HABER AKIŞI
Reklamı Kapat
Reklamı Aç

Yüksel Ercan 'ın KÖŞE YAZISI : YORGUN SİYASETÇİLER ÜLKESİ

 Tarih: 19-05-2017 05:02:00  -   Güncelleme: 19-05-2017 05:03:24
Yüksel Ercan 'ın KÖŞE YAZISI : YORGUN SİYASETÇİLER ÜLKESİ

21 Mayıs tarihinde AK Partinin başına geçecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ertesi günden itibaren başlamak üzere hem parti içerisinde hemde devletin diğer kademelerinde yapacağı değişiklik daha şimdiden konuşulmaya başlamış durumda.siyaseten gelecek dönem için istikbal bekleyen kim varsa şimdilerde kendilerini yeni döneme atabilecek oluşumlara hazırlıyorlar.

Buraya kadar bir sıkıntı yok, Sıkıntı aşağı yukarı 20 yıldan fazla bir zamandır bir şekilde Devletin herhangi bir kurumunda yada bir yerel yönetimde görevli bulunan çok sayıda siyasetçi yada bürokratın bundan sonrası içinde görev beklemeleri ve kendilerine yer açılmasını beklemeleridir.

İ.Melih Gökçek’ten önce Ankara Büyükşehir Belediye başkanının kim olduğunu şu ara hatırlayan yok, Beyoğlu Belediye başkanlığı yaptıktan sonra uzun yıllardır İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı görevinde bulunan ancak vatandaşın sadece Nikah Kıyma merasimlerinde gördüğü Kadir Topbaş’ın bundan sonra da görev beklemesi çok garip.

Mehmet Özhaseki kendi isteği ile TBMM’de olmak adına Kayseri Büyükşehir belediye başkanlığını bırakmasa halen daha Kayseri’yi yönetiyor olacaktı, Kendisinden önceki belediye başkanı vefat etmese Aziz Kocaoğlu’nun da İzmir Belediye başkanı olamayacaktı ancak duruma göre onunda sahiplendiği koltuğu bırakacağı yok.

Adana Büyükşehir Belediye başkanı Aytaç Durak’ı bilmeyen tanımayan yoktur, hangi parti gelse o partiden Belediye başkanı olmak gibi olağanüstü bir yeteneği olan Durak’ın o koltuğu hangi şartlarda terk etmek zorunda kaldığı da ayrı bir yazı konusu.

Meseleyi sadece siyasetçiler ile sınırlı tutmak onlara karşı biraz insafsızlık olur, Türk insanı tarafından çok iyi bilinen Sendikalar var,Sendikacıları, Esnaf Derneklerinin başkanlarını, Muhtarları oturdukları koltuktan indirebilmek nerede ise mucizeler gerektirmektedir ancak mucizelerin bile koltuktan indiremediği bu isimler ile ancak Azrail baş edebiliyor.

Aziz Yıldırım’ın kaç yıldır Fenerbahçe’nin başkanı olduğunu, Yıldırım Demirören’in ne kadar zamandır Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olduğunu, Fatih Terim’den önce Türk milli futbol takımını kimin çalıştırdığını hatırlayan çıkarmı acaba.?

Bugünlerde kamuoyuna 2019 yılında yapılacak yerel seçim İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığı  için 21 mayıs tarihinde koltuğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bırakacak olan Binali Yıldırım’ın, Ankara içinde eski Ekonomi bakanı Ali Babacan’ın ismi pompalanıyor, Uzun süredir milletvekili ve Bakan olarak TBMM’de görev yapan ve yaşları itibarı ile artık yürümekte zorlanan çok sayıda siyasetçinin isimlerinin de hangi yerleşim merkezinin belediye başkanlığı için konuşulduğunu da Allah bilir.

Bu yazdığımız isimlere daha yüzlerce binlerce örnek verilebilir, bir taraftan milletvekili seçilme yaşını 18’e indirilmesi için verilen olağanüstü kavgaya bakıp diğer taraftan artık 70’li yaşların sonuna doğru gelen siyasetçileri torun sevmeye göndermek gibi bir güzellik varken hiçbir suçu günahı olmayan şehide yaşayan vatandaşların başına belediye başkanı olarak bela etmek nasıl bir duygudur, bizde anlamakta güçlük çekiyoruz.

Normal şartlarda Siyasette vatandaş bir ismi istiyorsa o siyasetçinin yaşı kaç olursa olsun görev almasında bir sorun olmaz ancak Türkiye gibi siyasetin son derece zor ve güç şartlarda yapıldığını çok iyi bildiğimizden vatandaş ne kadar istiyorsa istesin siyasetçinin de “benden bu kadar” demesi gerekiyor.

