını hatırlayan çıkarmı acaba.?

Bugünlerde kamuoyuna 2019 yılında yapılacak yerel seçim İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığı  için 21 mayıs tarihinde koltuğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bırakacak olan Binali Yıldırım’ın, Ankara içinde eski Ekonomi bakanı Ali Babacan’ın ismi pompalanıyor, Uzun süredir milletvekili ve Bakan olarak TBMM’de görev yapan ve yaşları itibarı ile artık yürümekte zorlanan çok sayıda siyasetçinin isimlerinin de hangi yerleşim merkezinin belediye başkanlığı için konuşulduğunu da Allah bilir.

Bu yazdığımız isimlere daha yüzlerce binlerce örnek verilebilir, bir taraftan milletvekili seçilme yaşını 18’e indirilmesi için verilen olağanüstü kavgaya bakıp diğer taraftan artık 70’li yaşların sonuna doğru gelen siyasetçileri torun sevmeye göndermek gibi bir güzellik varken hiçbir suçu günahı olmayan şehide yaşayan vatandaşların başına belediye başkanı olarak bela etmek nasıl bir duygudur, bizde anlamakta güçlük çekiyoruz.

Normal şartlarda Siyasette vatandaş bir ismi istiyorsa o siyasetçinin yaşı kaç olursa olsun görev almasında bir sorun olmaz ancak Türkiye gibi siyasetin son derece zor ve güç şartlarda yapıldığını çok iyi bildiğimizden vatandaş ne kadar istiyorsa istesin siyasetçinin de “benden bu kadar” demesi gerekiyor.

1995 yılında Rahmetli Erbakan’ın başbakanlığı döneminde Kültür Bakanlığı yapan İsmail Kahraman 01 Kasım tarihinde yapılan seçimde önce milletvekili sonra da TBMM başkanı seçildi, İsmail Kahraman’ın bilgisine, görgüsüne ve tecrübesine saygımız sonsuz ancak 07 aralık 1940 doğumlu olan bugün 78 yaşını deviren Kahraman’ın sağlık sebepleri dolayısı ile yürümekte bile zorlandığını,zamanının büyük bir bölümünü hastanelerde geçirdiğini ve onun görevini Ahmet Aydın’ın yerine getirdiğini göz önüne alındığında 01 Kasım öncesi kendisine teklif geldiğinde İsmail Kahraman’ın “Teşekkür ederim ben yokum ” demesi gerekiyordu.

Tekrar belirtiyoruz, bizde siyasetçi dur durak bilmiyor, Dolayısı ile istifa müessesesi de çalışmıyor, Böylesi bir noktada da siyasetçi “20 yıl belediye başkanlığı yaptım bir on yılda belediye başkanlığı yapayım” diye düşününce olan o bölgede hizmet bekleyen vatandaşa oluyor.

Dikkat edin biz siyasette “yaşlı insanlar olmasın” demiyoruz, Bizim derdimiz “Yorgun siyasetçiler” ile ilgilidir, Siyaset yapmak için yaşı geçmiş ancak ilk kez bir göreve gelen pek çok isim işinin hakkını vererek yapıyor, ancak Deniz Baykal gibi nerede ise rahmetli dedemiz ile yaşıt birisinin halen daha “şunu da isterim bunu da isterim” şekkindeki beklentisi bizi derin endişelere sevk ediyor.

Siyaset artık mental yorgunluğa uğramış siyasetçilere yer açma müessessi değildir, 15 yıl 20 yıl siyaset yapmış insanlar kadar memlekete hizmet edecek milyonlarca idealist insan beklemektedir, yeter ki yer açılsın, milletvekili seçilme yaşını 18’e indirmekteki samimiyet uygulansın.

Gölge etmeyin başka ihsan istemez.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KOCAELİ HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: MEMURA ZAMCIK SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: MEMURA ZAMCIK SEBAHATTİN AYDIN'IN KÖŞE YAZISI: MEMURA ZAMCIK
İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: O KADAR ELEŞTİRİNİN ARDINDAN CENGİZ SARIBAY’IN ZİYARETİ İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: O KADAR ELEŞTİRİNİN ARDINDAN CENGİZ SARIBAY’IN ZİYARETİ İLKER AKŞİT’İN KÖŞE YAZISI: O KADAR ELEŞTİRİNİN ARDINDAN CENGİZ SARIBAY’IN ZİY..
Hayal Kahvesi’nin içki ruhsatı iptal Hayal Kahvesi’nin içki ruhsatı iptal Hayal Kahvesi’nde içki ruhsatı şoku!
Yine yağmur yine su baskını! Yine yağmur yine su baskını! Kocaeli'de yağmur yağışı su baskınlarına neden oldu. Kartepe'de iş yerlerini, ev..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Kandıra Yolunda feci kaza Kandıra Yolunda feci kaza Kandıra Yolunda feci kaza
İnşaat işçisine saplanan demir çıkarıldı İnşaat işçisine saplanan demir çıkarıldı İzmit ilçesinde 3 kattan düşen inşaat işçisine saplanan 1 metre uzunluğundaki de..
Aralarında Hozan Baran'ın da olduğu 4 kişi tutuklandı Aralarında Hozan Baran'ın da olduğu 4 kişi tutuklandı Gebze ilçesinde sosyal medya hesapları üzerinden PKK/KCK propagandası yaptığı id..
İşçiye saplanan demir çıkarıldı İşçiye saplanan demir çıkarıldı İzmit'te, çalıştığı inşaatın üçüncü katından düşen Sinan Yıldız'ın sırtından gir..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti Karamürsel kongre tarihi belli oldu AK Parti Karamürsel kongre tarihi belli oldu AK Parti Karamürsel kongre tarihi belli oldu
Metal yorgunluğu, AK Parti’de görevi bırakanlar Metal yorgunluğu, AK Parti’de görevi bırakanlar AK Parti’de ortaya çıkan metal yorgunluğunun ardından ilçelerde operasyon yapıld..
AK Parti’de beklenen oldu, Ali Korkmaz görevi bırakıyor AK Parti’de beklenen oldu, Ali Korkmaz görevi bırakıyor AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkamaz düzenlediği basın açıklaması ile göreve..
Koray Aydın’dan ağır sözler “Bu pişkin iktidardan hesap soracağız” Koray Aydın’dan ağır sözler “Bu pişkin iktidardan hesap soracağız” Meral Akşener'in partisine katılma kararı alan MHP Trabzon Milletvekili Koray Ay..
  SPOR HABERLERİ
İzmit Sanayi sezonu açtı İzmit Sanayi sezonu açtı 1. Amatör Küme’nin yeni takımı İzmit Sanayispor, yeni sezon hazırlıklarına Vinsa..
Kocaelispor otobüsüne kavuşuyor Kocaelispor otobüsüne kavuşuyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaelispor’un kullanımı için tahsis ed..
Mesut çalışmalara başladı Mesut çalışmalara başladı Sakatlığın ardından uzun süredir tedavisi devam eden Mesut Özdemir, antrenmanlar..
Ali Korkmaz ve yönetimi Kocaelispor’u ziyaret etti Ali Korkmaz ve yönetimi Kocaelispor’u ziyaret etti AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ve yönetimi, yeni sezon hazırlıklarını s..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı Hafriyat kamyonu şarampole devrildi: 1 yaralı
Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı Polisin uyuşturucu şüphesi doğru çıktı İzmit'te Yunus timlerinin şüphelenerek durdurduğu otomobilden 12 fişek uyuşturuc..
Genç kızın acı sonu Genç kızın acı sonu İzmit'te, erkek arkadaşının kontrolünü yitirdiği motosikletten düşen 24 yaşında..
Önce vurdu sonra kaçtı Önce vurdu sonra kaçtı Kartepe’de kavşakta otomobile çarpan otomobilin sürücüsü olay yerinden kaçtı. Ya..
  İZMİT HABERLERİ
İzmit’teki hurda araçlar toplanıyor İzmit’teki hurda araçlar toplanıyor Yenişehir Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Sokak’ta bulunan ve trafik akışını engell..
SEKA Tüneli trafiğe kapanıyor! SEKA Tüneli trafiğe kapanıyor! Büyükşehir, Seka Tüneli’nin ışıklandırma sistemini komple yeniliyor ..
Eski Sine Kafe yaşlıları sevindirdi Eski Sine Kafe yaşlıları sevindirdi Eski Sine Kafe sahibi ve çalışanları örnek bir projeyle huzurevinde kalan kişile..
İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit’e kurbanlıklar geldi İzmit Belediyesi’nin Karadenizliler Mahallesi Çarşıbaşı Caddesi, Solaklar Yolu ü..
  KÖRFEZ HABERLERİ
KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu KTO, Arap yatırımcıları Körfezle buluşturdu Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Moralı, BirleşiK arap Emirlikl..
Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Burada oturanlar camlarını açamıyor “Gece ayaklarımızda geziyor” Körfez’in Kuzey Mahallesi’nde oturanlar camlarını balkonlarını açamıyor ..
Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Onların aşkı ‘engel’ tanımadı Körfez'de, görme engelli atlet 26 yaşındaki Buse Aras ile görme engelli judocu 2..
O İlçede dilek feneri yasaklandı O İlçede dilek feneri yasaklandı Son zamanlarda moda haline gelen ve halk arasında dilek feneri olarak bilinen uy..
  KARTEPE HABERLERİ
Kartepeli turizmcinin yüzü güldü Kartepeli turizmcinin yüzü güldü Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasının ardından rezervasyonlarda yoğunluk yaşana..
Kartepe’de hareket var Kartepe’de hareket var Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karamürsel’deki sağlıklı yaşam yürüyüşüne Kart..
Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe’de muhteşem off-road şenliği Kartepe Belediyesi, Kartepe Off-Road Kulübü ve Kartepe Doğal Hayatı Koruma ve Tu..
Derbent'in acı kaybı            Derbent'in acı kaybı Derbent'in acı kaybı
  KANDIRA HABERLERİ
Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Cezaevindeki mahkumlara soruşturma açıldı Nuriye ve Semih için destek için açlık grevine çıkan Kandıra 2 No’lu F Tipi Ceza..
Kandıra sınıf atladı! Kandıra sınıf atladı! Kandıra, Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğe göre 3. sınıf ilçe konumundan 2. s..
Köpekler plaja indi Köpekler plaja indi Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde sahipsiz köpekler sürü halinde plaja girdi. Deniz..
Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra karpuzunda hasat zamanı Kandıra’da yetiştirilen ve kendine has aromasıyla rağbet gören karpuzların hasa..
  GÜNCEL HABERLERİ
Direksiyon başında cinnet getirmeyin! Uyarı 3 gün önceden geldi.. Direksiyon başında cinnet getirmeyin! Uyarı 3 gün önceden geldi.. Direksiyon başında cinnet getirmeyin! Uyarı 3 gün önceden geldi..
İstanbul semaları sürpriz ziyaretçilerin akınına uğradı! İstanbul semaları sürpriz ziyaretçilerin akınına uğradı! "Şans getirsin" diyen de var, deprem olacak diye korkan da... İstanbul semaları sürpriz ziyaretçilerin akınına uğradı! "Şans getirsin" diyen ..
SGK'DAN 531 TL ALABİLİRSİNİZ! İŞTE YAPMANIZ GEREKENLER... SGK'DAN 531 TL ALABİLİRSİNİZ! İŞTE YAPMANIZ GEREKENLER... SGK'DAN 531 TL ALABİLİRSİNİZ! İŞTE YAPMANIZ GEREKENLER...
O İLİMİZDE YILDIRIM DEHŞETİ: 1 ÖLÜ, 6 YARALI O İLİMİZDE YILDIRIM DEHŞETİ: 1 ÖLÜ, 6 YARALI O İLİMİZDE YILDIRIM DEHŞETİ: 1 ÖLÜ, 6 YARALI
Yukarı