1995 yılında Rahmetli Erbakan’ın başbakanlığı döneminde Kültür Bakanlığı yapan İsmail Kahraman 01 Kasım tarihinde yapılan seçimde önce milletvekili sonra da TBMM başkanı seçildi, İsmail Kahraman’ın bilgisine, görgüsüne ve tecrübesine saygımız sonsuz ancak 07 aralık 1940 doğumlu olan bugün 78 yaşını deviren Kahraman’ın sağlık sebepleri dolayısı ile yürümekte bile zorlandığını,zamanının büyük bir bölümünü hastanelerde geçirdiğini ve onun görevini Ahmet Aydın’ın yerine getirdiğini göz önüne alındığında 01 Kasım öncesi kendisine teklif geldiğinde İsmail Kahraman’ın “Teşekkür ederim ben yokum ” demesi gerekiyordu.

Tekrar belirtiyoruz, bizde siyasetçi dur durak bilmiyor, Dolayısı ile istifa müessesesi de çalışmıyor, Böylesi bir noktada da siyasetçi “20 yıl belediye başkanlığı yaptım bir on yılda belediye başkanlığı yapayım” diye düşününce olan o bölgede hizmet bekleyen vatandaşa oluyor.

Dikkat edin biz siyasette “yaşlı insanlar olmasın” demiyoruz, Bizim derdimiz “Yorgun siyasetçiler” ile ilgilidir, Siyaset yapmak için yaşı geçmiş ancak ilk kez bir göreve gelen pek çok isim işinin hakkını vererek yapıyor, ancak Deniz Baykal gibi nerede ise rahmetli dedemiz ile yaşıt birisinin halen daha “şunu da isterim bunu da isterim” şekkindeki beklentisi bizi derin endişelere sevk ediyor.

Siyaset artık mental yorgunluğa uğramış siyasetçilere yer açma müessessi değildir, 15 yıl 20 yıl siyaset yapmış insanlar kadar memlekete hizmet edecek milyonlarca idealist insan beklemektedir, yeter ki yer açılsın, milletvekili seçilme yaşını 18’e indirmekteki samimiyet uygulansın.

Gölge etmeyin başka ihsan istemez.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KOCAELİ HABERLERİ
  KOCAELİ HABERLERİ
Kartepe’de çarpık kentleşmeye izin yok Kartepe’de çarpık kentleşmeye izin yok Kartepe’deki imara aykırı yapılar yasal işlemleri ardından belediye kontrolünde ..
Keşke bu yola girmeseydin! Keşke bu yola girmeseydin! İzmit Cumhuriyet Caddesi’nde dün bir hafriyat kamyonun tekeri parçalandı. Yolun ..
Yıl 2017  İzmit’te çöpler toplanmıyor Yıl 2017 İzmit’te çöpler toplanmıyor Seka Park’ta ve yol kenarlarında bayram başladığından beri çöpler toplanmıyor ..
Kocaeli Fuarı Murat Boz konseri ile başlıyor Kocaeli Fuarı Murat Boz konseri ile başlıyor Kocaeli Fuarı’nın 51. yılında yaz boyunca devam edecek konser ve etkinlikler 28 ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Biz İzmit’iz kurtuluş günü şehitleri andı Biz İzmit’iz kurtuluş günü şehitleri andı İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümünde Biz İzmit’iz Grubu ü..
Vali’den çalışma arkadaşlarına başarı belgesi Vali’den çalışma arkadaşlarına başarı belgesi Valiler Kararnamesiyle Diyarbakır’a atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu başarı bel..
Büyükakın görevi devretti Büyükakın görevi devretti Bilecik Valiliği görevine atanan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büy..
İzmit’in kurtuluş gününde manzara bu İzmit’in kurtuluş gününde manzara bu İzmit’in kurtuluşunun kutlandığı bu günlerde İzmit çöp içinde kaldı ..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Köpeği otomobilin arkasında sürükleyen adama verilen 'ceza' isyan ettirdi! Köpeği otomobilin arkasında sürükleyen adama verilen 'ceza' isyan ettirdi! Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde, köpeğini otomobilinin arkasına bağlayıp, sürükley..
Alkollü şahıs ekipleri alarma geçirdi Alkollü şahıs ekipleri alarma geçirdi Kocaeli'nin Körfez ilçesinde alkol aldıktan sonra 112 Acil Servis'i arayarak doğ..
Bayram günü 1 kişinin öldüğü kaza ‘cinayet’ çıktı Bayram günü 1 kişinin öldüğü kaza ‘cinayet’ çıktı Kocaeli’nin Derince ilçesinde bayramın ilk günü 1 kişinin öldüğü kazanın altında..
3 gündür kayıp olan şahıs evinde ölü bulundu 3 gündür kayıp olan şahıs evinde ölü bulundu Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinden 3 gündür kayıp olan şahıs, komşularının daired..
  SİYASET HABERLERİ
Karakadılar’ın hayali; “2020’de iktidar olacağız” Karakadılar’ın hayali; “2020’de iktidar olacağız” Kandıra’daki programda konuşan CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “202..
Fikri Işık’la buraya kadar mı? Fikri Işık’la buraya kadar mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’ye genel başkan seçilmesinin ard..
Dengeleri değiştirecek gelişme,  İzmit’e bomba aday Dengeleri değiştirecek gelişme, İzmit’e bomba aday Son zamanların en hareketli siyasi partisi CHP, ülke genelinde olduğu gibi ilimi..
Kullarspor kongreye gidiyor Kullarspor kongreye gidiyor Kullarspor, mevcut Başkan Fahri Altıntaş ve yönetiminin aldığı ortak kararın ard..
  SPOR HABERLERİ
Akmeşe’de şok ayrılık Akmeşe’de şok ayrılık Akmeşespor’a tarihindeki ilk şampiyonluğunu yaşatan genç teknik adam Cihan Özkul..
Gölcük 7 Temmuz’da toplanıyor Gölcük 7 Temmuz’da toplanıyor Yeni sezon öncesi hareketli günlerin yaşandığı Gölcükspor’da yeni sezon, 7 Temmu..
Yıldız ile yola devam Yıldız ile yola devam Teknik direktörlük konusunda herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı Kocaelispor’da,..
Kocaelispor’da görüşmeler sürecek Kocaelispor’da görüşmeler sürecek Yeni sezon öncesi alt yapıdaki oyuncuların katılımı ile kadroyu oluşturmaya çalı..
  BAŞİSKELE HABERLERİ
Şanlıurfa'da ısınan trafo patlayıp alev aldı Şanlıurfa'da ısınan trafo patlayıp alev aldı Şanlıurfa'da aşırı yüklenmeden dolayı ısınıp alev alan trafodaki yangın korkuttu..
Hatay’da fabrikanın kazanı patladı: 1 ölü Hatay’da fabrikanın kazanı patladı: 1 ölü Hatay’da, bir fabrikada gelen patlamada bir kişi hayatını kaybederken, çok sayıd..
Tunceli’de taşlı sopalı kavga: 5 yaralı Tunceli’de taşlı sopalı kavga: 5 yaralı Tunceli’de iki aile arasında çıkan taşlı sopalı kavgada kadınlar ile engeli bir ..
Otomobiller kafa kafaya çarpıştı:1 ölü, 3 yaralı Otomobiller kafa kafaya çarpıştı:1 ölü, 3 yaralı Konya’nın Ereğli ilçesinde iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana ..
  İZMİT HABERLERİ
Bülent Tek hayatını kaybetti Bülent Tek hayatını kaybetti Yahya Kaptan Mahallesi sakinlerinden emekli Seka Müfettişi Bülent Tek hayatını k..
İzmir Körfezi'nde heyecanlandıran keşif! İzmir Körfezi'nde heyecanlandıran keşif! İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "yüzülebilir körfez" çalışmaları sırasında, 1800..
İşte Apple'ı kızdıran tablet: Onun da adı iPad İşte Apple'ı kızdıran tablet: Onun da adı iPad Myohhang adlı teknoloji şirketi, yeni tabletine Ryonghung iPad adını verdi. Appl..
Twitter DM özelliğini değiştirdi Twitter DM özelliğini değiştirdi Artık bilinmeyen kişilerden gelen Direkt Mesajlar (DM) ayrı görüntülenecek
  KÖRFEZ HABERLERİ
Yılmaz: Zorunlu eğitimin süresini uzatacağız Yılmaz: Zorunlu eğitimin süresini uzatacağız Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul öncesi eğitimin de zorunlu eğitim kapsamı..
Çapa Bilim Koleji'nde mezuniyet heyecanı Çapa Bilim Koleji'nde mezuniyet heyecanı Çapa Eğitim Kurumları bünyesindeki Çapa Eğitim Koleji ilk mezunlarını verdi...
ÖSYM'den silgi mağdurlarına müjde: Değişti ÖSYM'den silgi mağdurlarına müjde: Değişti ÖSYM, öğrencilerin silmediği ve cevap kâğıdında iz bıraktığı gerekçesiyle büyük ..
ÖSYM'den adaylara uyarılar ÖSYM'den adaylara uyarılar ÖSYM, 10 Haziran'da başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girecek aday..
  KARTEPE HABERLERİ
Adliyede atamalar belli oldu Adliyede atamalar belli oldu İcra Müdür ve müdür yardımcılarına at 2017 yaz kararnamesi kapsamında Kocaeli Ad..
Mahkum oldu, hapiste Kur'an öğretti Mahkum oldu, hapiste Kur'an öğretti Osman Aydın, Gönenli Mehmet Efendi'nin gençlere İslâm'ı öğrettiği için hapse atı..
Üniversite öğrencileri köy okulunu yeniledi Üniversite öğrencileri köy okulunu yeniledi Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde 40 üniversite öğrencisi, "sosyal sorumluluk projes..
Mustafa Ceceli'den yeni açıklama! 12 milyon dolarlık ev... Mustafa Ceceli'den yeni açıklama! 12 milyon dolarlık ev... Ünlü şarkıcı Mustafa Ceceli eski eşi Sinem Gedik'e bıraktığı iddia edilen 12 mil..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı